24 listopada 2014 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

O licencjach PZLA dla amatorów i certyfikatach dla biegów na Konferencji Szkoleniowej PSB


W dniach 20-22 listopada w hotelu Wellstreet w Zielonej Górze odbyła się coroczna Konferencja Szkoleniowa Polskiego Stowarzyszenia Biegów. W wydarzeniu wzięło udział blisko 100 uczestników, wśród których znajdowali się organizatorzy największych biegów w Polsce oraz przedstawiciele firm specjalizujących się w dostarczaniu usług dla branży biegowej. Podczas konferencji członkowie PSB dokonali wyboru władz Polskiego Stowarzyszenia Biegów na kolejną kadencję 2014 – 2018. Zarząd PSB nie uległ zmianie.  Najwięcej emocji wywołała dyskusja nad prezentacją programu biegowego Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

psb401d

Do Zielonej Góry przyjechało prawie 100 organizatorów polskich imprez biegowych w tym min. szefowie takich biegów jak PZU Maraton Warszawski, Cracovia Maraton, Wrocław Maraton czy Poznań Maraton. Oczywiście obecni byli również organizatorzy biegów na dystansach mniejszych niż maraton oraz dostawcy produktów i usług dla branży biegowej.  

Konferencję otworzył Henryk Paskal, prezes Polskiego Stowarzyszenia Biegów, który przedstawił statystyki dotyczące frekwencji w biegach masowych w Polsce w 2014 roku. Zaprezentował zestawienie 12 największych biegów w kraju oddzielnie na dystansach 10 km, maratonu oraz półmaratonu. Dane pokazały m.in. jak zmieniała się w stosunku do 2013 roku liczba kobiet oraz mężczyzn startujących w tych imprezach biegowych. Henryk Paskal zaprezentował również dziesiątkę największych biegów w Polsce pod względem frekwencji. Zestawienie otwiera warszawski Bieg Niepodległości z 12295 uczestnikami przed Półmaratonem Warszawskim (11149) oraz Biegnij Warszawo (8878). 

Szczególnie wiele emocji wśród uczestników konferencji wywołała prezentacja Janusza Szydłowskiego, przedstawiciela Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, który przedstawił założenia programu biegowego PZLA. Organizatorzy imprez biegowych usłyszeli o pomyśle wprowadzenia certyfikatów PZLA dla imprez biegowych oraz Licencji Amatora PZLA. Propozycja przedstawiciela związku wywołała szereg pytań ze strony uczestników spotkania, którzy m.in. chcieli dowiedzieć się, jaki jest cel wprowadzenia licencji dla biegaczy-amatorów oraz jakie korzyści dla imprez biegowych przyniesie przyznanie przez certyfikatu PZLA. Po wysłuchaniu wyjaśnień przedstawiciela związku organizatorzy imprez biegowych zebrani na konferencji PSB nie zajęli oficjalnego stanowiska wobec propozycji PZLA. 

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami uczestnicy konferencji PSB podjęli dyskusję na temat startu Kenijczyków w zawodach rozgrywanych w Polsce. Większość uczestników konferencji akcentowało fakt, że ich zadaniem jest przygotowywanie imprez biegowych na możliwe najwyższym poziomie. Wedle możliwości starają się wspierać środowisko biegaczy zawodowych, ale jednak troska o rozwój zawodników PRO powinna spoczywać na Polskim Związku Lekkiej Atletyki, który został powołany do takiej działalności. Dominował pogląd, że zawody organizowane w Polsce są otwarte dla wszystkich, którzy spełniają wymogi regulaminu, również dla obcokrajowców. Przedstawiciele Wrocław Maraton podkreślali, że w organizowanym przez nich biegu prowadzona jest specjalna klasyfikacja dla zawodników z Polski. W przypadku większości polskich biegów jednak obowiązuje zasada, że nagrody przysługują najszybszym zawodnikom w stawce, niezależnie od kraju pochodzenia. 

Konferencja PSB

W drugim dniu konferencji głos zabrał m.in. prof. Zygmunt Waśkowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, który przedstawił „Profil polskiego biegacza” – wynik swojej wielomiesięcznej pracy badawczej oraz swojego zespołu. Drugiego dnia konferencji tradycyjnie odbyły się także zawody sportowe – bieg na dystansie 3 kilometrów – w których zdecydowanie wygrał Andrzej Krzyścin, organizator Biegu Europejskiego w Gnieźnie. Sportowy charakter tego dnia podkreśliła również prezentacja Brano Koniara, przedstawiciela Maratonu Koszyce, najstarszego biegu na dystansie 42,195km w Europie.

Trzeci i ostatni dzień konferencji upłynął pod znakiem relacji z maratońskich podróży. Piotr Bętkowski podzielił się swoimi wspomnieniami ze startu w Boston Maratonie 2014, oraz wspólnie ze Sławomirem Smolińskim z firmy ZmierzymyCzas.pl wspólnie przedstawił wrażenia z wyjazdu do Chin, na Pekin Maraton 2014. Michał Walczewski z serwisu maratonypolskie.pl zaprezentował natomiast film z Antarktica Marathon 2014.

Podczas konferencji członkowie PSB dokonali wyboru władz Polskiego Stowarzyszenia Biegów na kolejną kadencję 2014 – 2018. Zarządu PSB nie uległ zmianie i w jego skład wchodzą:

Prezes Zarządu – Henryk Paskal, Piła
Wiceprezes – Zbigniew Rosiński, Lubliniec
Sekretarz – Bogdan Czajka, Swarzędz
Członek Zarządu – Piotr Woźniak, Wrocław
Członek Zarządu – Grzegorz Gębski, Jaworzno
W Zielonej Górze wręczono również Honorowe Odznaki PSB i wyróżnienia dla organizatorów imprez biegowych. 
– Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim członkom naszego Stowarzyszenia za zaufanie i dotychczasową współpracę na rzecz środowiska biegowego w Polsce. Wierzę, że przed bieganiem masowym w naszym kraju są wspaniałe perspektywy. Rośnie liczba osób, które biegają i co za tym idzie również liczba uczestników imprez biegowych. Warto jednak pamiętać, że tak dynamiczny rozwój biegania w Polsce oznacza również, że przed organizatorami biegów stoją nowe wyzwania. Cieszy fakt, że podczas tegorocznej konferencji szkoleniowej padł rekord frekwencji, a dyskusje na najważniejsze tematy dotyczące środowiska były bardzo burzliwe. To dowód na to, że wszystkim bardzo zależy na tym, aby bieganie w Polsce rozwijało się równie szybko, jak w ostatnich latach – powiedział Henryk Paskal, prezes Polskiego Stowarzyszenia Biegów.

Konferencja obfitowała w prezentacje wielu firm oraz instytucji, które specjalizują się w dostarczaniu różnego rodzaju usług dla środowiska biegów masowych.

Przedstawiciel FotoMaraton.pl pokazał m.in. jak już wkrótce będzie wyglądała nowa strona internetowa tego serwisu oraz przedstawił możliwe płaszczyzny współpracy. W trakcie prezentacji CA Sport Broker zebrani poznali prawne aspekty ubezpieczenia OC (odpowiedzialności cywilnej) organizatora imprez masowych, a firma Aerotechnika przedstawiła kompleksową ofertę m.in. w zakresie produkcji medali dla imprez biegowych.  

Na konferencji PSB nie zabrakło również przedstawicieli wiodących wydawców pism biegowych. Do współpracy zaprosił miesięcznik Bieganie oraz portal MagazynBieganie.pl. Swoją ofertę dla organizatorów biegów zaprezentował także miesięcznik Runner’s World. Duże zainteresowanie zebranych wywołała prezentacja Fundacji „Spartanie Dzieciom”, której przedstawiciele przedstawili zasady działania grupy osób, którzy przebrani w stroje Spartan startują w biegach, aby pomagać w ten sposób chorym dzieciom. 

Ciekawie o wyzwaniach stojących przed organizatorami biegów mówił Marek Zieliński z firmy DataSport.pl, która zajmuje się m.in. pomiarem czasu na imprezach biegowych. Przedstawił również ofertę firmy oraz niedawno udostępnioną aplikację mobilną, za pośrednictwem której biegacze uzyskują pełny dostęp do bazy wyników DataSport. 

Bartosz Bazak z firmy Voytex zaprezentował szeroką ofertę pucharów i medali, a Szymon Wichrzycki reprezentujący firmę Poltent, przedstawił ofertę balonów reklamowych, które sprawdzają się jako nośnik reklamowy na imprezach biegowych. Przedstawiciele telewizji  internetowej Sportgame pokazali efekty swojej pracy podczas 32. Wrocław Maratonu i zaprosili do współpracy innych organizatorów biegów. Ofertę trofeów sportowych przedstawiła firma Wikoss Sport, a Andrzej Ćwikła przybliżył, jakie balony i inne instalacje pneumatyczne w swoim portfolio posiada Tent Grupa. Danuta Tucholska z firmy Lispol Plus, przedstawiła ofertę druku materiałów informacyjnych i reklamowych oraz nadruków na różnych materiałach, a Tomasz Deliś z firmy Bordeks przybliżył zaprezentował organizatorom biegów szeroką ofertę opakowań z różnych materiałów. 

Możliwość komentowania została wyłączona.