New Balance 1080v12
 
7 października 2007 Redakcja Bieganie.pl Zacznij Biegać

Czy biegać szybko czy długo?


A258_280.jpg
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale skoro zadajesz takie pytanie to oznacza, że nie masz trenera, że jesteś biegaczem, biegaczką początkującym/cą, amatorem a nie zawodnikiem, któremu trening ustawia trener. Musisz dlatego zrozumieć po co wogóle biegasz. Jakie są Twoje cele biegowe? Czy wogóle masz jakieś ?

Chcesz poprawić się na jakims dystansie, być lepszym od kolegów w szkole, znajomych?
Chcesz schudnąć? Chcesz biegać dla zdrowia? Chcesz traktować bieganie jako sport uzupełniający? Czy po prostu dla przyjemności obcowania z przyrodą?

Najprostsza odpowiedź jest taka: biegaj tak, aby sprawiało Ci to przyjemność.

Zapytasz się: "Ale czy mam wtedy gwarancję, że będę lepszy niż moi koledzy na 1 km? "
Odpowiem: " Nie, ale w takim razie mówimy o trenowaniu, które tym się różni od biegania, że jest podporządkowane jakiemuś celowi, usystematyzowane i według pewnych reguł wynikających z fizjologii. Jeśli już same reguły są dla Ciebie zniechęcające, to biegaj jak chcesz, a jak się zdecydujesz na reguły to do nas wróć i zacznij czytać o tym jak trenować."

Jeśli już teraz jesteś zdecydowany na reguły, to musisz wybrać swój główny cel biegowy. Jeśli będzie nim poprawienie się na 1 km to oczywiście więcej biegów musisz robić szybkich niż gdybyś przygotowywał się do maratonu. Jeśli jednak będziesz biegał szybko zbyt często – prawdopodobnie przetrenujesz się, złapiesz kontuzję lub zniechęcisz się. Gwarantuję Ci jednak, że jeśli będziesz biegał długo i wolno, wplatając czasem szybsze odcinki – przyniesie to znaczącą poprawę wobec każdego celu biegowego. Z tym – że najlepiej dla każdego celu postarać się wdrożyć odpowiedni program treningowy.

Reasumując – biegaj wolno i jeśli sprawia Ci to przyjemność – długo (nie przetrenujesz się biegając długo, ale wolno) wplatając czasem krótkie szybsze odcinki.