Norah Jeruto została tymczasowo zawieszona przez AIU za używanie niezidentyfikowanej substancji zabronionej, która została wykryta z danych paszportu biologicznego biegaczki. W lipcu ubiegłego roku Jeruto została pierwszą kazachską zawodniczką, która zdobyła złoto na mistrzostwach świata w lekkiej atletyce, ustanawiając rekord kraju 8:53.02 w biegu na 3000 m z przeszkodami.
Celem analizy danych paszportu biologicznego sportowca jest monitorowanie wybranych parametrów, które mogą pośrednio ujawnić stosowanie dopingu. Takie podejście pozwala AIU generować indywidualne profile dla każdego sportowca i szukać wszelkich wahań, które mogą wskazywać, że sportowiec stosował leki zwiększające wydajność.
Profil dla każdego sportowca jest generowany na podstawie statystyk, które wykorzystują dane z poprzednich próbek do przewidywania indywidualnych zakresów dla przyszłych próbek. Według AIU, jeśli jakiekolwiek dane z próbki testowej wykraczają poza zakres przewidywany dla danego sportowca, może to wskazywać na doping. Dane paszportu biologicznego są zwykle wykorzystywane jako dowód stosowania dopingu w przypadku naruszenia przepisów antydopingowych.
Jeruto, oprócz mistrzostwa świata, była również najlepszą zawodniczką Diamentowej Ligi w 2021 roku. Czas Jeruto 8:53.02 jest trzecim najszybszym czasem kobiet w biegu na 3000 metrów z przeszkodami w historii, za jej byłą rodaczką, rekordzistką świata Beatrice Chepkoech 8:44,32 z Diamentowej Ligi Monako w 2018 roku.
27-latka urodziła się w Kenii, ale przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio w 2020 roku zmieniła obywatelstwo na Kazachstan w obawie, że nie zmieści się już do składu Kenii. Obywatelstwo otrzymała dopiero w styczniu 2022 roku.