Redakcja Bieganie.pl
Kofeinę zaliczamy do tzw. związków stymulujących, ponieważ wpływa na pracę układu krążenia i oddechowego oraz polepsza koncentrację. A jaki wpływ ma na nasz organizm kiedy biegamy? Naukowcy postanowili sprawdzić to, prosząc grupę zawodników, którym podano kofeinę o wykonywanie interwałów. Sprawdźcie co z tego wyszło.
Naukowcy odkryli, że hiperaktywność płytek krwi przyczynia się do powstawania zakrzepów u ludzi. Ćwiczenia tymczasowo zwiększają pracę trombocytów. Kofeina jest rutynowo stosowana przez sportowców jako ergogeniczna pomoc (czyli mająca na celu zwiększenie wydajności) w treningu. Do tej pory jeszcze nie przeprowadzono badań wykazujących korelację kofeiny i ćwiczeń na czynność płytek krwi.
Interwały
Naukowcy przeprowadzili badanie. Dwanaścioro zdrowych mężczyzn zostało losowo przydzielonych do jednej z czterech grup. Każda kohorta musiała podołać czterem eksperymentalnym próbom wysiłkowym. Badani byli poddani aerobowemu treningowi interwałowemu. Podawano im suplementy kofeinowe i placebo. Mężczyźni biegali 8 razy po 5 minut, z przerwą minutową po każdej serii. Badani trenowali z różnymi prędkościami. Średni pobór szczytowy tlenu wynosił 40%, 50% 75% i 80% podczas każdej z prób. Krew i mocz pobierano przed testem oraz 60 i 90 minut po spożyciu kapsułki z placebo bądź kofeiną. Podczas badania płynów ustrojowych analizowano aktywność i agregację płytek krwi (łączenie się komórek).
Wnioski
Po testach zanotowano zwiększoną ekspresję markera aktywacji trombocytów w organizmie. Dodatkowo, zauważono, że placebo spowodowało ogólny wzrost reaktywności difosforanu adenozyny o niemal 30,3%, natomiast kofeina zwiększyła go tylko o 13,4 %. Jeśli chodzi o produkcję kolagenu, to placebo zwiększyło ją o 10,8%, a kofeina jedynie o 5,1%.
Zastosowanie placebo podczas ćwiczeń spowodowało wzrost aktywności difosforanu adenozyny w porównaniu ze stanem wyjściowym (40,5%). Gdy jednak ruch połączono z kofeiną to wzrost był niewielki (6,6%). Podczas podawania kofeiny w spoczynku, zauważono zmniejszoną agregację trombocytów (-4,3%).
Naukowcy doszli do następującego wniosku: intensywne ćwiczenia biegowe zwiększają czynność płytek krwi. Okazało się, że spożycie kofeiny (3 mg/kg-1) nie pogarsza czynności trombocytów w odpowiedzi na wysiłek fizyczny. – Nasze wyniki dostarczają nowych informacji na temat suplementacji kofeinowej. Widać wyraźnie, że suplementacja kofeiną może łagodzić agregację płytek krwi podczas biegowego treningu interwałowego. Dzięki czemu biegacze mogą mieć lepszą wydajność podczas ćwiczeń fizycznych – podsumowują swoje obserwacje naukowcy.