14 stycznia 2014 Redakcja Bieganie.pl Zdrowie

Bieganie w parku odstresowuje


Powodem, dla którego lepiej jest biegać w parku lub lesie a nie po ulicach zatłoczonego miasta może być podłoże. Parkowe ścieżki i leśne drogi są bardziej przyjazne dla naszych nóg niż betonowe chodniki. To jednak nie wszystko. Według fińskich naukowców bieganie w parku i lesie pozytywnie wpływa na łagodzenie poziomu stresu.

central park
Central Park – najpopularniejszy park miejski na świecie

Według badań na temat psychologicznych i fizycznych reakcji stresowych dla różnych środowisk miejskich, spacer, bieg lub po prostu przebywanie w parku jest znacznie bardziej regenerujące od tej samej aktywności mającej miejsce w typowym miejskim centrum. Co wydawało się nam oczywiste teraz zostało poparte badaniami. 

Fińscy naukowcy mierzyli nastroje i poziom kortyzolu w ślinie (hormon wydalany podczas stresu; wyższy jego poziom w ślinie odzwierciedla wyższy poziom we krwi oraz wskazuje jak organizm zachowuje się w stresującym otoczeniu) u 77 osób, którzy przebywali przez krótkie okresy w trzech częściach Helsinek: miejskim parku, zalesionym obszarze miejskim i centrum miasta. 

Na podstawie obserwacji okazało się, że parki i lasy miejskie miały prawie taki sam pozytywny wpływ na uczestników badania. Przebywając w tych miejscach badane osoby czuły się bardziej zregenerowane, odczuwały poprawę nastroju, a także wzrost kreatywność i witalność w porównaniu do tego, jak czuły się przebywając w centrum miasta. 

Wyniki sugerują więc, że nawet krótkotrwałe wizyty w parku lub lesie mogą wpłynąć na nas bardzo kojąco, co warto wziąć pod uwagę wybierając trasę naszych codziennych treningów.

Źródło: sciencedirect.com