Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij
Salazar z zakazem trenowania

Salazar z zakazem trenowania

Salazar z zakazem trenowania
Kuba Wiśniewski
01-10-2019

Legendarny amerykański trener Alberto Salazar otrzymał zakaz uprawiania zawodu na 4 lata. Współtwórca Nike Oregon Project został przez rodzimą agencję antydopingową USADA uznany winnym kierowania zorganizowanym procederem, dzięki któremu ułatwiono zdobywanie i zarządzano używaniem zakazanych w sporcie substancji przez sportowców z jego zawodowej grupy.

W swoim oświadczeniu USADA poinformowała również o sankcjach nałożonych na endokrynologa Dr. Jeffreya Browna, współpracownika Salazara. Poinformowano, że dwa niezależne dochodzenia potwierdziły wykorzystanie zakazanych metod przez podopiecznych Nike Oregon Project (NOP). 30 świadków, ponad 2000 dowodów i setki godzin przesłuchań potwierdziły m.in., że Salazar stosował u swoich zawodników zastrzyki l-karnityny ponad dopuszczalną dawkę, jak również zarządzał przyjmowaniem przez nich testosteronu. Udowodniono też manipulowanie wynikami kontroli antydopingowych. Jednym z ciężkich oskarżeń jest przedkładanie wygrywania nad zdrowie podopiecznych - wskazano bowiem na przypadki przyjmowania przez biegaczy NOP suplementu zwiększającego ryzyko zachorowania na raka.

Salazar, który ma prawo odwołania do Sądu Arbitrażowego ds Sportu od razu ogłosił, że skorzysta z tej okazji. Wydał oświadczenie, w którym podkreśla, że on i jego podopieczni stali się w trakcie ostatnich 6 lat celem nieprofesjonalnego dochodzenia USADA. Podnosi, że współpracował ze światową agencją antydopingową i jej krajową odpowiedniczką, a przedstawiciele uznawali każdorazowo jego zapytania odnośnie stosowania nowatorskich metod wspomagania - za należycie staranne.

Zakaz, którym obłożyła Salazara USADA nastąpił 4 lata po wszczęciu przez nią śledztwa i 2 lata po wycieku do prasy raportu z prac agencji dotyczących kontrowersyjnego trenera. Zeznawali wtedy jego byli podopieczni Dathan Ritzenhein i Tara Welling. Salazar od kilku sezonów był w konflikcie z niektórymi byłymi zawodnikami i współpracownikami (m.in. Karą Goucher i Stevenem Magnessem). Od lat konkurencja oskarżała szkoleniowca o stosowanie nieetycznych praktyk, a każde z jego działań uznawano za balansujące na granicy dozwolonego i niedozwolonego wspomagania. Z drugiej strony jego inni podopieczni podkreślali, że żadna ze stosowanych metod nie jest zakazana, a sukcesy zapewniają w NOP nowoczesne podejście do treningu, osobiste relacje Salazara z zawodnikami oraz zaangażowanie obydwu stron.

U amerykańskiego coacha, który sam był czołowym maratończykiem świata (w latach 80-tych zwyciężał trzykrotnie w maratonie w Nowym Jorku) - trenowali m.in. Mo Farah (wycofał się ze współpracy w 2017 roku), Matthew Centrowitz (też nie jest już od kilku sezonów w stajni NOP) oraz Galen Rupp. Na trwających właśnie mistrzostwach świata w Dosze występują związani z Oregon Project, a przez to z Salazarem, zawodnicy - m.in. mistrzyni 5000 m Holenderka Sifan Hassan, Etiopczyk Yomif Kejelcha, Donovan Brazier czy Clayton Murphy. We wtorek 1 października rano IAAF poinformowało krótko, że akredytacja Salazara na MŚ w Dosze została dezaktywowana.

Kuba Wiśniewski
Kuba Wiśniewski
Pisząc coś o sobie zwykle popada w przesadę. Medalista mistrzostw Polski w biegach długich, specjalizujący się przez lata w biegu na 3000 m z przeszkodami, obecnie próbuje swoich sił w biegach ulicznych i ultra. Absolwent MISH oraz WDiNP UW, dziennikarz piszący, spiker, trener biegaczy i współtwórca Tatra Running.
Dyskusja

Forum bieganie.pl - największe biegowe forum

 • bieganie.pl | 11.10.2019
 • Arti | 06.10.2019
  Na żadnej imprezie mistrzowskiej w wywiadzie nie usłyszałem podobnego zdania. Tego typu sformułowania padają na wieść o wpadce kogoś na dopingu.
 • Ryszard N. | 06.10.2019
  Ricardo napisał(a):
  Ryszard N. napisał(a):
  Oczekuje na pierwszych złapanych. Póki co, na razie to gadanina.
  Generalnie jednak, wszyscy którzy z naszymi wygrywają, wiadomo biorą,...


  Mam nadzieje, że to był żart. Naprawdę myślisz,że wszyscy zawodnicy, którzy wygrywają z polakami są na dopingu?

  Oczywiście, że nie uważam. Czasem jednak słyszę gdy nasi przegrywają pytanie, ... ciekawe co jadł na śniadania,... z wiadomym podtekstem,...
 • Ricardo | 06.10.2019
  Ryszard N. napisał(a):
  Oczekuje na pierwszych złapanych. Póki co, na razie to gadanina.
  Generalnie jednak, wszyscy którzy z naszymi wygrywają, wiadomo biorą,...


  Mam nadzieje, że to był żart. Naprawdę myślisz,że wszyscy zawodnicy, którzy wygrywają z polakami są na dopingu?
 • Ryszard N. | 06.10.2019
  Oczekuje na pierwszych złapanych. Póki co, na razie to gadanina.
  Generalnie jednak, wszyscy którzy z naszymi wygrywają, wiadomo biorą,...
 • dziki_rysio_997 | 05.10.2019
  Myślę, że nawet szerzej.

  Jak popatrzeć na HM, w którym robiła takie wyniki jak:
  1:05:15
  1:05:45
  Przy WR kobiet równym 1:04:51, to mnie to rozwala zupełnie. A przecież HM to dla niej obecnie "przygoda", a nie dystans, na którym się koncentruje...
  Zgaduję, że jak będzie się chciała wydłużyć do maratonu, to nawet tam będzie bardzo ciekawie.

  A żeby było jeszcze śmieszniej - 800 m dwa lata temu: 1:56.81. :hahaha:
  W tym roku biegnąc szybkie 5000 m na DL skończyła robiąc ostatnie 800m w 2:02.56.

  Mnie chyba brakuje na to słów. :)
 • burzatg | 05.10.2019
  Faktycznie padł rekord mistrzostw. Mae culpa.
  Ależ ona jest niesamowicie mocna od 1500 - 10.000 m.
 • dziki_rysio_997 | 05.10.2019
  Tam nie było rekordu świata (choć nie było daleko), a tylko rekord mistrzostw. WR zostaje "w rękach" Dibaby: 3:50.07.
  Trzeba przyznać, że świetny bieg, wyniki kolejnych zawodniczek również wspaniałe. 3:54.99 nie dało medalu, 9. miejsce poniżej 4 minut.

  A Hassan - przy tej wszechstronności byłbym skłonny powiedzieć, że wyrasta jedna z największych biegaczek w historii...
  Aż szkoda, że mistrzostwa są tak krótkie, bo przy innym rozstawie konkurencji pewnie by powalczyła o zwycięstwo na 5000 m.
 • burzatg | 05.10.2019
  Po dzisiejszym biegu finałowym na 1500 m w którym rekord świata pobity o 7 sekund napiszę dyplomatycznie.
  Niesamowita ta Hassan!!!