andrzej witek
12 sierpnia 2023 Karolina Obstój Biegi Górskie

Witek i Paprocka Mistrzami Polski w biegach górskich na dystansie ultra

12 sierpnia podczas Chudego Wawrzyńca rozegrane zostały Mistrzami Polski w Biegach Górskich na Dystansie Ultra. Nowymi Mistrzami Polski zostali Andrzej Witek, który rozgromił rekord trasy i Urszula Paprocka, dla której jest to pierwszy medal Mistrzostw Polski i od razu złoty!

O 4:00 rano z Rajczy na trasę wyruszyli uczestnicy Chudego Wawrzyńca liczącego 82 kilometry z łączną sumą podbiegów wynoszącą 3825 metrów i 3775 metrami zbiegów. Trasa w większości prowadzi wśród lasów i po łąkach, choć zdarzają się bardzo strome podejścia i ostre zbiegi. Co ciekawe Chudy jest „chudy” nie tylko z nazwy. Na całej trasie są tylko dwa punkty żywnościowe, zlokalizowane około 36 i 57 kilometra, więc w pozostałym zakresie biegacze są zdani tylko na siebie.

Andrzej Witek rozbił w proch i pył rekord trasy

Wśród uczestników zawodów znajdowali się biegacze walczący o medale Mistrzostw Polski. Zdecydowanym faworytem wśród mężczyzn był Andrzej Witek, który sam nie krył się z tym, że biegnie po złoto. Jak powiedział, tak zrobił. Do mety w Ujsołach dobiegł po 6 godzinach 57 minutach i 49 sekundach. Andrzej rozbił w proch i pył poprzedni rekord trasy należący do Tomasza Skupnia, który wynosił 7:36.56. Andrzej pobiegł aż 39 minut szybciej! Jest to już drugi złoty medal MP Andrzeja w tym roku (w kwietniu wywalczył złoty medal na długim dystansie). Srebrny medal wywalczył Kamil Leśniak który, mimo że poprawił stary rekord trasy, to na metę dobiegł 31 minut po Andrzeju z czasem 7:28.03. Zeszłoroczny złoty medalista MP na ultra dystansie i dotychczasowy rekordzista trasy Tomasz Skupień, wywalczył w tym roku brązowy medal z czasem 7:47:09. Czwarte miejsce wywalczył Miłosz Szcześniewski, a piąte Miłosz Szkołuda.

Urszula Paprocka z pierwszym medalem MP

Patrząc na listę zawodników zgłoszonych do Mistrzostw Polski, zdecydowaną faworytką była Paulina Tracz, zeszłoroczna srebrna medalistka na dystansie ultra. Paulina jednak nie pojawiła się na starcie. Rekord trasy kobiet należący do Dominiki Stelmach, który wynosi 8:22.44, nie został pobity, ale jak mówi polskie przysłowie „zwycięzców się nie rozlicza”. Złoto wywalczyła Urszula Paprocka, która na metę dobiegła po 9 godzinach 8 minutach i 5 sekundach. Jest to pierwszy medal MP Uli i od razu złoty. Po ponad dwóch minutach z czasem 9:10:45 na metę wbiegła Alina Wyleżałek. Alina po zaciętej walce z Urszulą Paprocką dobiegła do mety 2 minuty i 40 sekund za zwyciężczynią i wywalczyła srebrny medal MP. Brązowy medal zdobyła Sylwia Byrska, która na mecie pojawiła się po 9 godzinach 47 minutach i 33 sekundach. Dla Sylwii jest to również pierwszy wywalczony medal MP. Czwarta była Ewa Majer, a piąta Anna Gierak.

1. Urszula Paprocka – 9:08:05
  2. Alina Wyleżałek – 9:10:45
  3. Sylwia Byrska – 9:47:33
  4. Ewa Majer – 10:15:20
  5. Anna Gierak – 10:22:29

Mistrzostwa Polski na Dystansie Ultra były ostatnimi górskimi Mistrzostwami Polski rozegranymi w tym roku.