Redakcja Bieganie.pl
Oficjalnie problem pojawił się jednak wcześniej. Jak udało się nam dowiedzieć z rozmowy z dyrektorem Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Panem Leopoldem Bekieriem i co wynika także z Decyzji Dyrektora BPN z dnia 12 kwietnia, 2 marca Fundacja Bieg Rzeźnika, a więc organizator imprezy wysłał do Bieszczadzkiego Parku Narodowego wniosek w sprawie wyrażenia zgody na przeprowadzenie biegów: Bieg Rzeźnika Ultra dnia 22 maja, Bieg Rzeźnika na Raty dnia 24 maja i Bieg Rzeźnika dnia 27 maja. Wniosek był niepełny, w związku z czym organizator uzupełnił go uściślając warunki rozgrywania biegów na piśmie z dnia 14 marca 2016 r.
Wcześniej jednak, a więc nie mając oficjalnej zgody na organizację zawodów, Fundacja rozpoczęła przyjmowanie zapisów na biegi. Co więcej, jak możemy się dowiedzieć z Decyzji Dyrektora BPN, wniosek o przyznanie takowej zgody został przez organizatora złożony dopiero po zwróceniu uwagi przez pracownika Parku.
W międzyczasie, czyli 7 marca 2016 r. dyrektor Parku poinformował Mirosława Bienieckiego, że w związku z tym, że Bieg Rzeźnika z roku na rok się rozrasta i w coraz większym stopniu negatywnie oddziałuje na przyrodę, dyrektor nie wyda zgody na jego zorganizowanie bez uzyskania pozytywnej opinii ze strony Rady Naukowej Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Na posiedzeniu, które odbyło się 8 kwietnia wspomniana Rada wydała opinię o tym by zakazać organizowania na terenie Parku Biegu Rzeźnika Ultra oraz Biegu Rzeźnika na Raty, natomiast Bieg Rzeźnika poprowadzić zmienioną trasą: czerwonym szklakiem przez Smerek, Połoninę Wetlińską, Brzegi Górne, Połoninę Caryńską do Ustrzyk Dolnych przy zmniejszonym limicie do 500 osób (250 zespołów). Decyzja ta została podjęta z uwzględnieniem trzech przesłanek: względów społecznych, uwarunkowania ochrony przyrody i aspektu ekonomicznego (uzasadnienie dostępne w dokumencie: Opinia Rady Naukowej BdPPN z dnia 8 kwietnia 2016 roku).
Ostatecznie wiemy, że w oparciu o opinię Rady Parku Dyrekcja zdecydowała się nie wydawać zgody na organizację Biegu Rzeźnika Ultra oraz wydać zgodę na organizację dwóch pozostałych biegów, jednak przy wprowadzeniu nowych limitów: 100 zawodników dla Biegu Rzeźnika na Raty i 500 dla Biegu Rzeźnika przy jednoczesnej zmianie trasy.
Sprzeciw Dyrekcji wynika z Zarządzenia Dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego z dnia 31 grudnia 2014 roku, które informuje, że szlaki turystyczne w Parku są udostępnione wyłącznie w porze dziennej.
Skrócony harmonogram wydarzeń