Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij
Jak kupić dobry sportowy biustonosz

Jak kupić dobry sportowy biustonosz

Odnalezienie i dopasowanie prawidłowego rozmiaru sportowego stanika może być
Przyg: Marysia Derezińska
21-09-2007
A208_524.jpg

Dlaczego właściwy rozmiar jest tak istotny?


Odnalezienie i dopasowanie prawidłowego rozmiaru sportowego stanika może być tak samo trudne jak znalezienie wygodnego buta. Mimo wszystko warto poświęcić trochę czasu na określenie swojego właściwego rozmiaru aby być pewną, że podczas treningu nie doznamy uszkodzeń skóry. Podczas wzmożonego wysiłku skóra na klatce piersiowej jest narażona na obciążenia co może prowadzić do jej uszkodzeń, obwisania biustu oraz rozciągnięcia więzadeł podtrzymujących biust. Sportowy biustonosz jest najlepszym sposobem na uniknięcie tych nieprzyjemnych urazów.


Jakie są zalety dobrze dopasowanego sportowego biustonosza?


Dobrze dopasowany sportowy biustonosz minimalizuje ruchy twoich piersi. Absorbuje również wilgoć ze skóry jednocześnie umożliwiając dopływ chłodzącego powietrza. Sportowy stanik o dobrych proporcjach i kroju minimalizuje otarcia i nie ma uwierających ramiączek. Taśma pod biustem nie jest ani zbyt luźna ani zbyt ciasna a tkanina jest wystarczająco miękka aby nie powodować podrażnień.


Co trzeba rozważyć kupując sportowy biustonosz?


Pierwsze dwie sprawy do rozważenia to (1) twój typ sylwetki, oraz (2) rodzaj aktywności jaką będziesz wykonywać. Różne rodzaje sylwetek i związane z nimi większe lub mniejsze ruchy piersi przy aktywności fizycznej powodują potrzebę zakupu różnych rodzajów biustonoszy. Chłonność materiału z którego wykonano biustonosz musi odpowiadać ilości wydzielanego potu przy danej aktywności fizycznej. Tak naprawdę jeśli uprawiasz różne rodzaje sportów możesz potrzebować nawet kilku różnych typów sportowych biustonoszy.


Czy są różne typy sportowych biustonoszy, czy wszystkie są takie same?


Są trzy typy sportowych biustonoszy: compression bra, encapsulated compression bra, adjustable encapsulated compression bra.
Staniki sportowe typu compression bra są najpopularniejsze. Zaprojektowano je tak aby minimalizować ruchy piersi poprzez przyciśnięcie ich razem do klatki piersiowej. Ten rodzaj stanika sprawdza się dobrze wśród kobiet o małym lub średnim biuście. Typ encapsulated compression bra wyglądem przypomina zwykły biustonosz, niektóre mają nawet fiszbiny, ale gwarantuje większą stabilność przyciskając każdą pierś osobno a nie obie razem jak w pierwszym przypadku. Regulowany stanik sportowy adjustable encapsulated compression bra gwarantuje największą stabilność i jest odpowiedni dla biegaczek o obfitym biuście. Podobnie jak encapsulated compression bra, stanik przyciska każdą pierś osobno. Co go różni to regulowana taśma pod biustem oraz szerokie i nieelastyczne ramiączka które można regulować.


Jak prawidłowo zmierzyć swój rozmiar biustu?- Obwód pod biustem: Stojąc prosto zmierz obwód swojej klatki piersiowej pod biustem tak aby taśma ciasno przylegała do ciała. Podziel przez 2,54 Zaokrąglij numer do najbliższej liczby całkowitej. Dodaj do niego 5 a jeśli wyjdzie ci jakiś nieparzysty numer zaokrąglij go do parzystego. Przykład: obwód 76, dzielimy przez 2,54 (liczbę cm w calu) i otrzymujemy 29,9. Najbliższa liczba całkowita to 30. Teraz 30+5=35. 35 jest liczbą nieparzystą więc dodajemy 1=36. (#1)


- Obwód w biuście: Zmierz obwód piersi w najszerszym ich punkcie, tak aby taśma była luźna. Zrób to mając na sobie stanik (bez bluzki). Podziel przez 2,54, zaokrąglij wynik do liczby całkowitej. Przykład: 38 (#2)


- Określenie rozmiaru miseczki: odejmij rozmiar pod biustem (#1) od rozmiaru biustu (#2). Odczytaj rozmiar miseczki z poniższej tabeli. Przykład: 2= miseczka B


1 A

2 B

3 C

4 D

5 DD


Skąd wiadomo że biustonosz pasuje?


Przede wszystkim należy pamiętać ze dobry sportowy biustonosz jest ciaśniejszy niż zwykły. Aby sprawdzić czy spełnia swoją funkcję należy zrobić kilka podskoków lub pobiec w miejscu mając go na sobie. Powinien ograniczać ruchy piersi i jednocześnie być wygodny. Następnie klaśnij rękami nad głową. Jeśli elastyczna taśma pod biustem przesuwa się do góry to oznacza, że rozmiar nie jest idealnie dobrany. Na końcu sprawdź czy szwy są gładkie i miękkie aby nie podrażniać twojej skóry podczas ruchu.


Jak dbać o sportowy biustonosz?


Skąd mam wiedzieć kiedy potrzebuję kupić nowy sportowy stanik? Ręczne pranie i suszenie na powietrzu mogą przedłużyć (żywotność) twojego sportowego biustonosza o kilka miesięcy a nawet lat. Pranie w pralce jest zazwyczaj zbyt niedelikatne, a suszarki automatyczne mogą pozbawić biustonosz elastyczności lub funkcji podtrzymującej. Niektóre znaki które wskazują, że twój biustonosz się „kończy” to: (1) stopniowe osłabianie się funkcji ograniczania ruchów pionowych biustu, (2) materiał zaczyna się przecierać, (3) stanik robi się za luźny mimo że twoje wymiary się nie zmieniły.