413740089
21 czerwca 2024 Joanna Jóźwik Lifestyle

Centralny Ośrodek Sportu w Cetniewie – czyli góry nad morzem


COS OPO Cetniewo, czyli Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie, to jedno z najbardziej renomowanych miejsc treningowych w Polsce. Położony w malowniczej dzielnicy Władysławowa, tuż nad brzegiem Morza Bałtyckiego, oferuje nie tylko doskonałe warunki do uprawiania sportu, ale również unikalny mikroklimat, który sprzyja regeneracji i wypoczynkowi.

Ośrodek dysponuje szeroką gamą obiektów sportowych, w tym nowoczesnym stadionem lekkoatletycznym, halą interdyscyplinarną, boiskami do piłki nożnej, siatkowej i plażowej, a także halami do szermierki, judo, boksu oraz gier zespołowych. Dla osób pragnących trenować w warunkach wysokogórskich dostępna jest siłownia hipoksyjna z systemem Airzone. Miłośnicy pływania mogą korzystać z krytej pływalni, a tenisiści mają do dyspozycji doskonale utrzymane korty.

COS OPO Cetniewo to także miejsce o bogatej historii sportowej. Od lat goszczą tu zarówno profesjonalni sportowcy przygotowujący się do najważniejszych zawodów, jak i amatorzy chcący poprawić swoją kondycję fizyczną. Ośrodek oferuje również nowoczesne zaplecze noclegowe i konferencyjne, idealne do organizacji zgrupowań, obozów sportowych, a także wydarzeń biznesowych. Wiele z pokoi zostało wyposażonych w systemy imitujące warunki wysokogórskie, co dodatkowo podnosi ich atrakcyjność.

Cetniewo historycznie

Cetniewo, dziś mała dzielnica Władysławowa, 70 lat temu było dość odludnym miejscem położonym nad samym morzem. Pośród sosen i świerków stał barak, w którym podczas II wojny światowej przebywali podoficerowie nadmorskiego oddziału Korpusu Ochrony Pogranicza.

image 13
Źródło: https://cetniewo.cos.pl/4704/cetniewo-na-starej-fotografii

Wyjątkowość miejsca została zauważona przez trenera boksu Feliksa Stamma, który w 1951 roku postanowił zabrać tam swoich podopiecznych bokserów i zorganizować obóz przed Mistrzostwami Europy w Mediolanie. Od tego momentu barak zaczął się rozrastać. Miejsce typowo mieszkalno-jadalniane zostało wzbogacone o salkę treningową z workami treningowymi i gruszkami. W jego rogu powstał również prymitywny ring. W kolejnych latach obiekt zaczął rosnąć. Zaczęły powstawać kolejne budynki, aż powstał duży kompleks sportowy.

Dziś ta mała dzielnica Władysławowa słynie z jednego z najlepszych ośrodków sportowych i nosi nazwę COS OPO Cetniewo. Należy tym samym do rodziny miejsc, w których „rodzą się zwycięzcy”.

COS OPO Cetniewoco oferuje?

Przekraczając wjazd do ośrodka, od razu widać pełną kompleksowość. Już na początku nasz wzrok przyciąga nowy stadion lekkoatletyczny z pełnym wyposażeniem. Wiadomo, że jako biegowa redakcja, już w tym momencie zostaliśmy kupieni i nasze serca zabiły mocniej.

08f48b473bf01108adae212313aae592
Bieżnia lekkoatletyczna COS OPO Cetniewo

Zachęceni, jedziemy dalej. Ośrodek na pierwszy rzut oka wydaje się ogromny! Gdy przyjrzymy się bliżej, okazuje się jeszcze większy. Dlaczego? Oprócz stadionu lekkoatletycznego znajdziemy tu:

 • boisko piłkarskie z naturalną trawą,
 • ogromną halę interdyscyplinarną, w której zmieszczą się aż cztery pełnowymiarowe boiska do piłki siatkowej,
 • małą halę bokserską oraz do gier zespołowych (najstarszy obiekt),
 • siłownie, w tym siłownię hipoksyjną, w której za sprawą systemu Airzone możemy trenować w warunkach wysokogórskich,
 • boiska do piłki siatkowej plażowej oraz ręcznej plażowej,
 • boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią,
 • halę do szermierki,
 • rzutnie,
 • halę do judo i zapasów,
 • korty tenisowe,
 • krytą pływalnię.

Spacerując po obiekcie, nie da się nie zauważyć jego historii i tego, która dyscyplina sportu zapoczątkowała jego działalność. Praktycznie o każdej porze roku możemy spotkać tu grupy trenujące różne sporty walki.

adafd514b51e7944716b4d8aa75afb32

Oprócz ilości samych obiektów sportowych, miejsce zachwyca również wielkością bazy noclegowej! Jest w stanie w tym samym momencie pomieścić wiele grup sportowych, ale nie tylko. Ma w swojej ofercie możliwość organizacji różnych konferencji biznesowych czy spotkań. W ostatnim czasie wiele pokoi zostało specjalnie wyremontowanych i wyposażonych w system wytwarzający warunki wysokogórskie, a więc przebywając nad morzem, możemy spać „w górach”.

To, co zachwyciło nas najmocniej, to ten wyjątkowy mikroklimat panujący w tym miejscu. Czyste powietrze, bliskość morza oraz otoczenie sosen i świerków sprawiają, że pomimo wielkości tego obiektu i bliskości wakacyjnego kurortu, jest tu cicho i spokojnie. Miejsce wydaje się idealne do spędzenia czasu w aktywny sposób, aby popracować nad swoimi sportowymi umiejętnościami oraz formą fizyczną i psychiczną.

Jako były sportowiec mam sentyment do tego miejsca ze względu na odbyte tu zgrupowania kadry lekkoatletycznej. Jednak tym razem odbieram je zupełnie inaczej. Dodatkowo zdradzę Ci mały sekret – dawno nie miałam tak zdrowego snu, jak właśnie w COS OPO Cetniewo.

Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do obejrzenia krótkiego filmu z naszego pobytu w tym wspaniałym obiekcie!

Reportaż COS OPO Cetniewo
Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna Jóźwik
Joanna Jóźwik

lekkoatletka, olimpijka z Rio, gdzie zajęła 5. miejsce w finale biegu na 800 metrów, brązowa medalistka Mistrzostw Europy