new balance morev4
 
24 stycznia 2011 Redakcja Bieganie.pl Zdrowie

Patenty na obtarcia


Każdy sport ma swoje specyficzne obtarcia. W bieganiu najbardziej  popularne to są te związane z butami, ale na nie trudno poradzić coś bardziej generalnego niż spróbować zmienić buty (ewentualnie polecamy TEN TEKST). Natomiast poniżej przedstawiamy kilka słów na temat tego jak radzić sobie z popularnymi obtarciami skóry ale nie stóp.

U panów

Występują dwa popularne miejsca obtarć. Pierwsze to obtarcia sutków. Powstają na skutek tarcia brodawek o wilgotną koszulkę.

obtarciasutkow

Nie jest to problem który spotka każdego biegacza ale bezpieczniej się przed tym zabezpieczyć, zwłaszcza, że można zrobić to w bardzo prosty sposób. Nalepiając na sutki wodoodporny plaster.

sutki1

Drugi typ obtarć to obtarcia w pachwinach. Prosimy nie przerażać się, poniżej pokazane przypadki zdarzają się niezwykle rzadko, zazwyczaj nie dochodzi aż do tego stopnia obrażeń i zazwyczaj odbywa się to na dłuższych biegach. Ale radzimy się zabezpieczyć. Jak? Metod jest kilka. Pierwsza to obcisłe spodenki biegowe jakich mnóstwo można kupić w sklepach dla biegaczy. Odsyłamy do tego artykułu. Druga metoda to posmarowanie wrażliwych okolic jakąś maścią na obtarcia, np Bepanten dla dzieci.

spodenki krew 1

U pań

Mogą się zdarzyć obtarcia od stanika w okolicach ramiączek (na ramionach) lub pod stanikiem w okolicach mostka. Jednak pewne oznaki tego, że coś takiego może się wam przydarzyć powinnyście już mieć na treningach. Jeśli jest takie ryzyko – najlepiej nalepić na wrażliwe miejsca jakieś kawałki wodoodpornego plastra.