Bieganie i dbanie o formę
24 marca 2023 Redakcja Bieganie.pl Zdrowie

Bieganie i dbanie o formę – co warto jeść?

Ruch to zdrowie, lecz by czerpać z niego maksymalne korzyści, należy wspierać go odpowiednim pożywieniem. Zrezygnuj z fast foodów, cukrów i gazowanych napojów. Zastąp je wodą, zdrowymi daniami oraz wartościowymi przekąskami.

Bieganie i zbilansowana dieta w drodze do zdrowia

Jeżeli bieganie to dla Ciebie coś więcej, jak rozrywka, masz przed sobą pewne cele, które chcesz dzięki niemu osiągnąć, zrzucić kilka zbędnych kilogramów, poprawić kondycję, wyrzeźbić ciało lub ogólnie zadbać o zdrowie, musisz zwrócić szczególną uwagę również na to, co jesz. Dobrze skomponowana zbilansowana dieta to obok ruchu podstawa na drodze do sprawnie funkcjonującego organizmu i świetnego samopoczucia. Dobrze jest zdać sobie sprawę z tego, że jedzenie to paliwo. Czy odważysz się wlać do baku swojego samochodu benzynę lub ropę niewiadomego pochodzenia, z kanistra, który znajdziesz w ciemnej uliczce? Nie rób więc tego swojemu ciału, nie funduj mu produktów które, choć ładnie opakowane i nawet smaczne, mogą mieć poważne konsekwencje. Wyrób w sobie nawyk czytania składu artykułów spożywczych, które kupujesz. Unikaj przetworzonej żywności, cukru i słodzików, konserwantów, sztucznych barwników i aromatów.

Co to jest zbilansowana dieta?

To menu dostosowane do indywidualnych potrzeb konkretnej osoby, w zależności od jej płci, wieku, rodzaju wykonywanej pracy, wagi oraz wzrostu, aktywności fizycznej, ewentualnych chorób i niedoborów, a także oczywiście wyznaczonych celów. Inaczej będzie wyglądać dieta osoby, która chce stracić na wadze, a inaczej tej, która nastawia się na budowanie masy mięśniowej. Bardzo ważne jest, by codziennie dostarczać swojemu organizmowi odpowiedniej dawki mikro i makroelementów. Poziom białek, węglowodanów oraz tłuszczu powinien być optymalny, dostosowany do potrzeb i ustanowionych celów.

Rola nawadniania w diecie

Picie dużych ilości wody jest niezwykle istotne zarówno w dniu treningu, jak i wówczas, gdy robisz sobie wolne. Zaleca się pić 2-3l dziennie, by nawodnić organizm, ale również wypłukać z niego toksyny. Kiedy idziesz pobiegać, pamiętaj, by nawodnić się przed wysiłkiem, a następnie po nim. Są osoby, które piją w trakcie treningu, lecz wszystko zależy od dystansu oraz indywidualnego zapotrzebowania.

Zdrowe przekąski dla osób aktywnych

Rozpisanie głównych posiłków dostosuj do siebie, swoich preferencji smakowych oraz stylu życia. Możesz w tym celu skorzystać z porad profesjonalnego dietetyka lub zrobić dokładniejszy research. A co z przekąskami na mały głód? Te również powinny być dobrze przemyślane. Nie zostawiaj decyzji o ich rodzaju na ostatnią chwilę. Bardzo popularnym błędem jest bagatelizowanie tematu, bo „coś się upoluje”, a potem czas i presja żołądka sprawiają, że sięgasz po pełnego cukru i pustych kalorii batona lub nafaszerowane solą i substancjami polepszającymi smak chipsy. Wybieraj z głową. Postaw na zdrową żywność, wartościowe orzechy, nasiona, suszone lub liofilizowane owoce, batony proteinowe, a także proszki do szybkiego przygotowania koktajlu białkowego lub innego, który pomoże Ci uzupełnić niedobory białka, magnezu, wapnia itp.

Zdrową żywność możesz zakupić online w sklepie notino.pl. Znajdziesz tu również przyrządy do ćwiczeń, butelki na wodę oraz suplementy wspierające prawidłową pracę  swojego organizmu, przyspieszające spalanie tłuszczu czy wzmacniające po wzmożonym wysiłku fizycznym.

Możliwość komentowania została wyłączona.