20 października 2013 Redakcja Bieganie.pl Zdrowie

Potreningowa kąpiel w lodowatej wodzie – to działa!


Czy kąpiel w zimnej wodzie po intensywnym treningu wpływa pozytywnie na regenerację mięśniową? Naukowcy wykonując eksperyment na biegaczach postanowili zbadać jak tego typu profilaktyka wpływa na dotlenienie tkanek ciała oraz zmiany objętości krwi po intensywnym wysiłku.  

woda.jpg

Bieg, sprint i kąpiel

Dziewięcioro fizycznie aktywnych mężczyzn przez 30 minut biegało na bieżni. Uczestnicy utrzymywali stałą prędkość, która wynosiła 70% ich maksymalnych możliwości (Vmax). Następnie wykonano 10 prób sprinterskich, podczas których sportowcy biegali z maksymalną prędkością. Po treningu każdy z uczestników udał się do pomieszczenia z wodą. Na miejscu badani zanurzyli jedną nogę w zimnej wodzie (10°C). Uczestnicy eksperymentu pozostawali w takiej pozycji przez 15 minut. Kończyna była zanurzona aż do pośladków.  

Naukowcy podczas eksperymentu mierzyli temperaturę skóry badanych tkanek oraz ich dotlenienie. Badaniu także została poddana całkowita objętość hemoglobiny we krwi. Eksperymentatorzy podłączyli sprzęt badawczy do zewnętrznych części mięśnia udowego (vastus lateralis – największa część mięśni uda). Krew była mierzona za pomocą spektroskopii w bliskiej podczerwieni.  

Co wykazał eksperyment?

Wartości temperatury skóry, wskaźnika utlenienia tkanek oraz całkowitej objętości hemoglobiny nie  różniły się znacznie pomiędzy dwiema nogami podczas samego biegu. Pozwoliło to ustalić, czy nie istnieją jakiekolwiek odchylenia od normy. Badania zaprzeczyły jakimkolwiek różnicom pomiędzy obiema kończynami. Badacze zauważyli także, że temperatura skóry nogi chłodzonej była zdecydowanie niższa (od 15,2°C do 18,6°C) niż w przypadku nogi która nie była poddana żadnemu działaniu chłodzenia (od 34,5°C do 35,7°C). Wartość całkowitej zawartości hemoglobiny we krwi była znacznie niższa w zanurzonej nodze (od 16% do 24%). Największą różnicę zauważono pod koniec chłodzenia. Podobnie wskaźnik utlenienia tkanek był znacznie wyższy w zanurzonej nodze (po 12 minutach zanurzenia wahał się w wartościach od 1,5% do 3,5%).  

Powinniśmy brać zimne kąpiele po treningu?

Badacze zanotowali, że potreningowe chłodzenie zmniejszyło perfuzję mikrokrążenia i aktywność metaboliczną mięśni. Wyniki te potwierdzają hipotezę, że zanurzenie ciała w zimnej wodzie poprawia regenerację mięśniową. Warto to wykorzystać biorąc po treningu biegowym naprzemienny zimno-letni prysznic. Spowoduje to polepszenie krążenia krwi i szybszy powrót mięśni do stanu pierwotnego.   

Źródło: The American College of Sports Medicine

Możliwość komentowania została wyłączona.