Sikor - komentarze

Komentarze do blogów treningowych, komentujcie w tym dziale w nie w blogach

Moderator: infernal

kkkrzysiek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2043
Rejestracja: 18 lut 2017, 09:29
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Sikor pisze:
kkkrzysiek pisze: 06 paź 2021, 12:31 Speedy i Freedomy są, moim zdaniem, najbardziej uniwersalnymi butami Saucony. Jeśli masz mieć tylko jedną parę butów do wszystkiego, to polecam jedną z nich.
Speedy znam za malo, ale co do Freedomow, to pelna zgoda.
Z tym, ze te buty maja zupelnie odmienne podejscie do temu biegania.
Freedomy sa "old school", natomiast Speedy, to "new wave" :hejhej:
Tak, inne podejście, ale tutaj chodziło mi o podobieństwo jeśli chodzi o uniwersalność. Speedy są dynamiczniejsze, więc trochę bardziej startówki, a freedomy bardziej miękkie, więc mogą iść i na regenerację. Ale, co do zasady, w obu modelach można biegać wszystko, co przeciętny amator chce i jeśli miałbym mieć jedną parę butów, to byłyby to jedne z nich. Dobra, z drobną przewagą Freedomów, bo tańsze.
I, co niektórych może dziwić, dropu w Endorphinach i Najkowych Nextach wcale nie czuć tak mocno.


e:
Sikor pisze: 06 paź 2021, 15:23
Siedlak1975 pisze: 06 paź 2021, 12:11 Ogladałem relację maratonów z Berlina i Londynu. Głównie Vapory i potem trochę Adidasa.
Alfhafly nie widziałem. Chyba przekombinowali z tym butem
Nie wiem w czym biega elita, to mnie w sumie ryba. Z reszta oni czasem nie maja wyboru.
Mnie bardziej interesuje w czym biegaja mi podobni i wiecej pozytywnym opinii splywa na mnie nt. Alphafly-ow.

Vaporfly jakby super nie byly (bo wierze, ze sa), to jednak "ideowo" sa podobne do Fly 3, ktore zupelnie mi nie podeszly.
Natomiast Alphafly to raczej full option wersja modelu Tempo, ktory jak widac bardzo przypadl mi do gustu :taktak:
Zatem: sa duzo lzejsze niz Tempo, maja pody jak Tempo, a do tego wkladke karbonowa, ktora powinna jeszcze pomoc. Obiecuje sobie zatem po nich wiele.
Z tym, ze na tych obiecankach moze pozostac, bo 250EUR (juz po przecenie) za buty nie dam, sorry, ale no way.
Ewentualne lepsze oferty zdarzaja sie rzadko, bardzo rzadko niestety :smutek:
Raczej Nike zależałoby, żeby biegali w topowym modelu, reklamowanym jako ich największe osiągnięcie. A większość jednak wybiera Nexty. Widać coś nie do końca im pasuje.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4958
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Przemkurius pisze: 06 paź 2021, 15:53 Przerabiam drugą parę zf3. Uwierz mi, varporfly to zupełnie inny but.
I mówię to po ponad 1,2k km w zf3 i nawet nie 30km w varporfly :oczko:
No to gicio. A jakbys opisal roznice?
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4958
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

kkkrzysiek pisze: 06 paź 2021, 16:46 Raczej Nike zależałoby, żeby biegali w topowym modelu, reklamowanym jako ich największe osiągnięcie. A większość jednak wybiera Nexty. Widać coś nie do końca im pasuje.
Blad myslowy popelniasz moim zdaniem. Firmie nie chodzi o reklamowanie "najlepszego produktu", tylko maksymalizowanie zyskow.
Hype na Alphaflye (szczegolnie meskie) jest taki, ze sprzedaja sie same.
W tej sytuacji nie ma sensu ich juz dalej wciskac na rynek (i tak chyba nie wyrabiaja z produkcja).
Za to mozliwe, ze zalezy im zwiekszeniu prezencji Vaporfly-ow, bo tak jak wspomnialem maja silna konkurencje na rynku.
Tak ja to widze.
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4958
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

kkkrzysiek pisze: 06 paź 2021, 16:46 I, co niektórych może dziwić, dropu w Endorphinach i Najkowych Nextach wcale nie czuć tak mocno.
W Tempo Next% rzeczywiscie ku memu zdumieniu dropa tak nie czuje.
Za to we Fly 3 uczucie bylo koszmarne, nie moglem sie z nimi ulozyc :ojnie:
Dlatego tez sie troche tak napalam na Alphafly, bo one maja maly drop.

BTW Musisz zaznaczyc o jakich Next-ach mowisz, bo sa przecierz 3 rozne modele: Vaporfly, Alphafly i Tempo. Wszystkie opisane przydomkiem Next%.
kkkrzysiek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2043
Rejestracja: 18 lut 2017, 09:29
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Vaporfly Next%.
Awatar użytkownika
Przemkurius
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3487
Rejestracja: 07 lip 2019, 18:26
Lokalizacja: Łódź

Nieprzeczytany post

Sikor pisze: 06 paź 2021, 21:38
Przemkurius pisze: 06 paź 2021, 15:53 Przerabiam drugą parę zf3. Uwierz mi, varporfly to zupełnie inny but.
I mówię to po ponad 1,2k km w zf3 i nawet nie 30km w varporfly :oczko:
No to gicio. A jakbys opisal roznice?
Tak z pamięci, bo w varporfly biegałem ostatni raz w sierpniu chyba :hejhej:
- mimo podobnej budowy podeszwy varporfly bardziej wymusza bieg ze śródstopia
- pięta nie lata
- mimo, że w zf3 też jest płytka to w varporach ewidentnie czuć pracę karbonu (fakt faktem varpory mam na tempo 3'35 i szybsze)
- powyższe tempa dla mnie wchodzą bardzo luźno. W zf3 tempo 3'40 to już konkretna robota.
- no i waga ale to akurat wiadome
- 8mm dropu praktycznie nieodczuwalne
viewtopic.php?f=27&t=60705 BLOG
viewtopic.php?f=28&t=60706 KOMENTSY

800m: 2:11.97 - 06.2022
1000m: 2:49.94 - 06.2022
1609m: 5:03.80 - 06.2022
3000m: 10:23.18 - 12.2020
5km: 17:39 - 09.2022
Awatar użytkownika
Makin
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 164
Rejestracja: 26 wrz 2021, 18:25
Życiówka na 10k: 45:25
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Przemkurius pisze: 07 paź 2021, 05:13
Sikor pisze: 06 paź 2021, 21:38
Przemkurius pisze: 06 paź 2021, 15:53 Przerabiam drugą parę zf3. Uwierz mi, varporfly to zupełnie inny but.
I mówię to po ponad 1,2k km w zf3 i nawet nie 30km w varporfly :oczko:
No to gicio. A jakbys opisal roznice?
Tak z pamięci, bo w varporfly biegałem ostatni raz w sierpniu chyba :hejhej:
- mimo podobnej budowy podeszwy varporfly bardziej wymusza bieg ze śródstopia
- pięta nie lata
- mimo, że w zf3 też jest płytka to w varporach ewidentnie czuć pracę karbonu (fakt faktem varpory mam na tempo 3'35 i szybsze)
- powyższe tempa dla mnie wchodzą bardzo luźno. W zf3 tempo 3'40 to już konkretna robota.
- no i waga ale to akurat wiadome
- 8mm dropu praktycznie nieodczuwalne
czyli jakie buty, jako startowe, poleciłbyś komuś kto kręci się w okolicach 20 minut na 5km, ale teoretycznie potencjalnie ma zalążki do szybkiego biegania. Będę zmieniał buta, chciałbym coś, co będzie dobrze współpracowało ze mną. Mówisz, że na jednym 3:40 jest nieodczuwalne, a w innych to już konkretna robota. :niewiem:
Młody amator, który całe życie zmagał się z nadwagą. :bum:
Z 107 do 69 kg - aktualnie 74/75.

:sss: Zobacz, co u mnie:
Komentarze
Blog
Strava
yaaceek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 508
Rejestracja: 14 sty 2017, 18:22
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Sikor pisze: 06 paź 2021, 21:38 No to gicio. A jakbys opisal roznice?
Biegałeś w ZF3 i Tempo Next. To co najmniej taka duża jest różnica miedzy ZF3 a Vaporfly Next.
Mam zf3 i kompletnie mi but nie podszedł i chętnie bym się ich pozbył.
Tempo Next są głośne i to się nie zmienia z czasem. Zupełnie nie czuję, że mają "większą" wagę niż np. Adidas Boston 7. Jak piszecie, rekompensuje to dynamika i miękkość. Czuję za to wyraźnie lekkość Vaporfly Next.
Przy Tempo potrafię poczuć "koniec" amortyzacji, czyli poczuć plastiki trzymające poduszki. Przy Vaporfly nie ma na to szans u mnie bym tak zgniótł piankę przez karbon. Vaporfly Next 2 maja inną cholewkę, dla mnie lepszą, lepiej trzymająca stopę, ale ciągle to nie taka fajna "skarpeta" jak w Tempo. Coś za coś, czyli wygoda, a waga i inne przeznaczenie buta.
Więc jak Alphafly to połączenie tych butów, to musi być nieźle - przynajmniej w podeszwie.
Awatar użytkownika
Przemkurius
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3487
Rejestracja: 07 lip 2019, 18:26
Lokalizacja: Łódź

Nieprzeczytany post

Makin pisze: 07 paź 2021, 09:28
czyli jakie buty, jako startowe, poleciłbyś komuś kto kręci się w okolicach 20 minut na 5km, ale teoretycznie potencjalnie ma zalążki do szybkiego biegania. Będę zmieniał buta, chciałbym coś, co będzie dobrze współpracowało ze mną. Mówisz, że na jednym 3:40 jest nieodczuwalne, a w innych to już konkretna robota. :niewiem:
Ja i 20:33 jak i 18:54 na piątkę biegałem w zoom fly 3.

A co Tobie polecić? Nie wiem:
- jaki ma być drop
- w jaki sposób biegasz
- czy chcesz karbon czy nie
- chcesz buty drogie czy tanie itd.

Więc zwyczajnie Ci nie powiem. Musisz chodzić, przymierzać sprawdzać.
Mnie np. Buty adidasa w ogóle nie podchodzą mimo, że adios 5 jest bardzo fajnym butem.
viewtopic.php?f=27&t=60705 BLOG
viewtopic.php?f=28&t=60706 KOMENTSY

800m: 2:11.97 - 06.2022
1000m: 2:49.94 - 06.2022
1609m: 5:03.80 - 06.2022
3000m: 10:23.18 - 12.2020
5km: 17:39 - 09.2022
Awatar użytkownika
Makin
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 164
Rejestracja: 26 wrz 2021, 18:25
Życiówka na 10k: 45:25
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Przemkurius pisze: 07 paź 2021, 10:01
Makin pisze: 07 paź 2021, 09:28
czyli jakie buty, jako startowe, poleciłbyś komuś kto kręci się w okolicach 20 minut na 5km, ale teoretycznie potencjalnie ma zalążki do szybkiego biegania. Będę zmieniał buta, chciałbym coś, co będzie dobrze współpracowało ze mną. Mówisz, że na jednym 3:40 jest nieodczuwalne, a w innych to już konkretna robota. :niewiem:
Ja i 20:33 jak i 18:54 na piątkę biegałem w zoom fly 3.

A co Tobie polecić? Nie wiem:
- jaki ma być drop
- w jaki sposób biegasz
- czy chcesz karbon czy nie
- chcesz buty drogie czy tanie itd.

Więc zwyczajnie Ci nie powiem. Musisz chodzić, przymierzać sprawdzać.
Mnie np. Buty adidasa w ogóle nie podchodzą mimo, że adios 5 jest bardzo fajnym butem.
Zastanawiałem się właśnie nad Fly 3 ze względu na to, że zazwyczaj buty o podobnej podeszwie bardzo mi pasowały.
Gdzie najlepiej aktualnie szukać tego obuwia w dobrej cenie - jeżeli chodzi o internet?
Młody amator, który całe życie zmagał się z nadwagą. :bum:
Z 107 do 69 kg - aktualnie 74/75.

:sss: Zobacz, co u mnie:
Komentarze
Blog
Strava
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4958
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Przemkurius pisze: 07 paź 2021, 05:13 - mimo, że w zf3 też jest płytka to w varporach ewidentnie czuć pracę karbonu (fakt faktem varpory mam na tempo 3'35 i szybsze)
Moze tutaj jest pies pogrzebany. Vaporfly pokazuja pazur przy konkretnych tempach, ktore sa dla mnie nieosiagalne poza krotkimi odcinkami.
Z tym, ze (tutaj niedopowiedzenie z mojej strony na poczatku) ja nie szukam butow na 5 czy 10km., tylko pod maraton (rowniez ironman) i ew. polowke.
Czyli tempa znaaacznie slabsze.
A ludzie wlasnie melduja, ze Alphafly dobrze sie przy "normalniejszych" :oczko: tempach spisuja.
Ze nie tylko odczuwalnie lzej, a zatem szybciej sie w nich biega, ale rowniez wolniej przychodzi zmeczenie.

Jak na razie znalazlem tylko 2 "badania", ktore wlasnie o tym mowia.

1. Film z testow porownawczych Triathlon Crew Cologne.
Tutaj od razu skok do tabelki z wynikami:
Pace 1 = bieg spokojny
Pace 2 = tempo maratonu
Pace 3 = tempo 10k
Wyniki zawsze w odniesieniu do baseline, ktorymi byly Nike React (czy jakos tak)
https://youtu.be/7Yu1JddCWLY?t=638
Jak widac im wieksze tempo, tym zysk jest mniejszy, ale przy tempie maratonowym jest IMO ogromny.

2.
https://scholarworks.sfasu.edu/kinesiology/33/

Z tym, ze samo podsumowanie jest IMO nietrafione:
Conclusions: While some of the shoes tested performed better than the traditional racing shoe, only NAF and AMS matched the NVF2.
From these data, it appears the running shoe market as a whole has not caught up to the advantages conferred by the NVF2.
Raczej trzeba by powiedziec patrzac na ich wlasne wyniki, ze tylko NVF2 i AMS zblizyly sie do wynikow Alphafly (NAF):
NAF (50.13±1.86; -3.03±1.48%)
NVF2 (50.29±1.72; -2.72±1.02%)
AMS (50.39±1.71; -2.52±1.08%)
Jak widac, to NAF (czyli Alphafly) najlepiej wypadl w ich testach.
Ciekawe jest rowniez to, ze Metaspeed Sky sie Asicsowi naprawde udal :taktak:

Tak na marginesie, optycznie jestem w tym pojedynku calym sercem za Asiscem.
Metaspeedy sa po prostu ladne i nie wygladaja "dziwnie" (Nike tak), wciaz jednak przyciagaja wzrok :taktak:
kkkrzysiek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2043
Rejestracja: 18 lut 2017, 09:29
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ponieważ tu się trochę rozwinęła dyskusja o butach, to zadam pytanie. Czy ktoś z was miał okazję testować Craft CTM Ultra? Od razu powiem, to nie są asfaltowe startówki, a buty trailowe, przynajmniej tak są reklamowane. Dlaczego pytam? Lubię ich bieliznę i się zastanawiam, czy może i buty zaczęli robić ciekawe.

I podobno Puma Deviate Nitro Elite Racer jest całkiem udanym butem z płytką. I wyraźnie tańszym od konkurentów, bo standardowa cena to 800 zł, czyli to poziom Endorphin Speed poza promocjami (tutaj jeszcze w grę wchodzi koszt przewalutowania, bo w Polsce praktycznie ich nie ma).
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4958
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

kkkrzysiek pisze: 07 paź 2021, 19:53 Ponieważ tu się trochę rozwinęła dyskusja o butach, to zadam pytanie. Czy ktoś z was miał okazję testować Craft CTM Ultra? Od razu powiem, to nie są asfaltowe startówki, a buty trailowe, przynajmniej tak są reklamowane. Dlaczego pytam? Lubię ich bieliznę i się zastanawiam, czy może i buty zaczęli robić ciekawe.
Widzialem je gdzies w sklepie online i tyle o nich wiem. Bielizna a buty to jednak troche inne sprawy :oczko:
Jak sie okazuje nie wystarczy wsadzic plytke w buty, zeby zapewnic taki sam efekt jak inne buty.
Osobiscie bylbym ostrozny.
I podobno Puma Deviate Nitro Elite Racer jest całkiem udanym butem z płytką. I wyraźnie tańszym od konkurentów, bo standardowa cena to 800 zł, czyli to poziom Endorphin Speed poza promocjami (tutaj jeszcze w grę wchodzi koszt przewalutowania, bo w Polsce praktycznie ich nie ma).
Zerknij na YT na kanal James Seth DeMoor, on chyba je testowal, ol ile dobrze pamietam.
Wypadly ok, ale znowu, jak wyzej, ja bym jednak przy takiej kasie nie eksperymentowal i wzial cos co jest sprawdzone.
No chyba, zeby wpadla jak naprawde super promocja. Ale naprawde super.
Siedlak1975
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4815
Rejestracja: 22 lis 2017, 14:58
Życiówka na 10k: 37:59
Życiówka w maratonie: 2:59:13
Lokalizacja: Tychy

Nieprzeczytany post

Może spróbuj pobiec duży NS.
Zacznij od tempa +5s od tego które na 100% uciągniesz. Po 5km przyspiesz o 5s. Na 15km sprawdzasz wojska i rura do mety :hejhej:
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4958
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Siedlak1975 pisze: 15 paź 2021, 10:04 Może spróbuj pobiec duży NS.
Zacznij od tempa +5s od tego które na 100% uciągniesz. Po 5km przyspiesz o 5s. Na 15km sprawdzasz wojska i rura do mety :hejhej:
Chyba nigdy duzego NS nie pobieglem. Ja naturalnie biegne raczej rowno z mocniejsza koncowka jezeli sa sily (dotyczy 5, 10 i HM).
Generalnie w starcie na polowce mialem ustalone 3 mentalne check-pointy: 7/8km, 13/14km i 18-y kilometr.
W aktualnej sytuacji, gdy nie bardzo wiem, gdzie sie tak naprawde znajduje, przesunicie pierwszego na 5-y kilometr moze byc dobrym pomyslem, bo pozwoli szybciej sie dopasowac.

Z tym, ze wciaz pozostaje dla mnie kluczowe pytanie jakim tempem zaczac.
Tak dawno nie biegalem (subiektywnie) szybko, ze nie mam pojecia jakie sensowne tempo jestem w stanie uciagnac :ech:

Zeby zrobic sensowna zyciowke wystarczy mi zejsc ponizej 4:20. Tempo 4:15 byloby mile, bo bym sie zakrecil wokol sub90.
Ale metalnie nie umiem tego zupelnie ogarnac. Pod tym wzgledem latwiej byloby mi wystartowac w jakims 100km ultra :ojoj:

Moze zaczac po prostu od pirazydrzwi 4:15 i potem korygowac?
Z drugiej strony start na 10km Runalyze prognozowal mi bardzo dokladnie, wiec moze zaryzykowac i zaczac troche szybciej?
Aha, no i buty trzeba jeszcze doliczyc! One same dorzuca kilka s/km :bleble:
ODPOWIEDZ