Plan treningowy 5 kilometrów w 20 minut

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Panzer_General
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 255
Rejestracja: 18 sie 2021, 20:09
Życiówka na 10k: 56:30
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ludzie ponownie prosze jak piszecie że coś jest progowe podprogowe itd. to napiszcie o jakim progu mowa albo dokładniej jak on jest wyznaczany szacowany. Bo bez tego to se można gadać godzinami i nie rozumieć się wzajemnie.

Tompoz
Tompoz
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Mossar
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1631
Rejestracja: 21 wrz 2019, 22:19

Nieprzeczytany post

Ja nie mam pojęcia ;) Nie mam tych progów określonych więc tego typu odcinki u mnie to "tak jakbym biegł piątkę ale troszkę wolniej". Mógłbym to opierać niby o tętno bo zwykle to wychodzi jakoś na poziomie 85-88% HRR* ale to przy założeniu że ufam pomiarom z zegarka. A nie ufam ;)

* A właściwie to nie da się tak łatwo określić bo pierwsze minuty lecę poniżej 80% a potem bliżej końcówki drastycznie rośnie nawet do 92%.
50latek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 901
Rejestracja: 18 wrz 2019, 21:23
Życiówka na 10k: 47:47
Życiówka w maratonie: - - -
Lokalizacja: wieś na Mazowszu

Nieprzeczytany post

Panzer_General pisze: 12 cze 2023, 15:21 Ludzie ponownie prosze jak piszecie że coś jest progowe podprogowe itd. to napiszcie o jakim progu mowa albo dokładniej jak on jest wyznaczany szacowany. Bo bez tego to se można gadać godzinami i nie rozumieć się wzajemnie.
Tompoz
Nie wiem o jakim progu jest tu mowa, ale jedną z najprostszych i dość popularnych i sprawdzonych wśród amatorów jest metoda Danielsa. wg niej określenie wszystkich temp treningowych jest bardzo proste. Przykładowo zakładasz, że za 2 miesiące chcesz pobiec 22 minuty na 5 km i z tabelki masz wszystkie tempa treningowe, progowe, interwały, maratonu, rytmy. Także określone jak to biegać (po ile km lub minut) i po co to biegać.
Panzer_General
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 255
Rejestracja: 18 sie 2021, 20:09
Życiówka na 10k: 56:30
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

50latek pisze: 12 cze 2023, 20:04
Panzer_General pisze: 12 cze 2023, 15:21 Ludzie ponownie prosze jak piszecie że coś jest progowe podprogowe itd. to napiszcie o jakim progu mowa albo dokładniej jak on jest wyznaczany szacowany. Bo bez tego to se można gadać godzinami i nie rozumieć się wzajemnie.
Tompoz
Nie wiem o jakim progu jest tu mowa, ale jedną z najprostszych i dość popularnych i sprawdzonych wśród amatorów jest metoda Danielsa. wg niej określenie wszystkich temp treningowych jest bardzo proste. Przykładowo zakładasz, że za 2 miesiące chcesz pobiec 22 minuty na 5 km i z tabelki masz wszystkie tempa treningowe, progowe, interwały, maratonu, rytmy. Także określone jak to biegać (po ile km lub minut) i po co to biegać.
to teraz popatrze bierzesz trenujesz masz np. 20 minut w tempie 5 min/km ale trenujesz poto by forma rosła i za 3 tygodnie te 20 minut w tempie 5 min/km jest już innym akcentem niż 3 tygodnie wczesniej

Tompoz
Tompoz
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4958
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

No innym, ale czy zlym/slabym?
Trenowanie tym samym planem przez rok, to ofc malo efektywne.
Z drugiej strony ciagle testy po to, zeby uaktualniac tempa o np. 2-3s na km, to IMO przesada.
Jak trenowalem kiedys wg. przygotowanych planow, to robilem taki plan od poczatku do konca przez te kilkanascie tygodni i efekty byly bardzo dobre.
Moglbym wyobrazic sobie zrobienie w polowie updatu predkosci przez np. jakis start kontrolny na 5km, ale czesciej? Nope :ojnie:
Panzer_General
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 255
Rejestracja: 18 sie 2021, 20:09
Życiówka na 10k: 56:30
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Sikor pisze: 13 cze 2023, 12:04 No innym, ale czy zlym/slabym?
Trenowanie tym samym planem przez rok, to ofc malo efektywne.
Z drugiej strony ciagle testy po to, zeby uaktualniac tempa o np. 2-3s na km, to IMO przesada.
Jak trenowalem kiedys wg. przygotowanych planow, to robilem taki plan od poczatku do konca przez te kilkanascie tygodni i efekty byly bardzo dobre.
Moglbym wyobrazic sobie zrobienie w polowie updatu predkosci przez np. jakis start kontrolny na 5km, ale czesciej? Nope :ojnie:
prawda jest taka że jak ktoś zaczyna czy mało biega to co kolwiek będzie robił i tak bedzie postęp. Dwa klasycznie co 4 6 tygodni robi się badania czy test terenowy czy start . Trzy nikjt nie mówi o zmianie o 2 czy 3 sekundu bo taka zmiana to nie zmiana co za tym idzie twa wypowiedź trochę z dupy jest

Tompoz
Tompoz
Panzer_General
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 255
Rejestracja: 18 sie 2021, 20:09
Życiówka na 10k: 56:30
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Sikor pisze: 13 cze 2023, 12:04 No innym, ale czy zlym/slabym?
Trenowanie tym samym planem przez rok, to ofc malo efektywne.
Z drugiej strony ciagle testy po to, zeby uaktualniac tempa o np. 2-3s na km, to IMO przesada.
Jak trenowalem kiedys wg. przygotowanych planow, to robilem taki plan od poczatku do konca przez te kilkanascie tygodni i efekty byly bardzo dobre.
Moglbym wyobrazic sobie zrobienie w polowie updatu predkosci przez np. jakis start kontrolny na 5km, ale czesciej? Nope :ojnie:
a tak przy okazji 61 km po górkach z przewyższeniem ponad 1 km na czczo ? ciekawa metoda treningowa

Tompoz
Tompoz
PiotrSn
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 151
Rejestracja: 15 sie 2022, 08:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Panzer_General pisze: 13 cze 2023, 12:54 (1)...masz np. 20 minut w tempie 5 min/km ale trenujesz poto by forma rosła i za 3 tygodnie te 20 minut w tempie 5 min/km jest już innym akcentem niż 3 tygodnie wczesniej
(2)... klasycznie co 4 6 tygodni robi się badania czy test terenowy czy start . ...nikt nie mówi o zmianie o 2 czy 3 sekundu bo taka zmiana to nie zmiana co za tym idzie twa wypowiedź trochę z dupy jest
Tompoz
To co 3 czy co 4-6 tygodni?
Co to znaczy klasycznie: jest jakieś uzasadnienie?
A na marginesie, te tempa z tabel powinny moim zdaniem wynikać z aktualnego, a nie planowanego wyniku na 5km.
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4958
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Panzer_General pisze: 13 cze 2023, 12:54 prawda jest taka że jak ktoś zaczyna czy mało biega to co kolwiek będzie robił i tak bedzie postęp.
Krotko mowiac potwierdzasz, ze czeste robienie testow w takim przypadku nie ma wielkiego sensu.
Trzy nikjt nie mówi o zmianie o 2 czy 3 sekundu bo taka zmiana to nie zmiana co za tym idzie twa wypowiedź trochę z dupy jest
Patrze realnie. Sam wyzej napisales, ze u zoltodzioba wszystko da niezly progres. I to jest jasne.
Jednak u kogos, kto chce zejsc poniezej tych 20 minut (jak w temacie), to jaka poprawe tempa na 5km ma ujawnic ten test co 4-6 tygodni? O 10, 15, 20s? Raczej nie, to bylyby bardzo duzy progres.
IMO bardziej realna jest wlasnie poprawa o nie wiecej niz 5s. Czyli wracajac: tak duzo straci, jezeli nie zrobi jednak tego testu? Moim zdaniem niewiele.
Takie sa przynajmniej moje doswiadczenia.

PS Stonuj troche swoje slownictwo. Z gory dziekuje.
Awatar użytkownika
Mossar
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1631
Rejestracja: 21 wrz 2019, 22:19

Nieprzeczytany post

Zaryzykowałbym że teraz jak wszedłem w fazę treningu gdzie co tydzień mam solidny akcent na tempie docelowym to rzeczywiście po miesiącu, półtora może być spora różnica (na moim poziomie), ale to i tak będzie 10s na kilometrze w najlepszym razie. Ja kontrolne starty na 5km traktuję bardziej jako przyzwyczajenie się do tak długiego wysiłku (tak dla mnie dalej bieganie szybciej przez 20 minut to długi wysiłek a godzina to już szaleństwo*), a nie coś co ma mi określić gdzie jestem w treningu. Te weekendowe interwały wszelkiej maści w miarę mi pokazują "gdzie jestem". Jak to były minutowki to może nie bardzo, ale teraz przy powtórzeniach na poziomie kilku minut jestem w stanie wyczuć jak się czuję na danym tempie.

* Rozwijając myśl, 10-11km po 5:50 meczy mnie niemiłosiernie (sam nie wiem na jakim poziomie, bo tętno i oddech bardzo na luzie). Za to interwałowo mogę biegać i ponad godzinę, wskakując raz po raz na wysokie rejestry i po wszystkim czuję się odczuciowo dużo lepiej.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13482
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Mossar pisze: 13 cze 2023, 14:26 * Rozwijając myśl, 10-11km po 5:50 meczy mnie niemiłosiernie (sam nie wiem na jakim poziomie, bo tętno i oddech bardzo na luzie). Za to interwałowo mogę biegać i ponad godzinę, wskakując raz po raz na wysokie rejestry i po wszystkim czuję się odczuciowo dużo lepiej.
Wystarczy pobiec 1x 13km i za tydzień 15km przemęczyć i wtedy takie 10-11km nie będzie męczyć. :bum:
Awatar użytkownika
sultangurde
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1916
Rejestracja: 10 paź 2018, 10:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

@Mossar to nie do końca jest tak, że startuje się tylko po to by zobaczyć jaka jest forma. Startuje się w celach nazwijmy to badawczych. Co lepiej na mnie działa mocny akcent 11 dni przed czy może 8 dni? Czy lepiej biegam rano czy wieczorem? Ile luzować przed startem? Kiedy i jaki ostatni szybszy trening itd. Nie mówiąc już o tym, że jak ktoś relatywnie często startuje to nie ma stresu przedstartowego.
Blog: viewtopic.php?f=27&t=60020
Komentarze: viewtopic.php?f=28&t=60021
2024 [M40] 18:41//40:12//1:31:02
Awatar użytkownika
Mossar
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1631
Rejestracja: 21 wrz 2019, 22:19

Nieprzeczytany post

Jasne, w pełni się zgadzam :) Ja np. zupełnie nie mam pojęcia czy w moim przypadku lepiej utrzymywać jedno tempo czy pójść w positive/negative split. Zawsze uważałem że lepiej mi pójdzie w późniejszych godzinach a o dziwo ostatnio biegło mi się dobrze o 9 rano mimo że jeszcze na linii startu byłem zamulony. Pod tym kątem na pewno warto się częściej sprawdzać ale wydaje mi się że to też nie chodzi o to żeby z 25 akcentów w planie zrealizować tylko 15.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13482
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Czas startów, czy inne podejście do taktyki, można wytrenować.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 4001
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

No co Wy? Startuje się, bo to po prostu fajne jest.
ODPOWIEDZ