newyork
4 listopada 2023 Bartłomiej Falkowski Sport

Gwiazdy i wyrównana stawka – zapowiedź TCS New York Marathon. Sprawdź transmisję!


Tegoroczny TCS New York Marathon postawił na gwiazdorską obsadę u kobiet, ale i męska stawka nie może zawodzić. Zarówno u pań jak i u panów możemy spodziewać się zaskakujących rozstrzygnięć, emocji i walki do końca. Gwarantują to nazwiska na liście startowej jak i trudna trasa nowojorskiego biegu. O tym kto powalczy o najlepsze miejsca w „Big Apple” przeczytacie poniżej.

Bieg kobiet

Gdyby trzeba wybrać, która lista startowa zawiera więcej gwiazd zdecydowanie należałoby wskazać na bieg kobiet. Listę otwiera Kenijka Brigid Kosgei (2:14:04), czyli była rekordzistka świata w maratonie. Jest aktualną wicemistrzynią olimpijską na tym dystansie. Pięciokrotnie wygrywała w biegach z cyklu World Marathon Majors. Drugą życiówkę w stawce ma Etiopka Letesenbet Gidey (2:16:49). Do niej należy kosmiczny rekord świata w półmaratonie. W 2021 roku, w Walencji pobiegła 1:02:52. W zeszłym roku w debiucie wróżono jej rekord świata w maratonie, niestety w drugiej części maratonu w Walencji zaczęła płacić wysoką cenę za swój wysoki i sprężysty krok, który poza rekordem półmaratońskim dał jej też rekord świata na 10 000 metrów (29:01,03). W tym roku Gidey zdobyła wicemistrzostwo świata na 10000 metrów. W Nowym Jorku zobaczymy też mistrzynię olimpijską z Tokio Kenijkę Peres Jepchirchir (2:17:16), która wygrała już w NY w 2021 roku, trzykrotnie też zdobywała tytuł Mistrzyni Świata w półmaratonie, co ostatni raz miało miejsce na początku października w Rydze. Obecnie Jepchirchir skarżyła się na kontuzję łydki, której doznała na ostatnim mocniejszym treningu przed Nowym Jorkiem. Na konferencji prasowej powiedziała wręcz, że nie jest pewna swojego startu w niedzielę. (Aktualizacja. Na 24 godziny przed startem, Jepchirchir poinformowała o wycofaniu się ze startu w biegu) Na liście startowej jest tez weteranka Kenijka Edna Kiplagat (2:19:50). Zawodniczka mająca 43 lata to dwukrotna mistrzyni świata w maratonie z 2011 i 2013 roku. Czterokrotnie wygrywała biegi z cyklu World Marathon Majors. Ostatni raz w 2021 roku w Bostonie, a pierwszy raz w 2010 roku w Nowym Jorku. W zeszłym roku w Nowym Jorku była czwarta. W Nowym Jorku wystartuje też żywa legenda stadionowego biegania na 1500 i 5000 metrów, Kenijka Helen Obiri. Jej rekord życiowy to 2:21:38. Mimo krótkiej kariery ulicznej w zeszył roku była szósta w Nowym Jorku, a w tym wygrała już maraton w Bostonie. W tym sezonie ma też wywalczone zwycięstwa w prestiżowych półmartonach RAK w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Nowym Jorku. Obiri na konferencji prasowej przed biegiem stwierdziła, że wierzy w wyniki kobiet poniżej 2:10 w niedalekiej przyszłości. Tytułu z zeszłego roku będzie bronić Kenijka Sharon Lokedi (2:23:23), która debiutując w zeszłym roku w NY sięgnęła odrazu po zwycięstwo. Amerykanie liczą na Kellyn Taylor (2:24:39). W Nowym Jorku startowała trzykrotnie, jej najwyższa pozycja to szóste miejsce w 2021 roku. Zobaczymy też Molly Huddle (2:26:33), która w 2018 roku stanęła na trzecim stopniu podium w tym biegu. Zarówno Taylor jak i Huddle, wracają do wielkiego ścigania po narodzinach córek w 2022 roku. Jak wiemy, wielokrotnie po ciąży zawodniczki wracały jeszcze mocniejsze.

Imię i nazwiskoNarodowośćRekord
Brigid KosgeiKenia2:14:04
Letesenbet GideyEtiopia2:16:49
Peres JepchirchirKenia2:17:16
Enda KiplagatKenia2:19:50
Mary Ngugi – CooperKenia2:20:22
Helen ObiriKenia2:21:38
Violah CheptooKenia2:22:44

Lista mężczyzn

Najlepsza życiówką może pochwalić się Etiopczyk Tamirat Tola (2:03:39). W tym roku zawodnik był trzeci w Londynie. Swoją życiówkę ustanowił w 2021 roku wygrywając w Amsterdamie. W 2022 roku w imponującym stylu sięgnął po tytuł Mistrza Świata w maratonie. W tym roku niestety nie ukończył biegu na MŚ w Budapeszcie. Zawodnik z drugiego miejsca na liście, Shura Kitata, to zmora trenerów wielbiących się w idealnej technice biegu. Etiopczyk biegając wbrew wszelkim, przyjętym, klasycznym normom techniki osiągnął życiówkę 2:04:49. W zeszłym roku był drugi w NY. W 2021 roku wygrał w Londynie pokonując m.in. Eliuda Kipchoge. Trzeci na liście jest reprezentant Holandii Abdi Nageeye (2:04:56). To wicemistrz olimpijski z Tokio i trzeci zawodnik zeszłorocznej edycji imprezy. Piąty na liście jest Kanadyjczyk Cameron Levins (2:05:36). Czwarty zawodnik MŚ w 2022 roku, rekordzista Ameryki Północnej. Swój wynik osiągnął w tym roku, wiosną w Tokio. Wczoraj pisaliśmy o jego treningu, który wykonuje nawet trzy razy dziennie. W Nowym Jorku wystartuje też były mistrz Europy, Belg Koen Naert 2:06:56, który ma szóstą życiówkę w stawce. Pochodzi ona z tego roku, gdy był szósty w Rotterdamie. W biegu wystartuje tez Niemiec Henrik Pfeiffer, który ma bardzo udaną jesień. Swój rekord życiowy 2:08:48 uzyskał niecałe półtora miesiąca temu podczas maratonu w Berlinie. Na liście elity mamy też ciekawych debiutantów. Pierwszy z nich to Andrew Butchart z Wielkiej Brytanii. Szósty zawodnik IO w Rio w 2016 roku na 5000 metrów. Znany jest ze swojego odważnego biegania i lekkiego szaleństwa. W takcie pandemii podrobił certyfikat szczepień, by móc wyjechać na obóz biegowy. Jeszcze ciekawszym nazwiskiem jest debiutujący Edward Cheserek. Kenijczyk jest wręcz uwielbiany w USA. Wielokrotnie wygrywał zawody NCAA będąc studentem. Uzyskał dzięki temu przydomek „King Cheserek”. We wrześniu w genialnym stylu, w sposób sprawiający wrażenie lekkości, wygrał prestiżowy półmaraton w Kopenhadze z czasem 59:11. Wyprzedził z łatwością m.in. Alberta Korira, mającego maratońską życiówkę 2:04. Cheserek przed startem w Nowym Jorku opowiadał, ze sporo trenował z rekordzistą świata Kelvinem Kiptumem. Przebywał także w towarzystwie wielu biegaczy z poziomu 2:04, podpatrując ich trening. Cheserek może być czarnym koniem imprezy. Mimo debiutu na jego korzyść przemawia ogromne doświadczenie na krótszych dystansach, świetna życiówka półmaratońska, wiele sukcesów w przełajach i jeszcze jeden, mentalny aspekt. Jego narzeczoną jest Sharon Lokedi, czyli zwyciężczyni zeszłorocznego TCS New York Marathon, która również uczyniła to w debiucie.

Imię i nazwiskoNarodowośćRekord
Tamirat TolaEtiopia2:03:39
Shura KitataEtiopia2:04:49
Abdi NageeyeHolandia2:04:56
Cameron LevinsKanada2:05:36
Maru TeferiIzrael2:06:43
Koen NaertBelgia2:06:56
Iliass AouaniWłochy2:07:16

Z polskiej stawki, duże szanse na bycie najszybszym naszym rodakiem i odebranie czeku z rąk polskiego konsula na 262 dolary mają Marcin Soszka i Wojciech Kopeć.

Relacje z Nowego Jorku możecie śledzić na instagramie Bieganie.pl. Nasi wysłannicy codziennie relacjonują najważniejsze wydarzenia ze stolicy biegania tego weekendu.

Transmisja z biegu rozpocznie się o godzinie 14:30 na kanale Eurosport 1.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
10 miesięcy temu

262 dolary?! jprdl jakbym wiedział, to bym wystartował 😅 słowa o starcie Kszota, czy Jozwik…

Marcys
Marcys
10 miesięcy temu
Reply to  Marek

Wpisowe 1400zl

Krzysztof
Krzysztof
10 miesięcy temu
Reply to  Marcys

99 USD

Wojtek
Wojtek
10 miesięcy temu

Jaka jest geneza tej nagrody pienieżnej dla Polaka?

akaen
akaen
10 miesięcy temu
Reply to  Wojtek

Pewnie 10 USD za każdą milę

Bartłomiej Falkowski
Bartłomiej Falkowski

Biegacz o wyczynowych aspiracjach, nauczyciel wychowania fizycznego i wielbiciel ciastek. Lubi podglądać zagranicznych biegaczy i wplatać ich metody treningowe do własnego biegania.