Tegoroczny maraton w Tokio, który odbędzie się w niedzielę, 24 lutego zapowiadany jest jako potencjalnie najszybszy maraton, nie tylko w historii tej imprezy, ale jako najszybszy jaki kiedykolwiek odbył się w historii Japonii.
Dzięki dołączeniu maratonu w Tokio do prestiżowego cyklu World Marathon Majors organizatorom tego biegu udało się zaprosić wielu czołowych maratończyków. Głównym faworytem do zwycięstwa w siódmej edycji wyścigu wydaje się być Dennis Kimetto, rekordzista świata na 25 km (1:11:18). Kenijczyk posiada duży potencjał, gdyż w swoim pierwszym i jedynym dotychczas maratonie w Berlinie uzyskał rewelacyjny czas 2:04:16, dzięki któremu stał się nie tylko najlepszym debiutantem, ale również piątym najszybszym maratończykiem w historii.
Kimetto to jednak nie jedyny faworyt. W tym gronie wymienia się także Jamesa Kwambai (2:04:27), Dino Sefira (2:04:50) i Jonathana Maiyo (2:04:56). Wszyscy będą niezwykle zmotywowani do osiągnięcia osiągnięcia zwycięstw, a Kimetto, Dino i Maiyo podwójnie, gdyż są najszybszymi maratończykami w historii, którzy nigdy jeszcze nie wygrali biegu na dystansie 42.195 km.
Jak dotąd, nikt nie wygrał maratonu w Tokio więcej niż jeden raz. Szansę na pierwszą obronę tytułu będzie miał Michael Kipyego, który jednak ma dopiero 9 czas wśród zawodników, których zobaczymy na starcie w niedzielę.
Kogo jeszcze organizatorzy wymieniają w gronie faworytów? Na pewno Namesake Bernarda Kipyego, który jest jednym z zaledwie pięciu zawodników w historii, którzy legitymują się rekordami życiowymi poniżej 27 minut na 10000 m, 60 minut w półmaratonie i 2:07 w maratonie. A Ponadto Gilberta Kirwę i Feyisa Bekele z rekordami życiowymi 2:06:14 i 2:06:29.
fot. www.tokyo42195.org
Dla japońskich zawodników maraton w Tokio będzie zarazem kwalifikacją do tegorocznych Mistrzostw Świata w Moskwie. Rywalizacja wśród gospodarzy zapowiada się wiec niezwykle interesująco. Najszybszym zawodnikiem, z Japonii, po wycofaniu się w ostatniej chwili Araty Fujiwary, jest Kazuhiro Maeda z rekordem życiowym 2:08:38 uzyskanym w Tokio w ubiegłym roku. Być może to jednak nie on okaże się w niedzielę najszybszy. Japończycy duże nadzieje wiążą ze startem debiutanta, Yuki Sato, najszybszego biegacza w Japonii na 10000 m (27:38.25).
W wyścigu kobiet do głównych faworytek należą Bezunesh Bekele i Aberu Kebede, które mogą pochwalić się identycznym rekordem życiowym – 2:20:30. Bekele swój najlepszy wynik ustawiła podczas zeszłorocznego maratonu w Dubaju, gdzie zajęła czwarte miejsce, takie same, które zdobyła podczas mistrzostw świata w Daegu. Kebede z kolei życiówkę ustanowiła w zwycięskim maratonie w Berlinie, także w ubiegłym roku. Rywalizacji obu zawodniczek dodaje smaku fakt, że obie w Dubaju zajęły miejsca obok siebie. Bekele był czwarta, a Kebede piąta, trzy sekundy za rywalką.
Dla posiadaczki najlepszego rekordu życiowego spośród zaproszonych maratonek, 40-letniej Iryny Mikitenko celem będzie poprawienie rekordu świata w kategorii weteranek (W40). Wynik 2:25:43 uzyskany przez Ludmiłę Pietrową leży w jej zasięgu, tym bardziej, że Niemka jeszcze nie tak dawno uzyskiwała wyniki 2:22:18 i 2:24:53.
fot. www.tokyo42195.org
Stawkę faworytek uzupełniają Kenijka Caroline Kilel, która legitymuje się rekordem życiowym na poziomie 2:22:36 oraz Olena Shurkhno, rekordzistka Ukrainy, która swój wynik 2:23:32 ustanowiła w ubiegłym roku w Berlinie.
W przeciwieństwie do mężczyzn kobiety nie będą rywalizowały w Tokio o przepustki uprawniające je do startu w Mistrzostwach Świata. Najlepsze japońskie maratonki nie wystartują w tym wyścigu. Jedynym wyjątkiem jest Yoshimi Ozaki, srebrna medalistka mistrzostw świata z 2009 roku. Ozaki postanowiła zakończyć międzynarodową karierę, więc nie jest zainteresowana startem w Moskwie.
Pełna lista zakontraktowanych zawodników elity oraz ich rekordy życiowe. Nazwiska wyglądają imponująco i sprawiają, że za ich sprawą w niedzielę możemy doczekać się nowych rekordów imprezy: wśród mężczyzn (2:07:23) i kobiet (02:25:28). Ponadto, jeżeli warunki będą ku temu odpowiednie, Japończycy liczą na uzyskanie rekordów ziemi japońskiej: 2:05:18 dla mężczyzn i 2:21:18 dla kobiet.