21 września 2009 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Biegi Długodystansowe – nowa książka na polskim rynku


ksiazka_konkurs.jpg

biegi_ksiazka.jpgJeśli poszukamy informacji o autorach recenzowanej książki, to znajdziemy głównie informacje o innych książkach, jakie napisali, a które traktowały choćby o wzmacnianiu mięśni wokół kręgosłupa czy pilatesie (pojawiły się nawet na polskim rynku).

Nie znajdziecie raczej żadnych informacji o wielkich osiągnięciach sportowych autorów, bo ich nie ma. Ktoś się, zatem zapyta, czy są wystarczająco kompetentni do napisania takiej książki i czy warto ją kupić? Warto, jest naprawdę bardzo wartościowa i ciekawa, mimo, że niezbyt gruba (155 stron tekstu).

Dla kogo jest przeznaczona?

Dla biegaczy początkujących (zaczynających bieganie), średnio zaawansowanych (biegających 2-3 lata) oraz dla wszystkich innych doświadczonych biegaczy otwartych na wiedzę.

Kilka słów o autorach.

Obydwaj ukończyli AWF (rozmawiając z nimi, zapomniałem się zapytać się, który).

physiotherapie_22.jpgChristof Baur ukończył nauki o sporcie, psychologię i pedagogikę, specjalizował się w sportach wytrzymałościowych, sam jest czynnym zawodnikiem, triathlonistą. Dodatkowo kształcił się w zakresie rehabilitacji i prewencji.

physiotherapie_26.jpgBernd Thurner jest dyplomowanym fizjoterapeutą i rehabilitantem. Specjalizuje się w diagnostyce funkcjonalnej ruchu, biomechanice.

Poza swoją książkową działalnością obydwaj pracują w Centrum Rehabilitacji i Terapii we Friedbergu, będącym oficjalnym centrum terapii niemieckich olimpijczyków. Są także współorganizatorami półmaratonu we Friedbergu. Dwie z ich książek (w tym jedna z płytą) znajdują się wśród innych pozycji polecanych przez organizatora maratonu w Berlinie, (czyli klub sportowy SCC-Berlin).

A teraz o książce.

Ta książka pochodzi z nieco innej kultury sportowej. Napisana jest przez ludzi wywodzących się raczej z pracy nad zdrowiem, pracy nad przywracaniem sportowców do zdrowia niż pracy nad wynikami. Jest naprawdę inna niż książki polskie czy amerykańskie, które znałem do tej pory. Widać, że dla autorów ważne jest najpierw zbudowanie dobrej bazy, przygotowane naszego aparatu ruchowego do biegania, tym mocniej im jesteśmy starsi lub im dłużej nie uprawiliśmy sportu.

Cyt: „ Gdybyśmy regularnie biegali od dziecka, nasze mięśnie, więzadła, ścięgna, kości i chrząstki rozwijałyby się harmonijnie. Problemy pojawiają się najczęściej wówczas, gdy po długiej przewie – także związanej z nadwagą – zaczynamy biegać „

Autorzy pokazują ważne wg nich ćwiczenia ogólnorozwojowe, ćwiczenia stabilności ogólnej, koordynacji wewnątrz mięśniowej, rozciągania. Jest rozdział o ćwiczeniach siłowych dla biegaczy (takich, które nie podniosą masy naszego ciała), ze szczegółowym rozpisaniem na liczbę powtórzeń, czas trwania.

ksiazka_plany.jpg
Strona będąca wstępem do planu na 10k poniżej 40 minut.

Pokazane są testy sprawności mięśniowej, test siły nóg, test skoczności, test siły tułowia, które w zależności od wieku dadzą pojęcie, na jaką ocenę zasługuje wasza sprawność. Autorzy dużą wagę kładą na utrzymanie wagi w ryzach i mówią jak jest to ważne dla biomechaniki biegu. Jest też test na przewagę typu włókien mięśniowych (szybko czy wolnokurczliwych) ale wg mnie ten test jest akurat tak niejasno opisany, że muszę porozmawiać z autorami aby uzyskać jasny i precyzyjny obraz ćwiczenia i umieszczę na stronie.

Nie przypadkowo jest ciekawy rozdział o technice biegu – obydwaj autorzy, ale zwłaszcza Bernd zajmują się zawodowo analizą biomechaniki. Omawiają tam (tak gorąco dyskutowane na naszym forum) kwestie spadania na piętę lub śródstopie. Szkoda, że akurat wykres obrazujący rozkład sił został pomylony i w obydwu przypadkach jest użyty ten sam obrazek (błąd wydawcy). Ale nie umniejsza to jednak wiele wartości rozdziału – sprawa jest szeroko i dokładnie omówiona.

biegi_ubrania.jpgJest też ciekawy rozdział o sprzęcie do biegania, naprawdę nowoczesny, mimo, że zdjęcia użyte do zobrazowania, w jakich strojach powinni biegać biegacze zasługują na wyrwanie 🙂 , oceńcie sami. 

Na koniec. Największa część to rozdział z planami treningowymi do dystansów 10k, półmaratonu i maratonu, na czasy – od poniżej 60 minut w przypadku 10k czy na ukończenie w przypadku maratonu do odpowiednio poniżej 40 minut i 3h15.

Bardzo ważna uwaga przy stosowaniu planów – autorzy używają formuły Karvonena przy opisywaniu intensywności. Czyli po pierwsze bez pulsometru raczej nie da rady. Po drugie wymaga to pewnego przeliczenia zgodnie z formułą Karvonena (czyli np. jeśli mamy wskazane tętno treningowe 70% to wynosi ono: TS + 70% (Tmax – TS) – gdzie TS – tętno spoczynkowe, Tmax – tętno maksymalne)

Kiedy przeglądałem książkę miałem czasami zastrzeżenia, że cos jest opisane w zbyt mało przejrzysty sposób, ale generalnie jest ona wg mnie naprawdę bardzo wartościowa, esencjonalna nie tylko dla początkujących biegaczy będzie wartościowym nabytkiem.

Kiedy dostaliśmy propozycję zostania patronem medialnym wydania, nie znając jeszcze książki ani autorów poprosiłem wydawcę o obszerne fragmenty tekstu. Po zapoznaniu się z nimi, po rozmowie z autorami mogę ze spokojem ducha polecić ja każdemu.

Poniżej spis treści

Bieganie i zdrowie str 6
Najważniejsze podstawy biegania str 14
Właściwy ekwipunek biegacza str 24
Techniki treningu i gimnastyka praktyczna str 36
Trening w praktyce i ćwiczenia odprężające str 68
Duży test kwalifikacyjny 82
Plany Treningowe 92
Strategie odżywania dla biegaczy 140

Książka kosztuje 34,90 zł.

Do kupienia na stronie wydawnictwa za 31.90 zł

Dla czytelników bieganie.pl mamy konkurs

Mamy do rozlosowania 5 książek Biegi Długodystansowe.
W najbliższą sobotę, 26 września w Warszawie odbywa sie sztafeta Ekiden.
Zadanie konkursowe:

Wytypuj jaki wynik osiągnie najlepsza sztafeta na najbliższym Ekidenie w Warszawie. Książki otrzymają te osoby, które zrobią najmniejszy błąd w swoich szacunkach. Wyniki prosimy podawać na forum.

W sprawach nieuregulowanych końcową decyzję podejmuje Redakcja portalu.

Już niedługo zaprezentujemy sztafetę, która będzie walczyła o Rekord Polski.

Możliwość komentowania została wyłączona.