432739026 122128059224190500 5031556404791490673 n
1 września 2024 Jakub Jelonek Newsy

4 medale Polaków podczas Mistrzostw Świata U20 w Limie

Cztery medale (trzy srebrne i jeden brązowy) zdobyła reprezentacja Polski podczas Mistrzostw Świata U20 rozgrywanych w terminie 27-31 sierpnia w Limie w Peru. Srebro wywalczyła sztafeta 4×400 m mikst (Jakub Szarapo, Wiktoria Gajosz, Stanisław Strzelecki, Zofia Tomczyk, a w eliminacjach biegał także Michał Kijewski), Hubert Trościanka był drugi w 10-boju, a Wiktoria Gadajska na 400 m ppł. Brązowy krążek to zdobycz Julii Adamczyk w skoku w dal. Trościanka i Gadajska ustanowili także nowe rekordy Polski w kategorii wiekowej juniorów (U20). Z powodu kontuzji po eliminacjach na 200 m wycofał się z dalszej rywalizacji rekordzista Polski U20 na 200 m – Marek Zakrzewski.

Pierwszy medal pierwszego dnia mistrzostw

Już w pierwszym dniu mistrzostw świata juniorów (U-20) w Limie nasza sztafeta mieszana 4×400 m sięgnęła po srebrny medal. We wtorek Polacy w składzie Jakub Szarapo, Wiktoria Gajosz, Stanisław Strzelecki, Zofia Tomczyk (a w eliminacjach także Michał Kijewski) uzyskali czas 3:20,44 i zostali pokonani tylko przez reprezentację Australii (3:19,27), a brązowy medal wywalczyli reprezentanci Chin (3:21,27). Wcześniej w eliminacjach nasza sztafeta zwyciężyła w biegu eliminacyjnym z czasem 3:21,92. To drugi medal Polaków w tej konkurencji, pierwszy zdobyliśmy trzy lata temu w Nairobi w Kenii w składzie Michał Wróbel, Kornelia Lesiewicz, Alicja Kaczmarek i Patryk Grzegorzewicz.

IMG 4272

Srebro z rekordem Polski dziesięcioboisty Trościanki

18-letni Hubert Trościanka (ULKS Uczniak Szprotawa) zdobywając 8230 punktów poprawił w Limie własny rekord Polski juniorów w dziesięcioboju. To czwarty wynik w historii juniorskiego 10-boju na świecie. Polak najpierw pobiegł 10,97 na 100 metrów, później skoczył w dal 7,27 m, w pchnięciu kulą uzyskał 14,52 m, skoczył wzwyż 1,88 m i na koniec pierwszego dnia poprawił rekord życiowy na 400 m wynikiem 47,24. Na półmetku rywalizacji zajmował drugie miejsce. Drugiego dnia zmagań uzyskał piąty czas dnia na 110 m ppł. (14,26), następnie rzucił 44,98 m dyskiem, skoczył 4,40 m o tyczce, w rzucie oszczepem miał 68,29 m, a na 1500 m poprawił rekord życiowy wynikiem 4:24,41, co łącznie dało mu 8230 pkt. Złoto wywalczył Czech Tomas Järvinen (8425 pkt.).

Wśród dziewcząt w siedmioboju juniorskim Carmen Nowicka zajęła siódme miejsce z 5251 pkt. Lepszy wynik na mistrzostwach świata juniorów uzyskała z Polek jedynie Adrianna Sułek, brązowa medalistka sześć lat temu. Druga z naszych wieloboistek, Paulina Nawrot zajęła 16. lokatę z 4794 pkt.

Wiktoria Gadajska zdobywa srebro z rekordem Polski

Wiktoria Gadajska z klubu RLTL GGG Radom po pięknym finiszu na ostatniej prostej, gdzie wyprzedziła kilka rywalek, została wicemistrzynią świata juniorek z nowym rekordem Polski na dystansie 400 m ppł. (56,87). Co prawda Polka na mecie była trzecia, jednak kilka minut po biegu sędziowie dopatrzyli się błędów u Amerykanki Jasmine Robinson (ominęła jeden z płotków) i nasza zawodniczka awansowała na drugie miejsce. Wygrała Francuzka Méta Tumba także z rekordem kraju (55,59). Piękny bieg Polki można obejrzeć poniżej:

Druga z naszych płotkarek, Aleksandra Suchenek, pobiegła wcześniej 58,46, co dało jej 5. miejsce w trzecim biegu półfinałowym i Polka nie awansowała do kolejnej rundy.

Zuzanna Wiernicka zdobywa doświadczenie

W biegu na 3000 m Zuzanna Wiernicka rozpoczęła ambitnie z czołową grupą, jednak nie zdołała utrzymać tempa prowadzących zawodniczek z Afryki i ukończyła na 12. miejscu z czasem 9:25,35 (wygrała Aleshign Baweke z Etiopii z wynikiem 8:50,32). Wcześniej Wiernicka na 1500 m zajęła siódmą lokatę w biegu eliminacyjnym (awansowało 5 najlepszych)  i nie awansowała do finału (jej wynik to 4:24,10). Polka została sklasyfikowana na 19. miejscu.

Nieudane były starty naszych przeszkodowców na 3000 m. Jakub Abramczyk uległ wypadkowi na jednej z przeszkód i nie ukończył rywalizacji, a Krzysztof Zieliński w ogóle nie wystartował z powodu kłopotów zdrowotnych.

Piąte miejsce Zuzanny Zając na 100 m ppł.

Na piątym miejscu na 100 m przez płotki ukończyła finał tej konkurencji zawodniczka AZS AWF Katowice – Zuzanna Zając (13,48). Złoto wywalczyła Jamajka Kerrica Hill (12,99), która jako jedyna pobiegła poniżej granicy 13 sekund.

Trzy sztafety w finale z jednym medalem

Na czwartym miejscu zostały sklasyfikowane nasze reprezentantki w sztafecie 4×100 m. Sprinterki w składzie Oliwia Zimoląg, Klaudia Chrostek, Inga Kanicka i Jagoda Żukowska były na mecie piąte z czasem 44,95, jednak po dyskwalifikacji drugich w tym biegu Australijek Polki przesunęły się na 4. lokatę. Złoto wywalczyły Jamajki (43,39).

Dominika Duraj, Wiktoria Gajosz, Zofia Tomczyk oraz wicemistrzyni świata w biegu płotkarskim Wiktoria Gadajska były czwarte w finale biegu sztafetowego 4×400 m z czasem 3:34,80. Złoto wywalczyły Amerykanki (3:30,74), które na ostatniej prostej minęły Australijki (3:31,47). Polkom zmierzono następujące międzyczasy: Dominika Duraj– 53,82, Wiktoria Gajosz – 52,99, Zofia Tomczyk – 53,69 i Wiktoria Gadajska – 54,30.

Polacy w tej konkurencji wystąpili w składzie Jakub Szarapo, Michał Kijewski, Jan Śmietanka i Stanisław Strzelecki i ukończyli bieg finałowy na czwartej lokacie (3:06,37). Polakom medal odebrali na ostatniej prostej Australijczycy, którzy uzyskali czas 3:05,53. Złoto zdobyli reprezentanci Stanów Zjednoczonych (3:03,56), a srebro zawodnicy z RPA (3:05,22). Polakom zmierzono międzyczasy: Jakub Szarapo – 46,90, Michał Kijewski – 46,01, Jan Śmietanka – 47,09 i Stanisław Strzelecki – 46,37.

Bardzo dobre występy naszych skoczków w dal

Julia Adamczyk (RLTL GGG Radom) prowadzona przez trenera Artura Błasińskiego po ciekawym konkursie była trzecia w finale skoku w dal (6,34 m). Złoto zdobyła Australijka Delta Amidzovski (6,58 m), a srebro Amerykanka Sophia Beckmon (6,54 m). Medal Julii jest pierwszym w tej konkurencji dla Polski w historii rozgrywania mistrzostw świata juniorów. Na 7. miejscu w skoku w dal juniorów ukończył Krzysztof Grochowski (7,57 m), a drugi z naszych reprezentantów Jakub Ptasiewicz uzyskał w eliminacjach 7,40 i został sklasyfikowany na 14. miejscu.

peru lima ggg

4 medale i 53 punkty za miejsca w finale

Polacy zajęli ogółem 11 miejsc w czołowej ósemce swoich konkurencji, co dało im 11. miejsce z 53 punktami w tej klasyfikacji. Wygrali Amerykanie (170 pkt.) przed Australią (141 pkt.) i Chinami (111 pkt.). W klasyfikacji medalowej Polska uplasowała się na 21. miejscu (wygrali Amerykanie przed Etiopią i Chinami). Kolejna edycja mistrzostw świata w tej kategorii wiekowej odbędzie się za dwa lata w Eugene w Oregonie w Stanach Zjednoczonych.

Pełne wyniki mistrzostw świata juniorów w Limie (Peru).