Bieganie bez partnera jest efektywniejsze według badań
Jednym z elementów zdrowego i długowiecznego życia jest z pewnością aktywność fizyczna. Niedawne badanie opublikowane w International Journal of Human-Computer Interaction ujawniło nieoczekiwane wnioski na temat wpływu wspólnych ćwiczeń w parach. Okazuje się, że efektywniejsze może okazać się bieganie bez partnera.
Badania przeprowadzone w Singapurze na Uniwersytecie Technologicznym Nanyang trwały 3 miesiące i objęły 240 osób w wieku od 54 do 72 lat. Początkowo badacze chcieli zbadać wpływ urządzeń do monitorowania ilości spalonych kalorii i ilości kroków, które pokonujemy dziennie. Część uczestników miała zasłonięty wyświetlacz, który pokazywał dane, a druga część widziała dane na bieżąco. Okazało się, że uczestnicy, którzy otrzymywali informację zwrotną, osiągali dzienny cel częściej niż osoby, które miały zakryte wyświetlacze.
Ostatecznie wniosków z badań było jednak dużo więcej, ponieważ w badaniach brały udział zarówno małżeństwa, jak i osoby solo. Przede wszystkim wykazano, że pary, które ćwiczyły razem, wykazywały średnią liczbę kroków mniejszą niż ich rówieśnicy solo. Pary miały również problem z osiągnięciem dziennych celów w postaci 10000 i 15000 kroków, co wstępnie zinterpretowano tak, że wspólne ćwiczenia mogą stanowić potencjalną przeszkodę do osiągania odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej.
Badacze powyższy fakt powiązali z pewnymi nawykami i rutynami, w które wpadają pary, szczególnie po wielu latach małżeństwa. Działając samotnie, można dostosowywać swój dzienny harmonogram, tak aby osiągnąć swój cel związany z aktywnością fizyczną. Takie dostosowywanie dziennego planu jest bardziej złożone, jeśli obejmuje wspólne czynności wśród partnerów.
W miarę starzenia się światowej populacji coraz bardziej istotne staje się znaczenie pozostawania aktywnym. Podczas gdy wiele badań mówi o korzyściach płynących z ćwiczeń w grupie, to nowe badania sugerują, że czasem warto również wyjść pobiegać samemu. Ważne, żeby spędzać czas aktywnie.
Maratończyk z życiówką 2:10.58, olimpijczyk z Rio de Janeiro, zwycięzca ORLEN Warsaw Marathon...tak było kiedyś, a teraz gość który łapie biegowe endorfiny w przerwach między byciem ojcem, prowadzeniem firmy i dzieleniem się biegowym doświadczeniem, współtwórca aplikacji biegowej www.planbieganie.pl