Dariusz Korzeniowski
Na co dzień realizuje się w pracy w międzynarodowej korporacji ale w przerwach i po pracy z pasji do biegania jest promotorem aktywnego stylu życia. Bawi się sportem i inspiruje innych do biegania.
W większości przypadków wyznacznikiem tego czy nakładamy kurtkę na siebie, czy tylko zabieramy ze sobą na trening, wyprawę czy wyścig są wyłącznie warunki atmosferyczne. W przypadku kurtki Salomon Bonatti Trail zapewne będzie podobnie. Jej głównym przeznaczeniem za sprawą zastosowanych w niej rozwiązań technologicznych jest zapewnienie najwyższego poziomu ochrony i zabezpieczenia w trakcie złej pogody.
Nie bez znaczenia dla użytkowników (może niekoniecznie od strony użytkowej) jest jej wygląd. Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do wysokiej jakości produktów marki Salomon. W przypadku tej kurtki oprócz wysokiej jakości wykonania od razu rzuca się w oczy nowoczesny design. W mojej opinii kurtka jest bardzo stylowa i powinna zaspokoić gusta najbardziej wybrednych biegaczy. Jest to jednak aspekt indywidualny, a moja opinia w tym zakresie jest wyłącznie subiektywna.
Wróćmy jednak do walorów użytkowych i rozwiązań technologicznych wykorzystanych w kurtce Salomon Bonatti Trial. Dla wszystkich ważnym aspektem jest komfort noszenia sprzętu sportowego. Szczególnie jest to ważne w długich wyprawach, biegach ultra czy wycieczkach biegowych. W takich przypadkach nawet najmniejszy drobiazg powodujący dyskomfort potrafi poziom irytacji podnieść do maksimum.
Kurtka Salamon Bonatti Trial jest niezwykle lekką (około 205g dla rozmiaru L), optymalnie skrojoną, a dzięki rozciągliwej tkaninie i elastycznym połączeniom w rękawach w trakcie biegu zapomina się, że ma się ją na sobie. Zachowanie poczucia suchości i komfortu w trakcie deszczu czy wiatru są zazwyczaj głównymi powodami, dla których używa się kurtki w trakcie biegu.
W przypadku testowanego modelu kurtki walory przeciwdeszczowe, wodoodporne są na bardzo wysokim poziomie. W pełni wodoodporne suwaki oraz użyta specjalna miękka tkanina Pertex Shield® z hydrofobową impregnacją DWR zapewnia nieprzemakalną warstwę ochronną. Membrana wg producenta spełniająca parametry 20k/20k.
Na język użytkownika oznacza to, że przy opadzie atmosferycznym na poziomie 20000 mmH2O Materiał kurtki powinien zapewnić wodoszczelność. Osobiście nie mierzyłem ilości opadów, ale bieg w trakcie obfitego opadu deszczu wraz z porywistymi podmuchami wiatru nie powodował dyskomfortu termicznego, a ubrania pod kurtką były względnie suche. Ktoś mógłby powiedzieć, że tylko względnie suche. Tak, ale tu także trzeba wziąć pod uwagę indywidualną termikę biegacza i to jak się poci podczas biegania.
W moim przypadku praktycznie zawsze jest za ciepło. Osobiście preferuję i uwielbiam bieganie w niskich temperaturach. Mój organizm ma tendencję do nadnormatywnego pocenia się i w trakcie biegu jak tylko pogoda zmieniała się na bezdeszczową, a temperatura rosła, to od razu odczuwałem, jak mój organizm generował więcej potu.
W kurtce Salomon Bonatti Trial oddychalność jest na ponadprzeciętnym poziomie. Ten parament membrany powinien gwarantować odprowadzenie potu na zewnątrz. W moim przypadku kiedy robiło się chłodniej, wietrzniej i przy dość obfitym deszczu i wietrze, było idealnie. Kurtka spisała się w pełni idealnie, utrzymując temperaturę, suchość i komfort zarazem. Gorzej było w trakcie testów, gdzie temperatura była odrobinę wyższa. Wtedy wydawało mi się, że moje ciało generowało dużo więcej wilgoci, niż membrana kurtki była w stanie odprowadzić na zewnątrz.
Kompaktowość kurtki Salomon Bonatti Trail jest jej dużym atutem. W trakcie zmieniających się warunków atmosferycznych pozwala na bardzo szybkie reagowanie. W momencie, kiedy biegacz czuje, jak wzrasta temperatura jego ciała, praktycznie od razu może zadziałać, zdejmując kurtkę albo pozostawiając ją rozpiętą. O ile w przypadku deszczowej pogody niekoniecznie się to sprawdza, bo nadal się moczymy, to w przypadku bezdeszczowego dnia pozostawienie kurtki rozpiętej dobrze się sprawdza, szczególnie za sprawą specjalnego zapięcia na szybkozatrzask, który gwarantuje utrzymanie rozpiętej kurtki na swoim miejscu.
Jeżeli warunki atmosferyczne zmieniają się i kurtka staje się zbędna, to w bardzo łatwy i szybki sposób można ją złożyć i zapakować w specjalnie przygotowaną zapinaną na suwak kieszeń. Łatwość użycia i dużą kompaktowość można dostrzec także w momencie, kiedy w trakcie zawodów trafimy na załamanie pogody. Moment, kiedy chcemy szybko nałożyć kurtkę, nie tracąc czasu na zdejmowanie plecaka lub także chcemy zabezpieczyć plecak przed zamoczeniem. Salomon Bonatti Trail Jacket przychodzi nam wtedy z pomocą, oferując bardzo innowacyjne rozwiązanie, czyli system chowania plecaka.
System ten pozwala na nałożenie kurtki bezpośrednio na plecak. Dodatkowym udogodnieniem jest specjalny otwór technologiczny, przez który możemy wyprowadzić spod kurtki przewód do bukłaka.
Oprócz opisanych walorów użytkowych kurtka Salomon Bonatti Trail posiada większość połączeń bezszwowych, łączonych metodą zgrzewania lub szytych, ale następnie zabezpieczonych warstwą gumy lub silikonu. Bezwzględnie wpływa to na poprawę komfortu i sprawdzi się nawet w najtrudniejszych warunkach.
Optymalizacja kroju i zastosowanie elastycznego materiału w pełni pracuje z biegaczem. Brak krępowania ruchów w trakcie rozgrzewki, treningu czy na zawodach znacząco podnosi komfort noszenia.
Kolejnym, ale jakże ważnym elementem wpływającym na komfort użytkowania kurtki to zintegrowany kaptur. Kaptur Smart Hood ma wklejony specjalny system gumek, który dopasowuje się do kształtu głowy. W przedniej jego części wszyty jest elastyczny, bardzo gładki i miękki materiał, który ma bezpośredni kontakt z czapką lub głową. Powoduje, że kaptur nie przesuwa się nadmiernie po czole. Tu mała sugestia przy wybieraniu rozmiaru. Ja preferuję luźniejszy i swobodny krój. Ale w przypadku tej kurtki mam wrażenie, że w momencie ekstremalnej pogody (ulewnego deszczu czy porywistego wiatru) lepiej sprawdzałoby się, gdyby kurtka byłaby bardziej dopasowana.
Ważne jest, iż cała konstrukcja kurtki wykonana jest z wielowarstwowej konstrukcji: mocnego i zarazem elastycznego materiału zewnętrznego (poliamidu), wodoodpornej membrany oraz dodatkowo specjalnego nadruku zabezpieczającego laminat. To rozwiązanie pozwoliło producentowi wyeliminować podszewkę i ułatwić w ten sposób nakładanie i zdejmowanie kurtki, ale także dodatkowe zmniejszenie jej wagi.
Producent nie zapomniał o bardzo istotnych elementach wyposażenia. Elementach, które bezwzględnie wpływają na ochronę zdrowia, życia, a już na pewno na poprawę bezpieczeństwa użytkownika. Mam tu na myśli elementy odblaskowe, umieszczone w newralgicznych miejscach na kurtce tak, aby w trakcie wieczornego treningu lub w warunkach ograniczonej widoczności biegacz był bardziej zauważalny dla kierowców. Tu oczywiście zawsze tych elementów mogłoby być więcej.
W mojej opinii kurtka Salomon Bonatti Trail to bardzo udany i godny polecenia model kurtki biegowej. Innowacyjność rozwiązań technologicznych zapewnia bardzo duży poziom ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Duża kompaktowość sprawia, że kurtka Salomon Bonatti Trail jest bardzo wszechstronna, a wysoka jakość materiałów i wykonania daje poczucie prestiżu i komfortu. W trakcie testów miałem wrażenie, że im trudniejsze warunki pogodowe tym wyniki testów wychodziły efektywniejsze.
Plusy | Minusy |
---|---|
Możliwość stosowania na plecak lub kamizelkę biegową | Syntetyczny uszczelniacz na suwaku głównym zbyt szybko odkleił się od suwaka, powoduje to przepuszczanie wody w miejscu jego braku |
Wysoka odporność na warunki atmosferyczne | Mała hiperwentylacja – przy bardzo intensywnych treningach szybko się przepacamy |
Bardzo lekka | |
Wodoodporny zamek | |
Dopasowany kaptur Smart Hood | |
Kieszeń piersiowa na suwak – będąca jednoczenie pokrowcem na kurtkę | |
Odblaskowe detale |
Kurtka dostępna w sklepie salomon.com.
Recenzja zlecona przez markę Salomon, jednak jest w pełni rzetelną oceną testera.