zielone bieganie
11 sierpnia 2023 Natalia Tomasiak Newsy

Zielone Bieganie na Głównym Szlaku Beskidzkim


Marta Dębska znana w internecie jako Marta ZieloneBieganie wdrapuje się właśnie na Babią Górę. Do pobicia rekordu zostało jej 27 godzin, a na liczniku ciągle 103 kilometry do mety w Ustroniu. Cały czas trwa też zbiórka wspierająca projekt the_presja, pomagająca chorym zmagającym się z tą chorobą.

W poniedziałek równo o 4:00 rano klepnęła „kropkę” na znaku w Wołosatem i ruszyła. Do tej pory dzienne etapy kończyła w Komańczy (96km +4800m.), Bartnem (100km +3300m.), Rytrze (80km +2905 m), Jordanowie (94 km +3100m.). Dzisiejszy etap zakończy na Hali Rysianka po pokonaniu „królowej GSB”, czyli Babiej Góry – najwyższego punktu całego GSB. Z noclegu pozostanie jej już tylko 68 kilometrów do mety.

Codziennie z GSB zmagają się piechurzy. Im pokonanie najdłuższego znakowanego szlaku w polskich górach (500 km +22000 m) zajmuje od 10 do 16 dni. Marta założyła sobie za cel przebiec całość poniżej 130 godzin (5 dni i 10g). Jeśli jej się uda, poprawi też obecny kobiecy rekord, który należy do Angeliki Szczepaniak, ustanowiony jesienią 2020 roku. Angelika przebiegła GSB w 139 godzin, obierając kierunek przeciwny, czyli z Ustronia do Wołosatego.

zielone

Oprócz normalnych noclegów każdego dnia, Marta ma dostęp do pełnego supportu. Równolegle podąża za nią samochodem Szymon Polak, a na trasie dołączają zaprzyjaźnieni biegacze, co tworzy wspaniałą atmosferę tego wyczynu. Do tej pory Marcie towarzyszyło około 20 różnych osób, długi odcinek przez Beskid Żywiecki biegła z nią też Angelika Szczepaniak, niejako pomagając pobić swój dotychczasowy rekord. ZieloneBieganie sprzętowo wspiera marka Salomon. Przez pierwsze dwa deszczowe i bardzo błotniste dni w użyciu były Speedcrossy 6, łatwiejsze technicznie odcinki Marta pokonuje w modelu Ultraglide. Przez półtorej doby biegła też w nowości, czyli modelu Thundercross. Opady, błoto i częste przekraczanie strumieni wymaga stosowania różnego rodzaju obuwia, bo zachowanie stóp w dobrym stanie jest w tego typu wyzwaniach kluczowe.

Swoim wyzwaniem Marta chce wspomóc osoby zmagające się z chorobami psychicznymi, głównie depresją. W związku z tym uruchomiła zbiórkę, której całą kwotę przekaże organizacji the_presja, udzielającej wsparcia finansowego osobom chorym.

Relacje z przebiegu GSB można śledzić w social-mediach: ZieloneBieganie na FB oraz na Instagramie.

“Pchać kropkę” umożliwia serwis Poltrax

Zachęcamy do wsparcia zbiórki na Pomagam.pl

Dziennikarskim obowiązkiem wspomnę, że męski rekord GSB należy do Jarka Gonczarenki i wynosi 95 godzin – naszą rozmowę z 2021 roku z Jarkiem można przeczytać tutaj.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
biegar
biegar
1 rok temu

dyaka!