17 listopada 2013 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

A czy Ty wykonujesz 10 tysięcy kroków dziennie?


Na zdjęciu, Wall Street, nowojorczyk zażywający dodatkowej dawki kroków w godzinach pracy


Kenneth Cooper, fizjolog i lekarz (twórca między innymi koncepcji Testu Coopera) który badał duże grupy amerykańskiego społeczeństwa miał (czy ma, bo nadal żyje choć jego główne prace pochodzą sprzed kilkudziesięciu lat) dużą umiejętność przedstawiania wniosków swoich prac w sposób syntetyczny, spójny i taki, która można zastosować w praktyce.  Jeden z nich? Koncepcja 10 tysięcy kroków dziennie.

Przykładem jest choćby Test Coopera który jest dzisiaj standardem w badaniu wydolności w sytuacji kiedy nie mamy dostępu do laboratorium (nawet jeśli mamy to jest chyba testem lepszym).

Każdy krok ma pozytywny wpływ na Twoje zdrowie

Cooper policzył kiedyś, że żeby utrzymać zdrową i szczupłą sylwetkę trzeba dziennie wykonywać 10 tysięcy kroków, czyli 70 tysięcy kroków tygodniowo. Te 10 tys. kroków dziennie to, w dzisiejszych czasach, wcale nie taka łatwa sprawa. Wstajesz, do łazienki, do kuchni, do samochodu, do pracy, w pracy, po pracy, sklepu. I tyle. 

Dopóki nie zaczniemy tego liczyć to nie potrafimy uzmysłowić sobie, jak mało wysiłku robimy dziennie w stosunku do tych wymaganych 10 tys kroków.

Nasze szacunki

Liczba kroków
Wstajesz, do łazienki 10
Do kuchni 10
Poranne krzątanie 20
Do samochodu 100
Z samochodu do pracy 100
Siedzenie przy biurku 0
Po kawę 50
Do łazienki 50
Na obiad 200
Z obiadu 200
Do samochodu 100
Sklep 500
Do samochodu 100
Do domu 100
Domowa krzątanina 200
Do łazienki 20
Do łóżka 20
Suma 1780

Dlatego popularne stają się obecnie różnego rodzaju monitory aktywności, choćby takie, jak Nike Fuelband – polecam opowiadanie Eugeniusza Dębskiego sprzed 30 lat – Życie w rytmie negatywnym.  Kiedy biegamy używamy choćby monitorów pracy serca ale nie zdajemy sobie sprawy z tego jak mało ruszamy się poza bieganiem. Kiedyś dietetyczka Marta Szkupińska z Dietetycznego Attelier (dietetyczne-attelier.pl) postanowiła zmierzyć to na moim przykładzie. Zamontowała mi na trzy dni krokomierz. I wyszło, że poza bieganiem robiłem dziennie średnio nieco ponad 3000 kroków.

Siedząca praca i "dycha" parę razy w tygodniu? To może być za mało

Nasi przodkowie robili dziennie znacznie więcej kroków. Dzieci w Afryce robią dziennie znacznie więcej kroków. A każdy krok, to krok bliżej zdrowia, dalej od różnego rodzaju chorób cywilizacyjnych.

Minuta biegu to średnio 170 kroków. Godzina biegu to 10200 kroków. Ucywilizowany człowiek (praca, samochód lub jakiś inny środek komunikacji), biegając cztery razy w tygodniu po godzinie robi tygodniowo:

7 x 3 000 = 21 000
4 x 10 200 = 40 800
Razem: 61 800 kroków

Według Coopera powinno być ich 70 000. Czyli nadal brakuje trochę aktywności. Przydałby się kolejny dzień biegania lub długi, dwugodzinny trening.

A ile kroków dziennie robisz Ty?

Możliwość komentowania została wyłączona.