New Balance Fresh Foam
27 września 2022 Bartłomiej Falkowski Sprzęt

New Balance Fresh Foam More v4 – recenzja butów do biegania


W projektowaniu butów na przestrzeni lat można dostrzec pewne zmieniające się trendy. Parę lat temu mieliśmy do czynienia z panującym minimalizmem. Od kilku lat coraz więcej producentów idzie w kierunku maksymalnego dorzucania pianki do butów treningowych i startowych. Dzisiejsza recenzja dotyczy jednego z takich butów. Jest to New Balance Fresh Foam More v4 czyli jak podaje producent – lepsze oddawanie energii i większa amortyzacja niż w poprzedniku. But dostępny jest w jesiennej kolekcji butów do biegania od eobuwie.pl.

Dane Techniczne:
– przeznaczenie: treningowe/asfalt
– drop: 4 mm
– waga buta: 295 g
– typ stopy: neutralna
– amortyzacja: bardzo wysoka

Jest ładny

Każdy ma swoje gusta, ale po wyjęciu białej pary NB More v4 po prostu mi się podobały. Buty do biegania czasem nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Te śmiało można używać jako uzupełnienie codziennej, sportowej stylizacji. Moje dodatkowo były białe co często jeszcze lepiej wypływa na ocenę wizualną, chociaż przyznaję, że do codziennego treningu nie jest to zbyt praktyczny kolor.

New Balance Fresh Foam More

Cholewka

Materiał, z którego powstała cholewka jest w 50% wykonany z materiałów poddanych recyklingowi. Poza ukłonem w stronę ekologi, materiał jest też ukłonem w stronę biegaczy. Jest bardzo miękki, elastyczny. Przypomina mi trochę „tkane” cholewki w modelach różnych marek. Jednak tu materiał jest bardziej syntetyczny co zapobiega chłonięciu wody i daję lepszą rozciągliwość. But jest szeroki. Co w bucie treningowym jest ważne, mamy sporo miejsca w palcach, ale mimo to stopa pewnie trzyma się w środku. Wysoki profil buta wymaga dobrej stabilizacji stopy. Ta w NB More v4 jest na bardzo dobrym poziomie. Cholewka mimo miękkiej i elastycznej struktury wzmocniona jest dużym logo N, które trzyma stopę. Pomaga też pianka Fresh Foam, która lekko nachodzi na cholewkę i stopa się w niej zapada. Duża miękkoś materiału jest nieco kłopotliwa przy zawiązywaniu butów, język potrafi się marszczyć, ale trochę wprawy pozwala przyzwyczaić się do tego i wiązać odpowiednio tak, że podczas biegania nic złego się nie dzieje.

New Balance Fresh Foam More

Podeszwa

Jest grubo. Całość zbudowana jest na topowej piance New Balance, czyli Fresh Foam w ulepszonej wersji X. Kto już biegał w butach z tym rodzajem podeszwy wie jak wiele miękkości zapewnia. Tu przez zastosowanie grubej warstwy jest jeszcze bardziej miękko. Na początku jest wręcz surrealistycznie miękko. Biegałem już w innych modelach z dużą amortyzacją jak Ultraboost 22 czy Adistar, a także w kilku modelach butów karbonowych. W żadnych nie było tak miękko. Karbonowe startówki słynną z miękkości, ale tu wydawały się twarde gdy założyłem je na stopy po kilku treningach w New Balance More v4. Duża ilość miękkiej pianki często powoduje to, że buty wydają się mniej stabilne. Producenci mają dwie opcje. Albo wstawianie plastikowych elementów usztywniających, albo zastosowanie szerokiej podeszwy.

New Balance poszedł tą drugą drogą i moim zdaniem wyszło to na plus. Buty są stabilne i mimo że stopa mocno się zapada to nie ucieka na boki. Trudnym testem dla More v4 był Maraton Warszawski. Podczas biegu nagrywałem elitę zawodników biegnąc wzdłuż trasy z telefonem w ręku. Mimo zakrętów, krawężników, czy kostki brukowej i tempa około 3:05 min/km ani razu nie poczułem braku stabilności. I może ta szeroka podeszwa z góry wygląda dziwnie, to naprawdę działa. W podeszwie zewnętrznej mamy twardą gumę węglową i sporo nacięć, które sprawiają, że ten solidny kawałek pianki dobrze się zgina podczas stawiania kroków. Mamy też łódkowy kształt podeszwy, który ponoć ułatwia przetoczenie, chociaż tu raczej przydałby się tester mocno lądujący na pięcie by potwierdzić czy tem kształt działa. Zastosowano drop 4 milimetry co pozwala biegać naturalnie. Moim zdaniem niski drop w tak wysokich butach to konieczność.

New Balance Fresh Foam More

Dla kogo New Balance More v4?

Producent podkreśla, że są to buty zarówno dla biegaczy jak i tych, którzy lubią spacerować.

Gdy zaczynałem biegać byłem szczupły biorąc pod uwagę średnią społeczeństwa, młody i jako tako wybiegany z innego sportu. Biegałem więc stosunkowo żwawo jak na początkującego i za każdym razem odrzucałem grube, mocno amortyzowane buty. Nie są one po prostu uniwersalne. Mając jedną parę wolałem postawić na coś w czym będę mógł też biegać szybko (chociaż bieganie za zawodnikami z Afryki po 3 min/km mając jeszcze na sobie dres pokazuje, że w tych też się da). Wiele zmieniło się w ostatnim czasie. Biegam dużo kilometrów, dużo ciężkich kilometrów i potrzebuję buta, który na regeneracyjnych rozbieganiach będzie jak najbardziej komfortowy dla moich i tak już zmęczonych nóg. More v4 idealnie sprawdza się w tej roli. Spośród moich trzech par maksymalistycznych butów jest chyba najlepszy pod tym względem. Super sprawdzi się na pewno także u osób, które bieganie zaczynają mając nadwagę. Oczywiście jako portal biegowy musimy przypominać, że bieganie z nadwagą nie jest do końca bezpieczne, ale wiemy jak jest. W takim przypadku More v4 będzie dawało odpowiednią dozę amortyzacji nawet przy ciężkich biegaczach. 

But może być niewystarczający dla osób, które biegają już całkiem żwawo, ale chcą mieć tylko jedną parę butów biegowych. Jak pisałem wyżej, nie jest to but uniwersalny, w którym osoby z poziomu np. 40 minut na dychę będą mogły robić zarówno biegi ciągłe, tempa i starty. Nie sugerujcie się tu moim bieganiem za Kenijczykami, to były krótkie przebieżki. Na dłuższą metę nie wybrałbym tych butów na szybkie treningi, ale też nie takie jest ich przeznaczenie. Dlatego jeśli biegasz już na poziomie gdzie Twój trening jest mocno urozmaicony, a nie chcesz inwestować w więcej niż jedną parę to More v4 może być zbyt mało elastyczny jeśli chodzi o możliwość szafowania tempami. 

ZaletyWady
miękkibrak uniwersalnego zastosowania przy zróżnicowanym treningu.
wygodny
stabilny
ładny
o dziwo lekki (295 g podane przez producenta i 339 g w moim 29,5 cm to niewiele jak na tak duży but treningowy)

Ocena: 9/10, która jest oceną trudną i wyważoną z kilku składowych. Gdybym miał polecić komuś More v4 jako but czysto treningowy do spokojnego i umiarkowanego biegania to poleciłbym bezwzględnie. Jednak u osób, które chcą też pobiegać szybkie treningi i będą miały tylko jedne buty jest to wybór do przemyślenia. 

Zobacz recenzję video New Balance Fresh Foam More v4

But dostępny w sklepie eobuwie.pl.

Buty do testów użyczył nam sklep eobuwie.pl. W recenzje bieganie.pl nie ingerują marki ani partner publikacji.

Buty recenzował Bartek Falkowski

Waga: 72kg
Wzrost: 184cm
Rekordy życiowe:
– 5000m 15:18,65
– 10000m 31:38,76
– Półmaraton 68:28
– Maraton 2:22:42

Możliwość komentowania została wyłączona.

Bartłomiej Falkowski
Bartłomiej Falkowski

Biegacz o wyczynowych aspiracjach, nauczyciel wychowania fizycznego i wielbiciel ciastek. Lubi podglądać zagranicznych biegaczy i wplatać ich metody treningowe do własnego biegania.