Bieganie powięziowe

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
beata
Ekspert/Trener
Posty: 6500
Rejestracja: 21 sty 2003, 11:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: W-wa

Nieprzeczytany post

Drwal Biegacz pisze: 14 gru 2021, 20:36Kontuzja jest w jakimś stopniu efektem nieprawidłowego ruchu.
Kontuzja, no początki kontuzji są/mogą być oznaką nieprawidłowego ruchu.
No ale to przecież jest oczywiste, kontuzja to nie wirus czy bakteria, które można tak po prostu "złapać" z powietrza, leczy wynik przeciążeń a te wynikają ze złego obciążenia czegoś tam, ze złej eksploatacji - w złym położeniu, a nie z nadmiernej ("nie biegaj tyle bo rozbolą cię kolana").
Przecież jak samochód jest np. źle wyważony, to też się coś zatrze czy popsuje.
To staram się czasem uświadomić tym, którzy zadają w dziale "zdrowie" pytanie typu: boli mnie kolano z prawej strony, zrobiłem 2 m-ce przerwę, nic nie pomaga, itp.
Przecież jak samochód nie psuje, to nie odstawia się go do garażu i nie czeka, aż przejdzie.
Już nie mówiąc o kompletnym braku świadomości związku problemów w obrębie np. stopy z zaniedbaniami w odległych rejonach, jak biodra czy grzbiet. To jest kompletna abstrakcja.
Praca, praca nad ruchem, nad właściwym ruchem - i jako prewencja, i jako metoda na wychodzenie z kontuzji.
New Balance but biegowy
Drwal Biegacz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1242
Rejestracja: 21 paź 2020, 20:15
Życiówka na 10k: 42:15
Życiówka w maratonie: 3:48:08
Lokalizacja: Wieś

Nieprzeczytany post

No cóż, jako samotny poszukiwacz dopiero dotarłem do tej oczywistości.
O wkrętkach, fachowo rotacjach zachodzących w biegu, oczywistej pronacji itd. po raz pierwszy dowiedziałem się z artykułów Yacoola, następny był Filip, z Teorii Ruchu, a teraz dr Jan Paradowski, który trochę to skomplikował w mojej głowie.
Czyli potwierdza to co od lat mówi Yacool, jednak wchodzenie w ten prawidłowy ruch z wielu przyczyn może być przyczyną kontuzji. Jedną z takich zależnych od nas, to moja konkluzja mogą być np. buty, które są swoistymi wkładkami ortopedycznymi, kształtującymi ruch nogi. (niby też oczywiste)
To co jednak najważniejsze to:
"Biegacz musi najpierw zyskać świadomość nieprawidłowego wzorca ruchu, żeby mógł go zmienić"
Problem tkwi tak na prawdę pojęciu "wzorzec ruchu"
Czy to co pokazuje ten rysunek:

Obrazek
jest dla wszystkich, chociażby biegaczy profesjonalistów, a nawet trenerów oczywiste? Dodajmy to tego jeszcze ustawienie miednicy/bioder. I nawet jeżeli jest to oczywiste, to jak to faktycznie wpływa na trening, na to jak biegają?
beata pisze: 15 gru 2021, 08:37 Praca, praca nad ruchem, nad właściwym ruchem - i jako prewencja, i jako metoda na wychodzenie z kontuzji.
Dokładnie, tak myślę i mam dobre doświadczenia w tym zakresie, a to zdanie jeszcze umacnia mnie w tym przekonaniu. Dziękuję!
Drwal Biegacz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1242
Rejestracja: 21 paź 2020, 20:15
Życiówka na 10k: 42:15
Życiówka w maratonie: 3:48:08
Lokalizacja: Wieś

Nieprzeczytany post

Drwal Biegacz pisze: 01 gru 2021, 19:00
"kazałem wydłużać krok jak tylko się dało" zadziałało na mnie mobilizująco!
Czemu nie?
Tak dla tych co się inspirują tym co na forum jest pisane: nie można kazać sobie wydłużyć kroku, w tym sensie, że nie spowoduje to wydłużenia kroku na dłuższą metę/czas/odległość.
Spróbowałem i nie zadziałało w ten sposób, ale pojawiło się inspirujące pytanie: dlaczego nie mogę kazać sobie wydłużyć kroku? co ja nie mogę rozkazywać/kierować/rządzić/panować nad swoim organizmem? Jakim cudem? Jak to zmienić? Dlaczego nie mogę? Jak nie ja to kto?
Dobre pytania jak się chce nauczyć biegać.
Jak sprawić/trenować/ćwiczyć by organizm nas słuchał? Trzeba stawiać pytania i szukać, by znajdować to czego się szuka.
Takie niby oczywistości, tak na marginesie. :spoczko:
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13485
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Drwal Biegacz pisze: 19 sty 2022, 19:55 dlaczego nie mogę kazać sobie wydłużyć kroku? co ja nie mogę rozkazywać/kierować/rządzić/panować nad swoim organizmem? Jakim cudem? Jak to zmienić? Dlaczego nie mogę? Jak nie ja to kto?
Dobre pytania jak się chce nauczyć biegać.
No i jakie odpowiedzi?
Bo odpowiedzi na te pytania sa dosyć proste.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 4001
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Dość proste, ciekawe.
A może pytanie źle postawione, kto wie?
Z reguły się okazuje , że pytania były bez sensu. Na przykład, kiedy, gdzie a nawet czy istnieje, nie mają tak naprawdę większego sensu. To jest w ogóle niesamowite, że nasza intuicja i doświadczenia są tak różne od faktów, a fakty są aż tak dziwne, że nie sposób sobie wyobrazić.
Idę pojeździć rowerem, tylko, że kierva zimno i wieje. :wrrwrr:
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13485
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

pawo pisze: 20 sty 2022, 11:10 Dość proste, ciekawe.
A może pytanie źle postawione, kto wie?
Z reguły się okazuje , że pytania były bez sensu. Na przykład, kiedy, gdzie a nawet czy istnieje, nie mają tak naprawdę większego sensu. To jest w ogóle niesamowite, że nasza intuicja i doświadczenia są tak różne od faktów, a fakty są aż tak dziwne, że nie sposób sobie wyobrazić.
Idę pojeździć rowerem, tylko, że kierva zimno i wieje. :wrrwrr:
Cierpliwości!
Drwal jest na ekspedycji odkrywczej. Juz nie długo będziemy słyszeli "eureka!!!" :taktak:
Drwal Biegacz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1242
Rejestracja: 21 paź 2020, 20:15
Życiówka na 10k: 42:15
Życiówka w maratonie: 3:48:08
Lokalizacja: Wieś

Nieprzeczytany post

Rolli pisze: 19 sty 2022, 23:35 Bo odpowiedzi na te pytania sa dosyć proste.
Chętnie poznam te odpowiedzi...
Rolli pisze: 20 sty 2022, 13:18 Drwal jest na ekspedycji odkrywczej
Bardzo podoba mi się to stwierdzenie faktu. Pięknie to nazwałeś, dzięki.
Rolli pisze: 20 sty 2022, 13:18 Juz nie długo będziemy słyszeli "eureka!!!" :taktak:
Wierzę, że tak będzie, choć niedługo jest/może okazać się bardzo względne.
Puki co, dla mnie sprawa nie jest taka prosta, więc jak możesz pomóc, pomóż...
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13485
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Drwal Biegacz pisze: 20 sty 2022, 14:21 Puki co, dla mnie sprawa nie jest taka prosta, więc jak możesz pomóc, pomóż...
Przecież już guru ci pomaga.
Drwal Biegacz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1242
Rejestracja: 21 paź 2020, 20:15
Życiówka na 10k: 42:15
Życiówka w maratonie: 3:48:08
Lokalizacja: Wieś

Nieprzeczytany post

Co rozumiesz przez: pomaga?
Awatar użytkownika
marek301
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 715
Rejestracja: 14 mar 2007, 22:55

Nieprzeczytany post

Drwal Biegacz pisze: 20 sty 2022, 14:21
Rolli pisze: 20 sty 2022, 13:18 Drwal jest na ekspedycji odkrywczej
Bardzo podoba mi się to stwierdzenie faktu. Pięknie to nazwałeś, dzięki.
Mówiąc szczerze to wszystko, dosłownie i w przenośni, jest w głowie.
Ten etap rozpoznawania przeróżnych porad od innych wiedzących "lepiej" jest kluczowy. :taktak:

Wystarczy popełnić najmniejszy błąd i wszystko się wali.
Nakłada taki "wiedzący lepiej" do głowy "ucznia", mało użytecznych informacji albo wręcz szkodliwych
i zamiast wymarzonych efektów mamy pełzające zaoranie! :bum:

Pamiętajmy aby nie wierzyć w nic, nie wierzyć nikomu, patrzyć na fakty i wyciągać wnioski. :spoczko:
ODPOWIEDZ