Czas zacząć!! Pomoc w wyborze butów, ubioru, treningu.

Stawiasz pierwsze kroki? Tutaj szukaj wsparcia, pomocy i zachęty. Wstąp i podaj rękę tym, którzy dopiero nabierają pędu.
AmatorkaZCheciami
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 1
Rejestracja: 14 kwie 2019, 09:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Na początek wypadałoby się przywitać:)

Dzień dobry,

jestem Kamila, rocznik 1999, od zawsze kochająca sport, ostatnie lata głównie siłownia, fitness, ale naszła mnie wielka chęć na bieganie. Docelowo chciałabym biegać w dobrym tempie dystans 10km.

Mam parę pytań, mam nadzieję, ze pomożecie!!

1. Jakie buty i ubranie kupić? Kompletnie nie mam pojęcia jak się do tego zabrać... Prawdopodobnie 70% czasu będe biegać po chodniku, 30% po lesie.
Nie wiem czy waga i wzrost ma znaczenie - 171cm, 51kg wagi.
Budżet - 1500zł.

2. Jaki program treningowy dobrać na start?

3. Jakieś rady dla totalnego laika?

Z góry dzięki!!!
New Balance but biegowy
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Buty: wygodne i tyle. Dobrze, jeśli będą mocno przewiewne. Nie daj sobie wmówić, że jest ci potrzebna jakaś ekstra amortyzacja, która miała by cię chronić przed różnymi rzeczmi. Niektórym jest potrzebna, ale przeciętnie zdrowemu człowiekowi nie jest. Nie da się tego stwierdzić przez forum anie nie stwierdzi tego 95% sprzedawców w sklepach, bo ich wiedza opiera się tylko na materiałach marketingowych producentów.
Dlatego najlepiej nie ładować się od początku na cudowne systemy mające "kontrolować ruch", tylko zacząć od opcji neutralnej, czyli w miare lekkiego buta ze średniej wielkości amortyzacją i z raczej małym "dropem" (różnicą wysokości pod piętą i pod palcami). Za "raczej mały" drop uważam 4-6 mm.
Jeśli chcesz bardziej spersonalizowanej porady, to musiłby jej udzielić fizjoterapeuta sportowy.
Możesz też zastosować jeszcze bardziej neutralną opcję i jako pierwsze buty do biegania kupić obuwie o podobnej charakterystyce (drop i grubość amortyzacji) do tego, którego używasz do fitnessu.

Jeśli wspomniane dobre tempo na 10km ma oznaczać ostre ściganie, to nie od rzeczy będą buty tzw. startowe, ale nie na każdy trening.
Awatar użytkownika
katekate
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 7135
Rejestracja: 01 paź 2013, 18:11
Życiówka na 10k: 45.18
Życiówka w maratonie: 3.42.11

Nieprzeczytany post

ciuchy wystarczą te, co masz z siłowni, fitnesu, a buty kup wygodne, żeby kolorystycznie pasowały ;-)
powodzenia!
komentarze
nic nie muszę, mogę wszystko
LucioWisla
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 356
Rejestracja: 28 maja 2014, 12:18
Życiówka na 10k: 1:02:27
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

AmatorkaZCheciami pisze:Na początek wypadałoby się przywitać:)

Dzień dobry,

jestem Kamila, rocznik 1999, od zawsze kochająca sport, ostatnie lata głównie siłownia, fitness, ale naszła mnie wielka chęć na bieganie. Docelowo chciałabym biegać w dobrym tempie dystans 10km.

Mam parę pytań, mam nadzieję, ze pomożecie!!

1. Jakie buty i ubranie kupić? Kompletnie nie mam pojęcia jak się do tego zabrać... Prawdopodobnie 70% czasu będe biegać po chodniku, 30% po lesie.
Nie wiem czy waga i wzrost ma znaczenie - 171cm, 51kg wagi.
Budżet - 1500zł.

2. Jaki program treningowy dobrać na start?

3. Jakieś rady dla totalnego laika?

Z góry dzięki!!!
1. Cichy jesli masz z siłowni to się sprawdzą, buty możesz kupić w Deca albo innym tego typu sklepie - najważniejsze aby były wygodne :) ja zaczynałem w tych z LIDLa/Deca
2. Wszystko zależy w jakiej formie jesteś obecnie- poszukaj tzn. treningu 6-tygodniowego, jesli okaże się zbyt łatwy, to zajrzyj tutaj: https://bieganie.pl/?cat=19
3. Nie przejmuj się niepowodzeniami, tylko ciesz się bieganiem :) Nie musi być szybko, nie musi być łatwo- wazne żeby cieszyło :) Powodzenia!
ODPOWIEDZ