Redakcja Bieganie.pl
Maraton w Poznaniu to drugi co do wielkości tego typu bieg w Polsce. Pod względem frekwencji ustępuje tylko Maratonowi Warszawskiemu, który w tym roku ukończyło 8509 biegaczy.
W tym roku w stolicy Wielkopolski wystartowało 5756 osób z czego 5678 ukończyło bieg. Najszybsi okazali się zawodnicy zagraniczni: David Kiptui Tarus z Kenii oraz Białorusinka Maryna Damancewicz.
Przebieg rywalizacji i wyniki
Jak wyglądała rywalizacja? Od początku na czele biegu znajdowali się faworyci: Kenijczycy i jeden z reprezentantów Polski – Paweł Ochal. Tempo wyścigu nadawali David Kiptui Tarus i Edwin Kirui, którzy razem biegli przez ponad połowę dystansu.
Czołówka mężczyzn po 10 kilometrach biegu…
Po pokonaniu półmaratonu David Tarus został samotnym liderem i z każdym pokonanym kilometrem zyskiwał przewagę nad swoimi rywalami.
Czołówka na 12 kilometrów przed metą…
…i na mecie:
1. David Kiptui Tarus (Kenia) – 2:13:08
2. Edwin Kirui (Kenia) – 2:15:47
Zwycięzca to posiadacz najlepszego rekordu życiowego spośród startujących zawodników. W swojej karierze pokonał już maraton poniżej 2 godzin i 10 minut (2:09:24, Eindhoven 2009). Szybciej od Tarusa biegał w Poznaniu jedynie rekordzista trasy – Cosmas Kyeva (2:11:53).
Wysokie pozycje zajęli Polacy: Paweł Ochal i Emil Dobrowolski, którzy uplasowali się odpowiednio na 3 i 4 miejscu. W pierwszej dziesiątce znalazł się także Michał Smalec.
Rywalizacja kobiet
Wśród kobiet walka o pierwsze miejsce rozegrała się pomiędzy dwiema reprezentantkami Białorusi i Arletą Meloch. Dość szybko było jednak wiadomo, że najlepiej dysponowaną zawodniczką w Poznaniu jest Maryna Damantsevich, która wcześnie wysunęła się na prowadzenie i nie oddała go już do końca.
Czołówka kobiet po 10 km biegu…
….w połowie dystansu…
… na 30 kilometrze…
…i na mecie:
Maryna Damancewicz to zwyciężczyni z Poznania z 2011 roku. Dwa lata temu uzyskała wynik 2:36:30.
Trzecia w tym roku Arleta Meloch, trzykrotna zwyciężczyni Maratonu w Poznaniu, uplasowała się na podium tej imprezy już po raz ósmy z rzędu!
W biegu nie wystartowała zapowiadana wcześniej Agnieszka Janasiak.
Maraton w Poznaniu odbywa się od 13 lat. Jego pierwsza edycja wystartowała w 2000 roku pod nazwą Hansaplast Poznań Maraton. Sponsorem tytularnym imprezy przez trzy lata była firma Beiersdorf Lechia. Od 2003 roku jest to miejska impreza sportowa i nazywa się Poznań Maraton. Od samego początku istnienia poznański maraton zajmuje czołowe miejsce w rankingu największych maratonów w kraju.
Pełne wyniki: http://www.poznanmaraton.sts-timing.pl/index.php?dystans=1