Komentarz do artykułu Nike Alphafly - rewolucja czy marketing?

Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12417
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Kilka moich przemyśleń dotyczących tych butów.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Mossar
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1584
Rejestracja: 21 wrz 2019, 22:19

Nieprzeczytany post

Fajny film. Podobały mi się szczególnie te spowolnienia na koniec, na których ma sie wrażenie, że rzeczywiście pieta Sebastiana jakby nie brała zupełnie udziału w ruchu. W takim razie czy zrobienie 0 bądź ujemnego dropu w ogóle by coś zmieniło?

EDIT: Dobra, znalazłem Twoją wypowiedź sprzed 5 lat o ujemnym dropie.
hooki
Wyga
Wyga
Posty: 53
Rejestracja: 11 gru 2017, 21:10
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Spróbujcie "tupnąć" mocno nogą o ziemię w alfach i vaporach, ja mam zwykłe zoom fly i kiedyś przy próbie strzepnięcia z nich błota po biegu tupanie dawało bardzo dziwne uczucie w nogach.
pma
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 407
Rejestracja: 15 cze 2018, 10:35
Życiówka na 10k: 34:46
Życiówka w maratonie: 2:43:25

Nieprzeczytany post

Chętnie bym potupał lecz jeszcze nie nabyłem. Zresztą podejrzewam że te buty są skrojone raczej na wąską stopę i u mnie byłby problem bo dyskomfort ściskanych paluchów potrafi zniwelować odczucia z magiczną amortyzacją. Miałem tak z zoom fly 3, gdzie po kilkunastu km przestawało być komfortowo. Chociaż ostatnio przebiegłem w nich nawet półmaraton i tylko trochę sponiewierałem małego palucha więc może nie jest tak źle, ale na pełny dystans na pewno bym tego nie założył.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13299
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Nie ma porównania miedzy Fly 3 i Vaporfly albo Alphafly. Calikiem inne buty. Uczucie jak na kanapie.
pma
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 407
Rejestracja: 15 cze 2018, 10:35
Życiówka na 10k: 34:46
Życiówka w maratonie: 2:43:25

Nieprzeczytany post

Pewnie tak o ile rozmiar tej kanapy jest ok. Nie mam szans na przymiarkę więc w ciemno raczej nie kupię kapcia za te pieniądze. Przy czym i tak zastanawiałem się co najwyżej nad next tempo bo tylko te mają lub miały jeszcze dostępną sensowną rozmiarówkę.
Ryszard N.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2246
Rejestracja: 15 maja 2010, 23:49

Nieprzeczytany post

Patrząc na test miałem wrażenie, że zawodnikowi stop schodziły do wewnątrz. Czy to wynika z techniki biegu zawodnika, cz te buty tak mają. Oczywiście, mam na myśli Alphy.
Mam tez drugie pytanie, pojawiła się opinia ze w takich butach można i trenować i startować. Są to buty bardzo lekki, bardzo dynamiczne. Czy to jednak nie jest but przede wszystkim startowy,...
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13299
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Ryszard N. pisze:Patrząc na test miałem wrażenie, że zawodnikowi stop schodziły do wewnątrz. Czy to wynika z techniki biegu zawodnika, cz te buty tak mają. Oczywiście, mam na myśli Alphy.
Mam tez drugie pytanie, pojawiła się opinia ze w takich butach można i trenować i startować. Są to buty bardzo lekki, bardzo dynamiczne. Czy to jednak nie jest but przede wszystkim startowy,...
Startowy... bo drogi i wytrzymuje tylko 300-600km. Ale jak masz kase to możesz biegać codziennie i kupować raz w miesiącu nowe.
Ryszard N.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2246
Rejestracja: 15 maja 2010, 23:49

Nieprzeczytany post

Rolli pisze:
Ryszard N. pisze:Patrząc na test miałem wrażenie, że zawodnikowi stop schodziły do wewnątrz. Czy to wynika z techniki biegu zawodnika, cz te buty tak mają. Oczywiście, mam na myśli Alphy.
Mam tez drugie pytanie, pojawiła się opinia ze w takich butach można i trenować i startować. Są to buty bardzo lekki, bardzo dynamiczne. Czy to jednak nie jest but przede wszystkim startowy,...
Startowy... bo drogi i wytrzymuje tylko 300-600km. Ale jak masz kase to możesz biegać codziennie i kupować raz w miesiącu nowe.
Biegając w takich butach zawsze wpada się w pewną pułapkę. Później wszystkie inne są cholernie ciężkie,...:-)
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12417
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Ryszard N. pisze:Patrząc na test miałem wrażenie, że zawodnikowi stop schodziły do wewnątrz. Czy to wynika z techniki biegu zawodnika, cz te buty tak mają.
To wynika z techniki. Jeszcze za wcześnie, żeby wyciągnąć wniosek, że tak ma być, ale o taką tendencję chodzi.
tsk86
Wyga
Wyga
Posty: 94
Rejestracja: 08 lut 2010, 09:25

Nieprzeczytany post

Yacool,
bardzo ciekawy test, z ciekawoscia obejrzalem filmik! Nasunely mi sie dwa pytania, mam nadzieje ze znajdziesz chwile :)

Jak bys ocenil przydatnosc obydwu modeli dla osob, ktore biegaja wolniej niz tester? Powiedzmy ze maraton leca w tempach 3'30'', 4', 4'30'', przykladowo.
Czy widzisz jakies aspekty indywidualnej charakterystyki technicznej, ktore sprawia ze w/w buty beda sprawdzac sie lepiej lub gorzej?

pozdrowka :)
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12417
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Przerost formy nad treścią. Im wolniejsze czasy tym większy lans. Tak bym to określił. Oczywiście bogatemu nikt nie zabroni, ale można tę kasę spożytkować rozsądniej. Zwłaszcza, że pojawiają się alternatywy.

Co do drugiego pytania, to buty najlepiej spisują się w przypadku lądowania na śródstopiu. W zakresie czasów, które podałeś w zasadzie nie występuje ten aspekt techniczny (poza jakimiś wygłupami typu slow jog, czy inny pose). W tych butach po prostu trzeba dowalać w glebę, żeby zaczęło coś się dziać z twoimi nogami.
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4923
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

yacool pisze:Przerost formy nad treścią. Im wolniejsze czasy tym większy lans. Tak bym to określił. Oczywiście bogatemu nikt nie zabroni, ale można tę kasę spożytkować rozsądniej. Zwłaszcza, że pojawiają się alternatywy.

Co do drugiego pytania, to buty najlepiej spisują się w przypadku lądowania na śródstopiu. W zakresie czasów, które podałeś w zasadzie nie występuje ten aspekt techniczny (poza jakimiś wygłupami typu slow jog, czy inny pose). W tych butach po prostu trzeba dowalać w glebę, żeby zaczęło coś się dziać z twoimi nogami.
Dobrze, ze chlopaki z forum tri tego nie czytaja, bo by sie zalamali :hej:
BTW gdzie mniej wiecej stawiasz granice sensownosci, tzn. przy jakims tempie?
Rozumiem, ze granica jest plynna i osobnicza, ale tak z grubsza?
Ryszard N.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2246
Rejestracja: 15 maja 2010, 23:49

Nieprzeczytany post

Muszę powiedzieć, że osobiście dokonałem niedopuszczalnej profanacji tych butów. otóż w ubiegłym roku w NY, mknąłem w nich w tempie 6/km. Prawdopodobnie opór powietrza jaki tworzyło moje ciało w tym tempie, w konsekwencji uciążliwy szum powietrza, spowodowało, że na Brooklynie, nie było na ulicy ani jednego ortodoksyjnego Chasyda.
Co więcej, na starcie obserwowałem, że lanserów w butach o kolorze intensywnego różu, był spory tłum. Grupa w której była mogła o zgrozo biec nawet szybciej.
Pozycjonowanie właścicieli butów w taki sposób jest dosyć ryzykowne. Przed laty, Haile Gebrselassie w jednym z wywiadów miał stwierdzić,...maraton w cztery godziny,...jakież to musi być nudne. Podobnie, jeden z naszych mistrzów którego nazwiska z litości nie wymienię. Otóż w jednym z wywiadów stwierdził, że nie rozumie ludzi którzy w maratonach biegają w czasie powyżej czterech godzin. Dzisiaj, jest to spora grupa jego klientów która pozwala mu jakość przeżyć ten czas kaleki.
Ale to tylko wynurzenia sfrustrowanego, starego dziadka.
Cenię sobie Wasze testy. Nie mam jeszcze wszystkich butów tak więc, gdyby Wam przyszedł do głowy pomysł aby zrobić test porównywa z ADIDAS ADIZERO ADIOS PRO, to z pięć stówek mogę dołożyć. Wiedza kosztuje,...
Dajcie znać.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12417
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Mówisz pięć stówek...
A jak z dostępnością tych adidasów?

Co do tempa, od którego wolno biegać w tych butach, to każda propozycja będzie trącać pretensjonalnością. Myślę o bardziej wymiernej skali. Zamiast pomiaru tempa więcej informacji dałby pomiar nacisków. Jednak do tak inżynierskiego podejścia jeszcze daleka droga i mnóstwo problemów technicznych do rozwiązania. Niemniej umiejętność generowania dużych przeciążeń tylko częściowo pokrywa się z tempem biegu.
ODPOWIEDZ