New Balance 1080v12
 
24 listopada 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

86. Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych


W sobotę 29 listopada Kraków będzie gospodarzem 86. Mistrzostwa Polski Seniorów w Biegach Przełajowych, które będą również eliminacjami na Mistrzostwa Europy 2014 i Mistrzostwa Świata 2015.

plakat_86.MPS_MMP_KFBP_org.jpg

Organizatorem Mistrzostw jest Małopolski Związek Lekkiej Atletyki. Zaangażowanie się Krakowa w organizację 86 Mistrzostw Polski Seniorów w Biegach Przełajowych jest istotnym przyczynkiem w jubileuszowe obchody 95-lecia powstania Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Związek założono 11 października 1919 roku w budynku Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego przy ul. Radziwiłłowskiej 4. Impreza to wkład środowiska lekkoatletycznego w upowszechnianie i rozwój lekkiej atletyki w Małopolsce.

W niektórych biegach na starcie staną zawodnicy, którzy już przed rokiem zdobywali medale Mistrzostw.

Zapraszamy wszystkich sympatyków lekkiej atletyki do kibicowania najlepszym polskim biegaczom, którzy w dniu 29 listopada od godziny 11.00 będą rywalizować o najwyższe laury w Parku imienia dr. Henryka Jordana.

Mapa miejska

Wszelkie informacje dotyczące 86. Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych są dostępne na stronie internetowej Małopolskiego Związku Lekkiej Atletyki www.lekkoatletyka.net.pl

Z kart historii

Już w XIX wieku Brytyjczycy organizowali zawody przełajowe, przypominające jednak bardziej podchody niż biegową rywalizację. Pierwsze międzynarodowe mistrzostwa w biegach przełajowych odbyły się w marcu 1903 w Szkockim Hamilton.

Co ciekawe konkurencja ta była trzykrotnie rozgrywana na igrzyskach olimpijskich. Rywalizowano zarówno w konkurencji indywidualnej jak i drużynowej. Aż pięć na sześć możliwych tytułów olimpijskich to dorobek Finów, którzy zdominowali rywalizację na IO. Indywidualnie dwukrotnie zwyciężał słynny Paavo Nurmi (1920 i 1924), zaś pierwszy tytuł mistrza olimpijskiego wywalczył w 1912 jego rodak Hannes Kolehmainen.

Po raz pierwszy mistrzostwa Polski w biegu przełajowym mężczyzn zostały rozegrane 2 października 1921 w Warszawie, a kobiet 14 października 1928 w Królewskiej Hucie. Pierwszymi w historii mistrzami Polski zostali zawodnik lwowskiej Pogoni Jan Baran oraz zawodniczka KKS Katowice Otylia Tabacka.

Najwięcej medali mistrzostw Polski (dziewięć) zdobyła Bronisława Ludwichowska, która wywalczyła również najwięcej złotych medali (siedem). Reprezentantka krakowskiej Wisły, Celina Sokołowska zdobyła 6 medali (4 złote i 2 srebrne).

Najwięcej medali mistrzostw Polski (po dziewięć) zdobyli Artur Osman i Rafał Wójcik, a najwięcej złotych (sześć) Zdzisław Krzyszkowiak. Zawodnik WKS Wawel Stanisław Ożóg zdobył 8 medali (5 złotych i 3 srebrne).

Trasa Park Jordana org