Czy alkohol ma duży wpływ na naszą kondycję?
Mam lat 19 i biegam regularnie. Od dłuższego czasu mam problem – straciłam chęć do biegania, brak mi motywacji. Nie mam w ogóle sił i zauważyłam, że straciłam kondycję. Nie wiem, co się stało. Chociaż przyznam, że ostatnio bardzo często spożywam alkohol. Czy alkohol ma duży wpływ na naszą kondycję?
Klaudia
Witam Klaudio,
Sytuacja, którą opisujesz może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich może być częste spożywanie alkoholu. Takie osłabienie i obniżenie motywacji jest zawsze sygnałem od organizmu, że dzieje się coś nie tak z naszym ciałem. Ponadto, spadek wydolności może również potwierdzać, iż dzieje się coś, co normalnie nie powinno mieć miejsca. Trzeba się więc zastanowić, jaka może być tego przyczyna.
Jedną z nich może być oczywiście wspomniany alkohol, który nie tylko obciąża naszą wątrobę, ale również powoduje „zmiany” ogólnoustrojowe. Alkohol bowiem może prowadzić do odwodnienia, a więc spożywany w niedalekim odstępie od biegania powoduje, iż nasz organizm zamiast się nie regeneruje prawidłowo. Jednym z niezbędnych elementów regeneracji jest prawidłowe nawodnienie. W innym przypadku poziom odczuwanego zmęczenia jest wyższy niż w sytuacji, gdy nie spożywamy alkoholu. Ponadto, podczas treningu wytwarza się hormon kortyzol, który po zakończeniu wysiłku działa katabolicznie, a więc powoduje m.in. rozkład białek mięśniowych i innych struktur białkowych znajdujących się wewnątrz komórek. Tak więc odwodnienie wraz z negatywnym działaniem kortyzolu może w znacznym stopniu przyczyniać się do zwiększonego uczucia zmęczenia.
Chciałbym również podkreślić, iż w wieku 19 lat, kiedy to organizm jest w fazie intensywnego rozwoju, częste spożywanie alkoholu nie jest tutaj wskazane. Nie chcę tutaj moralizować, bo alkohol jest dla ludzi, jednakże nie powinno się go nadużywać. Wiem, że weszłaś w wiek, kiedy sama możesz decydować o spożywaniu większych ilości alkoholu, jednak już na początku Twojej przygody z alkoholem dobrze abyś miała świadomość, iż jego nadużywanie, może w przyszłości mieć negatywne skutki nie tylko na Twoją wydolność i samopoczucie, ale również na Twoje zdrowie. Warto tutaj podkreślić, iż osoby spożywające duże ilości alkoholu nie tylko mają zwiększone ryzyko negatywnych skutków zdrowotnych, ale również są narażone na zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej oraz przyspieszenie procesów starzenia. Zakładam, że nie chcesz za 10 lat wyglądać jakbyś miała 20 lat więcej, także pora trochę „przystopować” z alkoholem.
Jeżeli zredukowanie ilości spożywanego alkoholu nie przyniesie pożądanych efektów w postaci poprawy samopoczucia, to warto wykonać badania krwi, które pozwolą określić, czy przyczyną nie jest jakiś niedobór składników odżywczych Twojej diety. Najczęściej kobiety w Twoim wieku cierpią z powodu niedoboru żelaza, ale również niedobory witaminy D mogą tutaj przyczyniać się do gorszego samopoczucia. Stąd też warto również ten kierunek sprawdzić, aby wykluczyć potencjalne niedobory żywieniowe.
Trzecią przyczyną może być standardowe przemęczenie czy obniżony dostęp do światła dziennego. W tym przypadku większa ilość snu oraz większa ekspozycja na promienie słoneczne będzie szybkim i skutecznym rozwiązaniem.
Podsumowując, proponuję zdecydowane obniżenie ilości spożywanego alkoholu, zwiększenie ilości snu oraz wykonanie badań wykluczających niedobory żywieniowe, które mogą przyczyniać się do pogorszenia wydolności organizmu.
Pozdrawiam,
Jakub Czaja