Redakcja Bieganie.pl
W marcu nasi najlepsi lekkoatleci wzięli udział w Halowych Mistrzostwach Europy. Z Pragi reprezentanci Polski przywieźli 7 medali, z czego 4 wywalczone w konkurencjach biegowych. Nasi biegacze, którzy w Czechach stawali na podium to Marcin Lewandowski, Angelika Cichocka, Rafał Omelko i zawodnicy startujący w sztafetach 4x 400 m kobiet i mężczyzn.
Warto dodać, że bardzo dobrze w sezonie halowym spisywała się Ewa Swoboda, która w Pradze ustanowiła swój najlepszy wynik w biegu na 60 m – 7.20, będący nie tylko nowym rekordem Polski juniorek, ale przede wszystkim nowym rekordem Europy w tej kategorii wiekowej.
W marcu w Toruniu odbyły się Halowe Mistrzostwa Europy Weteranów. W zawodach udział wzięło kilka tysięcy lekkoatletów wśród nich wielu byłych zawodników. Naszą relację opublikowaliśmy w pierwszym z odcinków „Z biegu”.
W sumie w całym roku opublikowaliśmy kilkanaście odcinków naszego programu. Najpopularniejsze z nich to Adam Kszczot i Marcin Lewandowski: trening tempowy przed Mistrzostwami Świata, Trening mocy z Sofią Ennaoui i Wojciechem Szymaniakiem i Trening grupy Wołkowyckiego – Asia Jóźwik i Artur Kuciapski.
Aż 12 995 osób ukończyło pod koniec marca 10. PZU Półmaraton Warszawski. Wynik ten to najlepszy rezultat w historii polskich biegów, nieznacznie lepszy od tego jaki kilka miesięcy wcześniej uzyskano podczas warszawskiego Biegu Niepodległości.
W rywalizacji sportowej najszybszą z kobiet była Amane Beriso (1:10:54), zaś wśród mężczyzn Kiprop Limo, który osiągnął czas 1:00:52.
Rekord frekwencji padł również podczas półmaratonu w Poznaniu, który ukończyło 8050 biegaczy z 27 państw. Zwycięzcą tegorocznej edycji został Polak, Paweł Ochal, natomiast wśród pań najszybsza była jego żona, Olga Ochal.
Piotr Łobodziński i Dominika Wiśniewska-Ulfik wywalczyli medale w rozegranych po raz pierwszy w historii Mistrzostw Świata w bieganiu po schodach. Wspomniana dwójka wielokrotnie zajmowała wysokie lokaty na najważniejszych biegach po schodach organizowanych na całym świecie.
261 km, tyle wynosi Rekord Polski w biegu 24 godzinnym, który w kwietniu w Turynie ustanowił Paweł Szynal. Polak we Włoszech osiągnął wielki sukces zdobywając srebrny medal w Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy. Nowy Rekord Polski podczas tych samych zawodów ustanowiła także: Patrycja Bereznowska, która przebiegła ponad 231 km.
Bereznowska poza rekordem sięgnęła indywidualnie po srebro mistrzostw Europy oraz z Aleksandrą Niwińską i Agatą Matejczuk – po brąz MŚ i srebro ME w drużynie.
19 kwietnia w Polsce odbyły się dwie znaczące imprezy: maraton w Łodzi oraz maraton w Krakowie. Ten pierwszy był zarazem Mistrzostwami Polski kobiet w maratonie. I właśnie ta rywalizacja zasługuje na szczególną uwagę – klasyfikację generalną kobiet wygrała i złoty medal MP wywalczyła Monika Stefanowicz, która okrasiła go nowym, świetnym rekordem życiowym – 2:29:28.
W kwietniu odbył się również ORLEN Warsaw Marathon. Narodowe Święto Biegania zgromadziło kilkadziesiąt tysięcy osób – wśród nich kilka gwiazd maratonu z naszym Henrykiem Szostem w gronie faworytów. Niestety rekordzista Polski w tym roku nie zdołał zająć miejsca na podium. Zwycięstwo odniósł Etiopczyk Hayle Berhanu Lemi (2:07:57), a Polak był dziewiąty z czasem 2:10:11.
W tym samym dniu, w którym w Polsce odbył się ORLEN Warsaw Marathon w Londynie rozegrano London Marathon, podczas którego świetny występ zanotowała Iwona Lewandowska. Polka dystans 42,195 km pokonała w czasie 2:27:47, lepszym od jej dotychczasowego rekordu życiowego.
Bartosz Olszewski został zwycięzcą polskiej edycji charytatywnego biegu Wings for Life World Run. W Poznaniu z okolic Jeziora Maltańskiego wystartowało blisko 3 tysiące uczestników, czyli ponad dwa razy więcej niż w 2014 roku.
Do biegu zarejestrowało się ponad 101 tysięcy uczestników. Światowym zwycięzcą po raz drugi został Lemawork Ketema, Etiopczyk startujący w Austrii pobił swój zeszłoroczny wynik osiągając blisko 80 km.
Polska znalazła się na podium prestiżowych zawodów IAAF World Relays, nieoficjalnych mistrzostw świata w sztafetach, rozgrywanych na bajecznych Wyspach Bahama. Lepsze od naszych reprezentantów okazały się jedynie potęgi sprinterskie – USA i Jamajka.
Aż 12 medali z czego 8 wywalczonych w konkurencjach biegowych zdobyli polscy lekkoatleci startujący na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Tallinie. W Estonii świetnie zaprezentowali się Patryk Dobek, Artur Kuciapski, Sofia Ennaoui, Karol Zalewski, Patrycja Wyciszkiewicz i Karolina Kołeczek i zawodnicy ze sztafet 4x 400 m kobiet i mężczyzn.
Magdalena Łączak wywalczyła srebrny medal na Mistrzostwach Europy w Skyrunning rozegranych w ramach Ice-Trail Tarentaise w Val d’Isère (Francja).
W dniach od 22 do 30 sierpnia rozgrywane były w Pekinie Mistrzostwa Świata. Polacy wywalczyli na nich osiem medali. Dla kibiców polskich biegów najważniejszym sukcesem, który z perspektywy ostatnich 12 miesięcy jest największym polskim wydarzeniem biegowym, był srebrny medal zdobyty przez Adama Kszczota w biegu na dystansie 800 m.
Katarzyna Kowalska i Yared Shegumo podczas maratonu w Berlinie uzyskali wyniki lepsze od wskaźników na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Shegumo przybiegł na metę w czasie 2:10:47, czyli o 43 sekundy lepiej niż minimum PZLA, zaś Kowalska osiągnęła wynik 2:29:41, który jest lepszy od minimum o 19 sekund.
Słabszą frekwencję zanotowały odbywający się we wrześniu Maraton Warszawski i rozgrywany w październiku Maratonu Poznański. W obu imprezach nie odnotowano rekordów co wywołało dyskusję na temat przyczyn spadku frekwencji na polskich maratonach.
W listopadzie Patrycja Bereznowska i Dominika Stelmach uzyskały wartościowe wyniki w biegach na dystanse 100 km. Bereznowska swój rekordowy wynik – 8:00:56 – uzyskała na bieżni w Deventer, natomiast Stelmach osiągnęła go w Kaliszu (8:01:41).