Yemaneberhan Crippa
15 maja 2024 Bartłomiej Falkowski Newsy

Wyczynowcy sprawdzają trasę olimpijskiego maratonu


Włoch Yeman Crippa opublikował na swoim koncie w serwisie Strava trening, który podpisał „Test na trasie maratonu olimpijskiego”. 29 kilometrów w średnim tempie 3:48 nie robi większego wrażenia, jednak warto zwrócić uwagę jak trudna jest trasa maratonu, który odbędzie się już w sierpniu.

Yemaneberhan Crippa, o którym pisaliśmy dwa lata temu, to włoski biegacz, który jest m.in. Mistrzem Europy na 10000 metrów z Monachium. Ma w swoim dorobku osiem rekordów kraju w tym 2:06:06, które uzyskał w Sewilli zimą tego roku. Obecnie przygotuje się do startu podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Szczegóły treningu

Zrzut ekranu 2024 05 15 o 16.09.35

W wtorek rano przebiegł 29 kilometrów w z Paryża do Wersalu i z powrotem. Praktycznie cały trening prowadził trasą zbliżającego się maratonu. Widać tam odcinek, który z krótką przerwą, ciągnie się przez ponad pięć kilometrów pod górę. W serwisie Strava widać, że między ósmym, a dziesiątym kilometrem pokonał 80 metrów w pionie, by po chwili wypłaszczenia dodać jeszcze około 40 metrów na przestrzeni ponad kilometra. Nie był to jedyny podbieg, bo po kilku kilometrach zaliczył kolejny z kilkudziesięciometrowym przewyższeniem.

Włoch nie jest jedynym biegaczem, który w ostatnim czasie sprawdził co czeka go podczas Igrzysk. Na segmencie Cote Sévres marathon JO w serwisie Strava widnieją nazwiska m.in. Amerykanina Claytona Younga oraz Holenderki Anne Luijten.

O trudności olimpijskiej trasy mówi się od dawana. Na Instagramie naszych reprezentantek – Aleksandry Lisowskiej i Angeliki Mach kibice mają okazję często podglądać zawodniczki, gdy te przygotowują się do bardzo trudnej trasy w Paryżu robiąc w Kenii wiele serii siły biegowej w postaci podbiegów i skipów. Trenerzy Wosiek i Kostrzeba stawiają też na szybkie zbiegi, by zminimalizować uszkodzenia mięśniowe wynikające z takiego profilu trasy.

Maraton olimpijski w Paryżu odbędzie się w dniach 10 – 11 sierpnia.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
6 miesięcy temu

Czy trasa maratonu jest gdzieś opublikowana?
Ciekawe jaka jest laczna suma przewyższeń. Podbiegi to jedno, ale ciekawe mogą być też międzyczasy na kolejnych kilometrach podczas zbiegów. Może przydać się zapas prędkości 🙂

Anonim
Anonim
6 miesięcy temu

Dziękuję za linka 🙂

Tomasz
Tomasz
6 miesięcy temu

Bartek zlituj się proszę nad czytelnikami i popraw tego babola:

 pisaliśmy w zeszłym dwa lata temu

Robert
Robert
6 miesięcy temu
Reply to  Tomasz

Zjedz ciastko i nie marudź 🙂