Redakcja Bieganie.pl
Ścięgno Achillesa – ofiara naszych często wygórowanych ambicji. To także ofiara zaburzenia krzyżujących się zbyt mocno napiętych cięciw: mięśnia trójgłowego łydki wraz mięśniem podeszwowym oraz poprzecznie krzyżujących się ze ścięgnem włókien troczków. Biegną one w przestrzeni pomiędzy kostkami – boczną i przyśrodkową, wypełnioną dodatkowo tkanką łączną i tłuszczową.
To zaburzenie ruchomości, elastyczności i mobilności tkankowej w obrębie ścięgna i tkanek sąsiednich zaburza właściwe ukrwienie i tym samym regenerację tkankową. Niestety, w połączeniu z przeciążeniami biegowymi, długim stażem treningowym, prowadzi to do przewlekłych stanów zapalnych, które prowadzą do włóknienia tkanki łącznej i dodatkowego zaburzenia ukrwienia. Niestety sprzyja to powstaniu przewlekłych stanów zapalnych, których wynikiem jest dodatkowe włóknienie (przerost tkanki łącznej), pogrubienie ścięgna, bolesność i wykluczenie z biegania!
Jak wspomóc proces leczenia, jak zapobiegać temu negatywnemu procesowi – zachęcam do zapoznania się z filmem dotyczącym autoterapii mięśni łydki i ścięgna Achillesa.
Zapraszamy na kolejne spotkania z ekspertem – dr. hab. Sławomirem Marszałkiem, pierwszym wykształconym w Polsce dyplomowanym osteopatą oraz fizjoterapeutą i samodzielnym uniwersyteckim pracownikiem naukowym. Łączy on 20-letnie doświadczenie kliniczne z naukowym oraz z 30-letnim stażem zawodniczo-trenerskim.
Dowiedzcie się, gdzie tkwią Wasze rezerwy i jak konkretnie pracować choćby nad rozciąganiem czy rozluźnianiem – by unikać typowych dla biegaczy kontuzji. Zachęcamy do odwiedzenia strony marszalek-osteopatia.pl oraz obejrzenia innych filmów o terapii mięśniowo-powięziowej dla biegaczy na kanale Youtube.