cyprus marathon half start 1500 x 1000 px 1
14 marca 2024 Bartłomiej Falkowski Lifestyle

Bieganie na Cyprze – relacja z weekendu z Logicom Cyprus Marathon


Reklama

W ramach KieRUNku Cypr, początek marca przywitaliśmy w słonecznym Pafos, gdzie odbywał się Logicom Cyprus Marathon. Miałem okazję wystartować w biegu towarzyszącym na 10 kilometrów, a także sprawdzić, czy cypryjskie wybrzeże to dobry pomysł na biegowy wyjazd. Poniżej przeczytacie moje spostrzeżenia z udziału w imprezie oraz to, czy warto odwiedzić ten popularny wśród Polaków kierunek. 

Turystyka

Cypr jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków przez polskich turystów. Polacy od dłuższego czasu stanowią trzecią co do wielkości grupę turystów na wyspie. Sprzyjają temu klimat, duża gościnność, proturystyczna postawa Cypryjczyków i duży wybór lotów z Polski. W styczniu 2024 roku cypryjskie ministerstwo turystyki podało, że Polacy, po Brytyjczykach i oczywiście Grekach, byli największą grupą turystów na Cyprze. Podczas mojego pobytu w Pafos dało się to odczuć, słysząc polski język na każdym kroku. Lotnisko w Pafos leży w niewielkiej odległości od samego miasta, co pozwala na szybkie rozpoczęcie zwiedzania. 

415222615 382292571125276 5456122943801368896 n

W Pafos spaliśmy w jednym z wielu hoteli ulokowanych na południowej części wybrzeża. Jest to typowo turystyczna część miasta, z nową promenadą ciągnącą się między hotelami i plażami. Co kilka metrów utworzone są punkty widokowe. Co kilkaset metrów mamy do dyspozycji urokliwe i kameralne plaże, które są bardzo czyste i zadbane. W marcu, przy niższym sezonie turystycznym nie było problemu z bieganiem po promenadzie i podziwianiem widoków. Długa promenada ciągnie się przez około osiem kilometrów, po drodze mijając zabytkową część miasta. Na uwadze należy mieć jednak dosyć pofałdowany teren, który jednak nie przeszkadza w trenowaniu. Sama pogoda również jest sprzyjająca. Przez cały weekend było około 20 stopni i jest to typowa temperatura w tym okresie.

To właśnie w zabytkowej części miasta, w porcie, obok pozostałości po średniowiecznym zamku, ulokowane było biuro zawodów oraz meta wszystkich dystansów rozgrywanych tego dnia w Pafos. Tam też startowały biegi na 5, 10 i 21 kilometrów. Maraton ruszał z innego miejsca, które podawane jest jako mitologiczne miejsce narodzin Afrodyty. Umiejscowienie centrum wydarzeń w takim miejscu ma na pewno walory turystyczne. Wybierając się na Logicom Cyprus Marathon razem z bliskimi, można zapewnić im atrakcje, jednocześnie samemu biorąc udział w biegu. Przy samej mecie zlokalizowane jest mnóstwo restauracji i kawiarni, które pozwalają miło spędzić czas w oczekiwaniu na dobiegnięcie do mety członka rodziny, a następnie na świętowanie po biegu. Sam zamek, obok, którego odbywa się impreza, jest dostępny do zwiedzania (cena biletu to 2,5 EUR), a z jego szczytu rozciąga się ładny widok na miasto. 

411178712 374507131903820 4729747761989738502 n

Biegi

Lokalizacja mety i godziny startów są tak pomyślane, że od pewnego momentu biegi łączą się i uczestnicy wszystkich dystansów wpadają na metę razem. Niewątpliwie pozwala to uniknąć nudy i długiego oczekiwania na kolejnych zawodników. Z drugiej strony, może pojawiać się problem doganiania przez szybkich maratończyków, wolniejszych biegaczy na dystansie 10 kilometrów, czy półmaratonu. Oznacza to konieczność wyprzedzania, jednak trasa w całości jest dosyć szeroka, jak na liczbę uczestników, co minimalizuje ryzyko ewentualnych zatorów.

Same trasy biegów nie należą do najbardziej płaskich. Topografia cypryjskiego wybrzeża jest nieubłagana i sprawia, że niezależnie od wybranego dystansu, na biegaczy czekają podbiegi. Nie jest to na pewno bieg górski, jednak im dłuższy dystans tym przewyższenie do pokonania jest większe, co jest odczuwalne. Z mojego punktu widzenia impreza ta jednak nie jest do bicia życiówek, a do pościgania się w przyjemnych okolicznościach.

430716626 423181320369734 91747543980430624 n

Biegi mają wyraźnie „urlopowy” charakter. Poziom sportowy nie jest mocno wyśrubowany, co pozwala na rywalizację o wysokie miejsca przy okazji zwykłego wyjazdu wypoczynkowego. Szczególnie w okolicach starej części miasta biegacze mogą liczyć na doping spacerujących wzdłuż trasy turystów, dla których impreza jest częścią atrakcji.

W tym roku organizatorom nie udało się jednak ustrzec przed paroma wpadkami. Największa to niedokładne poprowadzenie części maratończyków, którzy nadrabiali dystans, biegnąc złą trasą. Również trasa biegu na 10 kilometrów, podczas którego do pokonania mieliśmy pięć kilometrów w jedną stronę i powrót na start, nie była dobrze przemyślana. W moim przypadku od nawrotki, aż do okolicy 7,5 km musiałem biec pod prąd biegu wolniejszych biegaczy, co na pewno nie było komfortowe dla obu stron.

432136685 425565963464603 5397716827570984644 n

Sama impreza przebiega jednak sprawnie w miłej, kameralnej i luźnej atmosferze pasującej do południowego stylu bycia. Daje możliwość sympatycznego spędzenia aktywnego urlopu, a drobne niedociągnięcia nie powinny znacząco wpływać na odbiór całej imprezy.

Kultura, zabytki, kuchnia – czyli co po biegu

Historia Cypru jest tak skomplikowana, że nie wystarczy miejsca na opisanie całej zawiłości dziejów, które wpłynęły na obecny wygląd wyspy. Warto dodać, że cała wyspa jest podzielona na część grecką i turecką. Dodatkowo na wyspie jest też… ziemia należąca do Wielkiej Brytanii. Jako była brytyjska kolonia, Cypr, w spadku dostał lewostronny ruch, który dla nas może być dosyć zaskakujący, szczególnie gdy połączymy mnogość rond i typowo południowy styl jazdy Cypryjczyków. Pamiętajmy też, że nawet lądując w Pafos, które nie leży w tureckiej części wysypy, musimy liczyć się z wylotem z polskiego lotniska ze strefy Non Schengen i z kontrolą po przylocie na wyspę. Jednak turyści z UE nie powinni mieć najmniejszych problemów z tym etapem podróży.

Wielokulturowość wpływa chyba na widoczną u tutejszych ludzi gościnność. W hotelach, restauracjach i po prostu na ulicach, spotyka się wielu życzliwych ludzi. To w połączeniu ze świetną, tutejszą kuchnią tworzy również bardzo dobre doświadczenia z wizyt w lokalnych, tradycyjnych lokalach. Wszechobecny ser halloumi, świeże warzywa, owoce morza, grecka feta i słynna, cypryjska marakuja, która jet zdecydowanie bardziej słodka, od odmian uprawianych w innych regionach świata, tworzą okazję do wspaniałych kulinarnych doznań. Niedaleko portu znajduje się też najstarsza w mieście tawerna, której popisowym daniem, a raczej ogromnym zestawem dań, są tradycyjne mezze. Przez kilkadziesiąt minut, kelnerzy donoszą kolejne małe talerzyki lokalnych specjałów, a każda kolejna dostawa sprawia, że coraz bardziej nie możemy zdecydować się, co smakowało najlepiej.

Wielbiciele słodyczy zasmakują w chałwie i baklawie, która za sprawą koneksji z Turcją jest bardzo popularna. Dodatkowo warto spróbować lokalnych słodyczy jak na przykład pourekia, czyli lokalnego sera anari, smażonego w cieście na słodko, czy lokalnej odmiany naleśników z miodem – kattimeri. 

Cypr to także wina. Imprezą towarzyszącą Logicom Cyprus Marathon jest Wine Run. Bieg po lokalnych winnicach rozgrywany na dystansie pięciu kilometrów dwa dni po głównej imprezie. Dzięki temu uczestnicy „poważnych” zawodów głównej części biegowego wydarzenia, po krótkim odpoczynku mogą wziąć udział w biegu typowo dla zabawy, zakończonym degustacją lekkiego, lokalnego wina. 

W samym Pafos głównymi zabytkami są zamek, a raczej jego pozostałości. Pierwotnie w tym miejscu znajdował się duży, bizantyjski fort strzegący miasta. Po trzęsieniu ziemi w 1222 roku odbudowano jedynie dwie wieże połączone murem. Ostatecznie została tylko jedna z nich, a fundamenty drugiej oddalone są o kilkadziesiąt metrów. Zniszczyli ją Wenecjanie, którzy rządzili miastem, w celu uniknięcia przejęcia fortyfikacji przez napadających Osmańczyków. Największą atrakcją jest jednak park archeologiczny Nea Pafos, ze świetnie zachowanymi antycznymi mozaikami. Niedaleko są także ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki Chrysopolitissa oraz kościół Agia Kyriaki, których początek sięga IV wieku.

Zamek Saranta Colones stanowisko archeologiczne Nea Pafos

Logicom Cyprus Marathon to świetna okazja do aktywnego spędzenia czasu w pięknych okolicznościach przyrody, z dobrą kuchnią, słoneczną pogodą i z zawodami na większym luzie niż wielkie, poważne maratony. Może to być zarówno świetne przeżycie fizyczne, jak i czas mentalnego resetu z widokiem na morze, przy lampce wina w towarzystwie halloumi. Kolejna edycja już 9 marca 2025 roku.

Partnerem KieRUNku Cypr jest organizator imprezy Logicom Cyprus Marathon

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dariusz
Dariusz
4 miesięcy temu

Byliśmy, biegliśmy i dobrze się bawiliśmy

Bartłomiej Falkowski
Bartłomiej Falkowski

Biegacz o wyczynowych aspiracjach, nauczyciel wychowania fizycznego i wielbiciel ciastek. Lubi podglądać zagranicznych biegaczy i wplatać ich metody treningowe do własnego biegania.