Bieganie wiąże się z określoną szybkością pokonywania wyznaczonego dystansu, dlatego nie mylmy go z joggingiem. Podczas treningu biegowego znacznie przekraczana jest prędkość 10 km/godz.! Bieganie jest naturalną, zdrową aktywnością. Jednak przy intensywnym wysiłku często dochodzi do licznych kontuzji, które dotyczą głównie kończyn dolnych.
Biegacze narzekają zwykle na problem ze ścięgnem Achillesa, ból w obrębie stopy (kontuzja rozcięgna podeszwowego) i stawu skokowego (np. wskutek skręcenia), przeciążenie przyśrodkowej części kości piszczelowej, zapalenie okostnej kości piszczelowej, bóle kolan, ud i kręgosłupa. Bólowi towarzyszy też często obrzęk. Jeśli dolegliwości nie mijają po kilku dniach, to sygnał, że należy wybrać się do lekarza.
Co siedzi w żelu
Oprócz odpoczynku i wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych, które przyczyniają się do regeneracji i odbudowy tkanek, biegacz ma do dyspozycji cały arsenał środków, które może doraźnie zastosować, aby zwalczyć ból. Należą do nich leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym do stosowania miejscowego. Ich zaletą jest przede wszystkim proste zastosowanie, zapewniające wysokie miejscowe stężenie leku przy niskim wchłanianiu ogólnoustrojowym i minimalnych ogólnoustrojowych skutkach ubocznych. Preparaty te zawierają różne substancje czynne, na przykład: ibuprofen, ketoprofen, etofenamat, indometacyna, diklofenak czy naproksen.
Kiedy lek z ibuprofenem
Niezwykle skuteczne są żele, których substancją czynną jest ibuprofen. Można zastosować je, gdy występuje:
– ból po wewnętrznej stronie kostki – spowodowany może być uszkodzeniem mięśnia piszczelowego tylnego
– ból (zapalenie) ścięgna Achillesa
– ból w kolanie (odczuwany od środka lub na zewnątrz kolana – tzw. „kolano biegacza”)
– opuchlizna kolana – najczęściej spowodowana jest przeciążeniem treningiem
– ból uda (jeśli jest umiejscowiony z tyłu, nie jest ostry i jest wynikiem przeciążenia)
Czy wiesz, że…
Jeśli przed aplikacją żelu wykonasz delikatny masaż, to tkanki zostaną lepiej ukrwione, dzięki czemu po nałożeniu leku substancja czynna dobrze się wchłonie i efektywniej zadziała.
Maści i kremów rozgrzewających nie stosuje się na miejsca opuchnięte. Zdają one natomiast egzamin w przypadku przewlekłych dolegliwości mięśniowych i stawowych. Kiedy zaś organizm działa prawidłowo, warto wcierać te specyfiki po intensywnym treningu.
DIP RILIF to żel, który zawiera ibuprofen i mentol. Ten ostatni działa miejscowo znieczulająco. Dzięki skojarzonemu działaniu obu składników lek po naniesieniu na skórę szybko przynosi ulgę, a jego działanie utrzymuje się przez wiele godzin.
Wieczorne smarowanie bolących stawów lekiem przeciwzapalnym zapobiega sztywności stawów po przebudzeniu. Sprawia, że mięśnie relaksują się, a nowy dzień nie zaczyna się bólem.
Dip Rilif (Ibuprofenum, Mentholum). Skład, postać i dawka substancji czynnej: Żel, 1 gram żelu zawiera 50 mg ibuprofenu i 30 mg mentolu. Wskazania: Miejscowe leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bóle reumatyczne, w tym bóle stawów spowodowane zmianami zapalnymi i zwyrodnieniowymi, bóle pleców, lumbago (postrzał), bóle mięśniowe, bóle w tkance włóknistej, ścięgnach i więzadłach. Ból i obrzęk wskutek uszkodzeń powysiłkowych, urazów stawów z naderwaniem więzadeł (skręcenia stawów), kontuzji sportowych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na ibuprofen, mentol, kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub którykolwiek ze składników produktu leczniczego. U osób z astmą, u których występowały w przeszłości napady duszności, wysypka, nieżyt nosa lub inne objawy alergiczne po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Podmiot odpowiedzialny: The Mentholatum Company Limited. Lek wydawany bez recepty. Dodatkowych informacji o leku udziela: EGIS Polska Sp. z o.o., ul. 17 Stycznia 45D, 02-146 Warszawa, tel. +48 22 41 79 200, faks +48 22 41 79 292.www.egis.pl
Dip HOT rozgrzewający. Skład, postać i dawka substancji czynnej: produkt złożony – krem, zawiera salicylan metylu, mentol, olejek eukaliptusowy, olejek terpentynowy. Wskazania: Produkt leczniczy Dip HOT rozgrzewający stosuje się objawowo w bólach mięśniowych i stawowych, rwie kulszowej, pomocniczo w gośćcu, bólach reumatycznych, stłuczeniach i skręceniach stawów oraz u sportowców po treningu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na salicylany, mentol lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u dzieci poniżej 12-go roku życia. Podmiot odpowiedzialny: The Mentholatum Company Limited. Lek wydawany bez recepty. Dodatkowych informacji o leku udziela: EGIS Polska Sp. z o.o., ul. 17 Stycznia 45D, 02-146 Warszawa, tel. +48 22 41 79 200, faks +48 22 41 79 292.www.egis.pl
DIP/LINIA6/REK/15/03/009
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.