FGwcDhKXIAM DSY
14 maja 2023 Karolina Obstój Newsy

Ultra Trail Snowdonia by UTMB z Polakiem na podium

W dniach 12-14 maja w Wielkiej Brytanii odbywa się Ultra Trail Snowdonia by UTMB. Położona w północno-zachodniej części Walii, górzysta Snowdonia słynie z technicznych tras i niesamowitych krajobrazów. Na tegoroczną edycję UTS wybrało się kilku mocnych biegaczy z Polski. Jak to w sporcie, jedni cieszą się z sukcesów, drudzy wyciągają lekcję z nie ukończonych zawodów.

Na Ultra Trail Snowdonia by UTMB do wyboru są cztery dystanse: 25km, 55km, 103km i 168km. W biegu ERYRI 25K na dystansie 25km o przewyższeniu wynoszącym +1300m drugie miejsce zajął Dominik Tabor (2:02:02). Zwycięzcą na tym dystansie z czasem 1:57:42 został Kristian Jones (5. miejsce na MŚ w Biegach Górskich i Trailowych w 2022 r. na dystansie Short Trail).

FLQQTsCXsA0uAan

W UTS 50K liczącym 55 km i +3300 m przewyższenia startował Florian Pyszel. Między 10 a 39 km biegł na pozycji odpowiednio 20. i 12. Niestety rywalizację zakończył na 39,5km z DNF przy nazwisku. Na tym samym dystansie 10 miejsce wśród kobiet zajęła Małgorzata Łabuz (8:27:45).

Na dystansie 103km (+6400m) wystartował Michał Rajca — tegoroczny brązowy medalista Mistrzostw Polski na dystansie Short Trail (dystans okołomaratoński). W pierwszej połowie dystansu Michał radził sobie znakomicie, biegnąc początkowo na drugiej pozycji, a potem prowadząc bieg. Niestety na 56 kilometrze zakończył rywalizację. Na tym samym dystansie wystartował Karol Ziajka. Początkowo biegł w okolicy 11. miejsca, sukcesywnie przesuwając się do przodu. W okolicy 75 kilometra znajdował się już na 6. pozycji, ale niestety był to ostatni punkt, na którym się zameldował i rywalizacji również nie ukończył.

Na dystansie 168 kilometrów startował także Roman Ficek. Niestety wycofał się z rywalizacji. Ostatni punkt kontrolny, na którym się zameldował znajdował się na 104 kilometrze.