avocado open toast with avocado slices lemon flax seeds sesame seeds black bread slices top view
11 kwietnia 2024 Łukasz Telejko Zdrowie

Owoce z wysoką zawartością białka! Jakie warto włączyć do diety?


Białko jest niezwykle ważnym elementem w diecie każdego biegacza. Nasze ciało potrzebuje go nie tylko do zachowania prawidłowych funkcji organizmu i do utrzymania zdrowia, ale także do budowy mięśni i komórek. Choć do głównych i powszechnie znanych źródeł białka należą m.in. mięso, jaja oraz nabiał, to możne je również przyswajać, stosując dietę roślinną. Zawarte jest ono w wielu produktach spożywczych pochodzenia niezwierzęcego, takich jak orzechy, nasiona, rośliny strączkowe, zboża, warzywa oraz owoce.

Osoby aktywnie fizyczne, w tym biegacze, szczególnie powinny dbać o odpowiedni poziom białka w diecie. Odpowiada ono między innymi za odbudowę i naprawę mięśni oraz ich regenerację po treningu, jest również kluczowe dla utrzymania i zwiększania masy mięśniowej. Białko może być  wykorzystywane jako źródło energii w sytuacjach, gdy zapasy glikogenu w naszym organizmie są niskie, jak również odgrywa istotną rolę w wielu procesach metabolicznych, w tym w transportowaniu substancji odżywczych, regulowaniu funkcji hormonalnych  oraz wspieraniu układu immunologicznego.

Białko składa się z aminokwasów, których działanie można porównać do materiału budowlanego, który wykorzystywany jest do naprawy komórek, tkanek i mięśni. Jednak warto pamiętać, że jest on również niezbędny do  utrzymania zdrowych kości, zębów i paznokci, a także stanowi ważny element prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Jego niedobory mogą skutkować m.in. osłabieniem mięśni, problemy z włosami i paznokciami, częstszym ryzykiem występowania kontuzji, częstszym uczuciem głodu, obrzękami nóg, bólami mięśni i stawów, a nawet problemami z menstruacją u kobiet.

dieta

Choć owoce nie należą do głównych źródeł białka roślinnego, to jednak występuje ono również w nich.  Warto wiedzieć, że są owoce zarówno bogatsze w nie, jak i takie z jego śladowymi ilościami. Poniżej stworzyłem listę tych, które są najbardziej bogate w białko i stanowią jego dobre źródło w wersji roślinnej.

OwocIlość białka na 100 g produktu
Gujawa2,6 g
Marakuja2,2 g
Awokado2 g
Chlebowiec różnolistny1,7 g
Granat1,7 g
Morela1,4 g
Porzeczka1,4 g
Jeżyny1,4 g
Banan1,3 g
Maliny1,2 g
Nektarynka1,1 g
Kiwi1,1 g
Wiśnie1,1 g
Pomarańcze0,9 g
Brzoskwinia0,9 g
Winogrono0,9 g
Figi0,8 g
Truskawki0,7 g
Śliwki0,5 g

Owoce jednak zazwyczaj nie są i nie powinny być głównym źródłem białka dostarczanego do organizmu, są za to bardziej znane z wysokiej zawartości witamin, minerałów oraz błonnika. Jednakże niektóre z nich mogą stanowić dodatkowy element diety, który dostarczy jego pewną ilość. Warto jednak pamiętać, że najlepszym źródłem białka będą mięso, ryby, jaja, nabiał oraz orzechy, nasiona i rośliny strączkowe.

Plusem uzupełniania białka w diecie poprzez jedzenie owoców jest łatwość przygotowania przekąsek. Można zjeść owoce, które same w sobie są smaczne, jak również dodać je do sałatek lub zmiksować i stworzyć orzeźwiające smoothie, lub po prostu dodać do owsianki  oraz jogurtu. Owoce można łatwo łączyć z orzechami, nasionami oraz warzywami, tworząc oryginalny i sycący posiłek.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
19 dni temu

Warto tez wspomnieć, że np. awokado wymaga ogromnej ilości wody – dla tego owocu jest to w zależności od źródła od 70 do nawet 320 litrów/owoc. W konsekwencji kraje takie jak Chile drastycznie się wysuszają.
Dieta musi być różnorodna i pełnowartościowa, ale w dobie globalnego ocieplenia warto aby była też jak najmniej inwazyjna dla innych ludzi/istot.

Dawid
Dawid
19 dni temu
Reply to  Krzysztof

I dlatego unikasz mięsa, ryb, jajek i nabiału? 😎

Przemyslaw
Przemyslaw
17 dni temu
Reply to  Krzysztof

Kolega taki mądry, to niech mi powie ile litrów wody potrzeba na pozyskanie równowartości wagi co do awokado – ale przenicy karłowatej

Łukasz Telejko
Łukasz Telejko

Z wykształcenia dziennikarz i humanista, z zamiłowania biegacz amator. Biegacz od 2012 roku, przemierzający kilometry po asfaltach, łąkach i lasach, jednak najlepiej czuje się na górskich trasach. Prosto z biegania najchętniej „zbiega” na Ring wystawowy jako właściciel dwóch utytułowanych psów (jack russell terrier). Zbieranie kolejnych kilometrów na biegowych trasach i psich championatów kolejnych krajów - to jego sposób na życie.