Redakcja Bieganie.pl
Dziś obszerny materiał na tematy zespołu pasma biodrowo-piszczelowego. Dr. hab. Sławomir Marszałek w kolejnych artykułach i filmach wskazuje, gdzie tkwią rezerwy u biegaczy i jak konkretnie pracować ze swoim ciałem, by unikać typowych dla biegaczy kontuzji. Do pomocy nasz ekspert bierze dzisiaj kawałek schabu…
Trudny problem bólu bocznego przedziału kolana – ITBS (zespół pasma biodrowo-piszczelowego). Rozciągać, rolować czy może „rozślizgać”?
Zapraszam na najdłuższy film z całej kolekcji, który składa się z dwóch części – pierwszej pokazującej czym jest mięsień, czym jest tkanka łączna i na czym polega terapeutyczne oddziaływanie. Omawiam także proces przeciążenia mięśni podczas aktywności fizycznej ze szczególnym uwzględnieniem biegania. To właśnie omówione już Achilles, schin splints, bol okolicy rzepki oraz ITBS to wielka czwórka problemów biegaczy!
Uzasadniam w poniższym filmie, dlaczego lepiej jest masować/poprawiać ślizgalność poszczególnych struktur mięśniowo-powięziowych, a nie rolować, a nawet macerować. To pokazuję na „brutalnym” przykładzie polędwicy i schabu.
W dalszej części pokazuję, jak uruchamiać pasmo biodrowo-piszczelowe tak, aby przesuwało (ślizgało) się ono optymalnie na mięśniu czworogłowym oraz aby zmniejszyć naprężenia między tymi dwoma strukturami. Pokazuje również zależności tkankowe między pasmem a powięzią lędźwiowo-krzyżową oraz między krętarzem a talerzem biodrowym.
Życzę powodzenia w stosowaniu praktycznych podpowiedzi zawartych w filmie.
Zapraszamy na kolejne spotkania z dr. hab. Sławomirem Marszałkiem – pierwszym wykształconym w Polsce dyplomowanym osteopatą oraz fizjoterapeutą i samodzielnym uniwersyteckim pracownikiem naukowym. Łączy on 20-letnie doświadczenie kliniczne z naukowym oraz z 30-letnim stażem zawodniczo-trenerskim.Dowiedzcie się, gdzie tkwią Wasze rezerwy i jak konkretnie pracować choćby nad rozciąganiem czy rozluźnianiem – by unikać typowych dla biegaczy kontuzji. Zachęcamy do odwiedzenia strony marszalek-osteopatia.pl oraz obejrzenia innych filmów o terapii mięśniowo-powięziowej dla biegaczy na dedykowanym kanale Youtube.