Komentarz do artykułu Altra Escalante - recenzja Yacoola

Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12340
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Seba poleci w tych albo w zoom fly 3 na dychę za miesiąc. Będzie ciekawie. Może z jakiegoś szybszego treningu też coś uzyskamy wartego podzielenia się. Zobaczymy
New Balance but biegowy
Keri
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1625
Rejestracja: 17 gru 2012, 13:28
Życiówka w maratonie: 2:59:50

Nieprzeczytany post

Jestem ciekaw jego odczuć. Sam się zastanawiam, czy moje własne nie zmienią się za kilka tygodni/miesięcy po dłuższym stażu.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12340
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Jestem zdania, że amortyzacje mogą sprzyjać sprężynowaniu lub je utrudniać w zależności od materiału, jego grubości i oczywiście sposobu lądowania. Przy czym mam na myśli nie sprężynowanie buta tylko nogi podporowej.
Keri
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1625
Rejestracja: 17 gru 2012, 13:28
Życiówka w maratonie: 2:59:50

Nieprzeczytany post

Nie mam odczuć, że w gravity mi coś utrudnia, ale z pogłębionymi wnioskami poczekam na większy kilometraż.

Co do Seby, to wybór będzie między poduszką powietrzną (gravity), a płytką (fly 3). Bo reszta to lementy pomijalne.
Keri
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1625
Rejestracja: 17 gru 2012, 13:28
Życiówka w maratonie: 2:59:50

Nieprzeczytany post

Nabiegałem "już" w gravity 60km na 9 treningach.
I skonstatowałem, że ten wczorajszy był pierwszym, na którym nie odczułem wspomagania w bocznym przetaczaniu. Ciężko mi jest stwierdzić, czy jest to kwestia zmiany lądowania (od razu na dużego palucha), czy też kwestia przyzwyczajenia. Stawiam na to pierwsze. Dziś spróbuję to zweryfikować zakładając na trening coś ultralekkiego (vanish-r) tak by odczucia były bardziej czytelne.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12340
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Mierzysz gct?
Keri
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1625
Rejestracja: 17 gru 2012, 13:28
Życiówka w maratonie: 2:59:50

Nieprzeczytany post

Nie, nie mam stryda.
Raczej staram się minimalizować ilość gadżetów, choć przyznam jestem ciekaw jak ten parametr u mnie wygląda.
Próbując to szacować http://www.movescount.com/pl/apps/app10 ... NTACT_TIME to wychodzi mi, że przy szybkich 300m jest w granicy 239-242 msec.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12340
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Stryd ma ciekawą funkcję LSS czyli leg spring siffness.
No nieważne. 240ms to za wolno. (Pozostaje oczywiście pytanie jak to jest mierzone)
Keri
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1625
Rejestracja: 17 gru 2012, 13:28
Życiówka w maratonie: 2:59:50

Nieprzeczytany post

Oparłem się na tym artykule https://ojs.ub.uni-konstanz.de/cpa/arti ... /5622/5116, z którego wynika, że średni czas kontaktu, wynosi około 2/3 całkowitego czasu kroku.
Sugerujesz nabycie stryda?
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12340
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

No nie, proszę Cię. Zapomnij o takim szacowaniu. Bezpośredni pomiar GCT, to podstawa.
Może pożycz. Swego czasu od Skoora brałem, ale już go sprzedał. Jego stryd wędrował trochę po całej Polsce zaspokajając wtedy jedynie ciekawość, bez głębszych przemyśleń i silenia się na jakąś metodologię prowadzenia eksperymentów.
Jako ciekawostkę podam 150ms mierzone na czarnych podczas jakichś badań w USA. Nie mam jednak potwierdzenia na papierze. Jedynie na gębę od jednego z menedżerów.
Awatar użytkownika
Poranny Biegacz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 413
Rejestracja: 26 sie 2013, 12:10
Życiówka na 10k: 34:41
Życiówka w maratonie: 2:37:41
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Nieprzeczytany post

jak jeszcze mierzyłem gct, to stosunek czasu kontaktu do czasu calego kroku to okolice 50-60%

Im szybciej tym ten stosunek był niższy, ale 67% to zdecydowanie za dużo, i chyba nie wa takim modelu ruchu co Keri
Awatar użytkownika
Skoor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 9661
Rejestracja: 03 maja 2013, 08:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

yacool pisze:No nie, proszę Cię. Zapomnij o takim szacowaniu. Bezpośredni pomiar GCT, to podstawa.
Może pożycz. Swego czasu od Skoora brałem, ale już go sprzedał. Jego stryd wędrował trochę po całej Polsce zaspokajając wtedy jedynie ciekawość, bez głębszych przemyśleń i silenia się na jakąś metodologię prowadzenia eksperymentów.
Jako ciekawostkę podam 150ms mierzone na czarnych podczas jakichś badań w USA. Nie mam jednak potwierdzenia na papierze. Jedynie na gębę od jednego z menedżerów.
Mam nowego, musiałem sobie na otarcie łez kupić jakiś biegowy gadżet bo kiepsko biegam i potrzebuję pocieszenia ;) ale nie wiem czy mi się chce pożyczać teraz bo nawet się przydaje ostatnio. Jakie teraz GTC jest akceptowalne?
Ostatnio zmieniony 06 lis 2019, 14:56 przez Skoor, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12340
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

sub200
w modzie jest teraz łamanie dwójek

edit:
no i to jest ok. W żaden inny sposób nie da się zbliżyć do 150 jak pozbyć się syzyfowego przetaczania.
Ostatnio zmieniony 06 lis 2019, 14:59 przez yacool, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Skoor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 9661
Rejestracja: 03 maja 2013, 08:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Moje przy człapaniu, takim naprawdę człapaniu powyżej 6/km to ok 230ms wg stryda, a garmin pokazuje w tym samym biegu koło 240ms. Przy tempie 3:20/km to już jest 170-180ms.

Kwestia teraz zrobić, żeby przenieść to 170-180 na niższe prędkości, albo tak zacząć biegaż żeby wyższe prędkości stały się bardziej akceptowalne. Nie wiadomo co łatwiejsze.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12340
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Pytanie czy należy te 180ms utrzymywać również w truchcie i czy nie skończy się tak jak z tą bezmyślną kadencją 180 bez względu na tempo biegu.
ODPOWIEDZ