Jacek Ksiąszkiewicz – czy istnieje ładne bieganie?

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
mimi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 380
Rejestracja: 29 sie 2019, 11:36

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 18 wrz 2023, 14:03 No to sprawdź jak możesz.
Feedback pt. "taśmy vs. badanie wydolnościowe".

Dostałem wyniki i porównałem. Wg badań wydolnościowych pozostaje na tym miesjcu.

Próg tlenowy na takim samym poziomie (AT albo VT2, różne oznaczenia wdziałem). VO2max bezwzględne max takie samo (identyczne wartości do 2 miejsca po przecinku - czyli dziesiątek ml tlenu) Jeśli chodzi o tętno, to tutaj różnica 1 uderzenia (niższe w 2. teście).
Po 2. teście pozostaje uczucie, że można było jeszcze zmobilizować się, żeby kilka sekund pobiec dłużej. Ale dopóki człowiek się "nie wywróci", to zawsze można tak myśleć po teście wydolności ;-)

Natomiast osobiście uważam, że moja świadomość ruchu zwiększyła się m.in. dzięki taśmom. Mam nadzieję, że zaowocuje to w bliższej lub dalszej przyszłości.
----------------------------------------------------------
1440miles
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12676
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

No ale bez zmian, czyli nie działa. Smutne, bo chyba to jednak nie jest dla amatorów. Może fizjologia w sporcie amatorskim jest ważniejsza niż biomechanika. Nie wiem. Lecz takie wnioski na dziś. Przynajmniej z trenowania biomechany na odległość to się nie udaje.
Awatar użytkownika
Viki_83
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 291
Rejestracja: 06 kwie 2023, 14:29
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Miałam już 4 badania wydolnościowe i nigdy nie wyszły mi takie same wyniki :bum:

@mimi a koszt fizjologiczny biegu też bez zmian? To jest parametr związany z ekonomią biegu czyli również z techniką. Ja jestem ciekawa czy u mnie coś się tutaj zmieni bo napewno biegam inaczej niż na wiosnę.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13484
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

mimi pisze: 03 paź 2023, 14:55
yacool pisze: 18 wrz 2023, 14:03 No to sprawdź jak możesz.
Feedback pt. "taśmy vs. badanie wydolnościowe".

Dostałem wyniki i porównałem. Wg badań wydolnościowych pozostaje na tym miesjcu.

Próg tlenowy na takim samym poziomie (AT albo VT2, różne oznaczenia wdziałem). VO2max bezwzględne max takie samo (identyczne wartości do 2 miejsca po przecinku - czyli dziesiątek ml tlenu) Jeśli chodzi o tętno, to tutaj różnica 1 uderzenia (niższe w 2. teście).
Po 2. teście pozostaje uczucie, że można było jeszcze zmobilizować się, żeby kilka sekund pobiec dłużej. Ale dopóki człowiek się "nie wywróci", to zawsze można tak myśleć po teście wydolności ;-)

Natomiast osobiście uważam, że moja świadomość ruchu zwiększyła się m.in. dzięki taśmom. Mam nadzieję, że zaowocuje to w bliższej lub dalszej przyszłości.
Pytanie:
trenowałeś normalnie dalej i dołożyłeś taśmy? (ile?) Czy zmniejszyłaś obciążenie treningowe, żeby dać rade zrobić dodatkowo trening na taśmach? Były jakieś zmiany w treningach? Więcej IV czy więcej ciągłych?
mimi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 380
Rejestracja: 29 sie 2019, 11:36

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 03 paź 2023, 15:59 No ale bez zmian, czyli nie działa. Smutne, bo chyba to jednak nie jest dla amatorów.
Ja tak szybko nie wyciągam wniosków. Parametry wydolnościowe takie same, ale te które mogłem porównać 1:1. Prędkość na progu tlenowym (AT albo VT2) taka sama, waga z rożnicą 0.2 kg (a właściwie masa ciała), wartości poboru tlenu też takie same. Dlatego koszt fizjologiczny na progu nie może się znacząco różnić. Także @Viki_83 zmiana tylko o 1ml... Co do różnic z wyników z badań wydolnościowych, może to być też kwestia czy zawodnik się rozwija, czy jest np. na stabilnym pzoiomie (tak głośno myślę).

Mam pewne "ale" do wyników wydolnościowych:

Niestety nie mogę wszystkiego porównać 1:1 z obu testów, bo część badania wydolnościowego się różniła, a szkoda (były robione w dwóch róznych miejscach - tzn. inna bieżna, inni ludzie badający). Na pierwszym teście miałem mierzony dodatkowo mleczan w drugim już nie. To jeszcze może nie tak bardzo istotne, bo nie każdego mleczan interesuje. Natomiast w pierwszym teście kąt bieżni był zwiększany przy wyższej prędkości, niż w przypadku drugiego testu. I tutaj mam problem, żeby porównać do jakiej teoretycznej prędkości "po płaskim " dobiegłem w obu testach.

I tutaj moje pytanie: Czy ktoś zna jakieś "przeliczniki" kąt na bieżni, a możliwośc prędkości na płaskim?
Np. Jakiej prędkości na płaskim odpowiadać będzie 16km/h przy kącie założmy 4º w górę? Ktoś wie, ma pomysł, albo zna jakiś przelicznik?

@Rolli Co do samego treningu, to nie było jakichś znaczących zmian. Podobny i stabilny schemat treningu. Natomiast taśmy dołożyłem w dniu poprzedzającym mocniejszy trening (akcent). Po kilku próbach już ustaliłem stały schemat 10-12x odcinek ok. 50m-60m z taśmą "rekomendowaną" wiązaną na 3 nad kolanami, żeby nie mieszać i trzymać się schematu. Ćwiczenie wymagające, ale z rozsądkiem i bezpieczną granicą, żeby nie "przedobrzyć".
yacool pisze: 03 paź 2023, 15:59 Może fizjologia w sporcie amatorskim jest ważniejsza niż biomechanika. Nie wiem. Lecz takie wnioski na dziś. Przynajmniej z trenowania biomechany na odległość to się nie udaje.
Może fizjologia aktualnie jest łatwiejsza do zmierzenia, czy ważniejsza? No nie wiem...
Co do trenowania na odległość, to może nie każdy sobie zdaje sprawę, ale opisanie czegoś, a przypilnowanie "w cztery" oczy, to zupełnie inna jakość. Dobrym przykładem jest prównanie leczenia z badaniem w gabinecie z leczeniem przez teleporadę ;-)

Po zastanowieniu się dochodzę do wniosku, że wg mnie taśmy nie powinny przecież wpływać na same parametry "ilości tlenu". Natomiast mogłaby się przyczynić do poprawy prędkości.

No, na razem jestem jednym "przebadanym". Potencjalnie jest jeszcze @Viki_83. Mała próbka badanych, żeby wyciągać jakieś duże ogólne wnioski. Ale 2 osoby, to już byłoby 2x więcej niż jedna.
----------------------------------------------------------
1440miles
mimi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 380
Rejestracja: 29 sie 2019, 11:36

Nieprzeczytany post

mimi pisze: 04 paź 2023, 00:50 I tutaj moje pytanie: Czy ktoś zna jakieś "przeliczniki" kąt na bieżni, a możliwośc prędkości na płaskim?
I znalazłem tabelkę* - całość w linku:
https://www.hillrunner.com/calculators/ ... nversions/

Czy tabela jest wiarygodna - niewiem. Ale na jej podstawie, to w obu badaniach rozbieżność dla prędkości maksymalnej nie przekracza 0.5 km/h (dla tempa różnica nie przekracza 3s).

*Tabelka dotyczy co prawda mph, ale przeliczałem prędkośc na bardziej powszechną w Polsce jednostkę km/h.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
----------------------------------------------------------
1440miles
tkobos
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 644
Rejestracja: 28 lis 2011, 20:41
Życiówka na 10k: 35:17
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

To jest znany problem możliwości takiego przeliczania, na Stravie to się nazywa GAP (Grade Adjusted Pace). W dużym skrócie, to nie ma takiego jednego, uniwersalnego przelicznika, który działałby dla każdego, to zależy od osoby. Czyli każdy ma swój własny indywidualny GAP. Oczywiście to zależy od tego jak trenuje dana osoba (czy pod górę czy po płaskim), ale nawet osoby trenujące podobnie mają jednak często różne predyspozycje w tym zakresie. Można wziąć jakąś wartość średnią i może dla Ciebie się sprawdzi, ale raczej jest to obarczone zbyt dużym brakiem precyzji, żeby cokolwiek w ten sposób porównywać. Mówiąc szczerze, to ja w ogóle nie porównywałbym ze sobą dwóch testów wydolnościowych robionych różnymi protokołami. Myślimy w ten sposób, że one mierzą coś "bezwzględnego" o naszym organizmie, ale rzeczywistość nie jest taka idealna, wszystko jest dosyć przybliżone i różne metodologie prowadzenia badań mogą prowadzić do trochę różnych wyników. Inna sprawa jest też taka, że siłą rzeczy mierzymy to co możemy zmierzyć i w konsekwencji przypisujemy temu dużą wagę. A przecież mogą być też rzeczy znacznie ważniejsze, których zmierzyć już nie potrafimy. W tym sensie patrząc, to wynik na mecie jest zawsze najpewniejszym wyznacznikiem, jeśli już coś chcemy mierzyć.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12676
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Też tak myślę, że trudno będzie coś udowodnić inaczej niż wynikiem na mecie.
Mimi potwierdza mój trochę sceptycyzm, czy da się dzięki instrukcjom na forum przekazać dobrze intencje opisując dane ćwiczenie. Ćwiczenia wyizolowane na siłowni, które dotyczą jakiegoś mięśnia lub partii mięśni, da się całkiem dobrze opisać i w sekwencjach przekazać sposób wykonania. Tu jednak mamy ruch globalny i to jest cała trudność, żeby go opisać.
Co do wyniku, który ostatecznie weryfikuje metodę, to świetną opcją są Parkruny. My z Sebastianem mamy swój bieg na Rusałce w Poznaniu w ramach CT. Początkowo sukcesem było zejście poniżej 15 minut. Potem 14:50 i 14:40. Wszystko na tej samej trasie. Wiadomo, że pogoda, podłoże, dyspozycja dnia, ale jak robi się to dość często, to da się nieco zminimalizować te czynniki zewnętrzne chociaż. Trzeba po prostu dużo startować na wybranej trasie, która staje się takim poligonem doświadczalnym, na który przychodzimy testować coraz nowsze uzbrojenie ;).
mimi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 380
Rejestracja: 29 sie 2019, 11:36

Nieprzeczytany post

Jeśli chodzi o sprawdzenie sie na tej samej trasie i w tych samych warunkach ("samotny bieg"). To różnica względem zeszłego roku to 3s wolniej na dystansie 3km.
----------------------------------------------------------
1440miles
piokac
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 18
Rejestracja: 28 paź 2021, 13:21
Życiówka na 10k: 36:57
Życiówka w maratonie: 2:53:39

Nieprzeczytany post

mimi pisze: 04 paź 2023, 02:33
mimi pisze: 04 paź 2023, 00:50 I tutaj moje pytanie: Czy ktoś zna jakieś "przeliczniki" kąt na bieżni, a możliwośc prędkości na płaskim?
I znalazłem tabelkę* - całość w linku:
https://www.hillrunner.com/calculators/ ... nversions/
U Danielsa też chyba jest taka tabelka, jeśli masz tę książkę możesz sprawdzić.
Ja zobaczę wieczorem jak wrócę do domu.
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4958
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Jacek, okazuje sie, ze za duzo kombinujesz, a to takie proste! :hejhej:
Wystarczy podniesc kolano, walnac dobrze w glebe i gotowe...

Maly poradnik: Efficient Running Technique Using a Vertical Hip Strategy :taktak:
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12676
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Bardzo podoba mi się tytuł. Troszkę tylko bym go zmodyfikował na Horizontal hip strategy. No i od razu lepiej. Teraz jest naprawdę super. I mega moc płynie z takiego przekazu.
Na tej horyzontalnej strategii ostatnio Seba poleciał rekordowego CT.
piokac
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 18
Rejestracja: 28 paź 2021, 13:21
Życiówka na 10k: 36:57
Życiówka w maratonie: 2:53:39

Nieprzeczytany post

mimi pisze: 04 paź 2023, 00:50 I tutaj moje pytanie: Czy ktoś zna jakieś "przeliczniki" kąt na bieżni, a możliwośc prędkości na płaskim?
Tabelka z książki Danielsa:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
piokac
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 18
Rejestracja: 28 paź 2021, 13:21
Życiówka na 10k: 36:57
Życiówka w maratonie: 2:53:39

Nieprzeczytany post

I druga część:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
mimi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 380
Rejestracja: 29 sie 2019, 11:36

Nieprzeczytany post

@piokac Dzięki za screeny. Mam książke, ale gdzieś się zapodziała, przy przemeblowaniach...
U Danielsa, są zdecydowanie większe różnice niż w tej tabelce znalezionej przezemnie. Jednak tak jak pisał @tkobos lepiej zrobić taki sam protokól testu wydolności, żeby był jednoznacznie porównywalny.

A teraz pytanie do @yacool. W treningu tańca czy baletu, a może gimnastyki artystycznej są na salach często lustra, żeby można było siebie (i innych) obserwować w ruchu. Czy taka opcja byłby przydatna dla treningu na bieżni mechanicznej?
Mam na myśli beznię ustawioną w sali z lustrami. Wiadomo, że z boku lepiej obserwować komuś kto się na tym zna. Ale często sam zawodnik nie widzi siebie, i to jak czuje się ustawiony albo się porusza, trochę odbiega od rzeczywistości. Rozkmina mi przyszła do głowy, mając okazje biegać na bieżni i widząc swoje odbicie w szybie ;-) Można, też zobaczyć swoje odbicie na szybach marketów i biurowców, ale wtedy jest góra to kilka sekund, czyli mało czasu na analize i jakąś korektę...

Filmiki bywają popularne, nawet do oceny techniki biegu. Wiadomo fajna sprawa, ale potrzebna osoba do nagrania i trzeba umieć nagrać, a korekty nie można dokonać w trakcie biegu.
----------------------------------------------------------
1440miles
ODPOWIEDZ