20 stycznia 2014 Redakcja Bieganie.pl Zacznij Biegać

Chcesz spalić więcej kalorii? Ćwicz siłowo!


Trening siłowy może pomóc ci spalić więcej kalorii niż dotychczas sądzono. Tak wynika z badań przeprowadzonych w laboratorium na Arizona State University, gdzie od nowa oszacowano liczbę spalanych kalorii podczas wykonywania ćwiczeń siłowych.

strength3

Ćwiczenia aerobowe (np. bieganie) oraz anaerobowe (np. ćwiczenia na siłowni) mogą wspaniale się uzupełniać. Wszyscy lekarze i trenerzy zalecają uwzględnienie obu aktywności w swoim tygodniowym programie treningowym.

Z inną sytuacją mamy do czynienia, gdy mowa jest o odchudzaniu. W tym przypadku zdecydowanie częściej polecane są ćwiczenia aerobowe, gdyż – jak dotychczas sądzono – ćwiczenia siłowe nie powodują tak dużej straty kalorii (według kompendium aktywności fizycznych nawet powolny bieg traktowany był jako energiczna aktywność, podczas gdy większość ćwiczeń siłowych jako aktywność umiarkowana).

Nowe podejście

Według najnowszych badań przeprowadzonych w laboratorium na Arizona State University okazuje się jednak, że trening siłowy spala mniej więcej dwa razy tyle kalorii na minutę, jak wcześniej sądzono. Dlaczego? Dlatego, że przy wcześniejszych obliczeniach nie uwzględniono procesów anaerobowych, które podczas ćwiczeń siłowych pochłaniają ogromne ilości energii.

Naukowcy sprawdzili to na podstawie badania 12 osób, którym kazano wykonywać serie czterech ćwiczeń – pompki, brzuszki, wypady i podciąganie. Na tej podstawie, przy zastosowaniu nowej metody obliczeń z uwzględnieniem wpływu procesów anaerobowych na spalanie kalorii, odkryto, że liczba spalonych kalorii znacznie się zwiększyła. 

I tak, dla pompek liczba spalonych kalorii wzrosła z 4,1 kalorii na minutę do 8,56. Dla brzuszków był to wzrost z 4,09 kalorii na minutę do 7,29; dla wypadów od 5,28 kalorii na minutę do 9,33, natomiast dla  podciągania od 4,03 do 9,95 kalorii na minutę.

Oznacza to, że nowe obliczenia kwalifikują pompki, brzuszki i podciąganie jako aktywności energiczne, które mogą zostać wykorzystywane w opracowywaniu planów odchudzających.

Polecamy ćwiczenia siłowe z naszej strony:

Źródło: ncbi.nlm.nih.gov, runnersworld.com

Możliwość komentowania została wyłączona.