para wykonywania na wakacje
25 czerwca 2023 Łukasz Telejko Zacznij Biegać

5 powodów, dla których warto zacząć biegać latem!


O korzyściach wynikających z biegania można by pisać prawie w nieskończoność. Ma ono pozytywny wpływ na nasze zdrowie, zarówno te fizyczne, jak i psychiczne, pomaga rozładować stres i buduje wydolność naszego organizmu. Nie ma co ukrywać, że jest to jedna z najlepszych aktywności, która pomaga w modelowaniu sylwetki i podkręca metabolizm. Najtrudniejsze jest wykonanie pierwszego kroku, który poprowadzi nas z fotela, prosto na biegowe ścieżki. Nie jest to łatwe, ponieważ w takich momentach, wspomniany fotel, bywa nadzwyczaj wygodny, a oglądany serial okazuje się wciągający jak nigdy wcześniej. Jednak pamiętaj, że tylko ten jeden krok stoi pomiędzy tobą a twoim lepszym samopoczuciem. A panujące lato, może ci pomóc go wykonać!

Czasu nie da się cofnąć i jeżeli bieganie było jednym z  postanowień noworocznych lub planowałeś włożyć buty wraz z pierwszymi wiosennymi promieniami słońca, ale niestety nie wyszło- nic straconego. Kolejną, lepszą szansę dostajesz teraz! Możesz położyć kres wahaniom, zwlekaniu i zacząć nareszcie swoją przygodę z bieganiem. Poniżej znajdziesz pięć argumentów (choć można by było wymienić ich więcej), dla których warto dołączyć do grona aktywnych osób i pokochać bieganie jeszcze tego lata.

Długie dni i ciepłe noce

Słońce wstaje wcześniej i zachodzi później. W okresie letnim dni są na tyle długie, że bezproblemowo znajdziesz czas na trening. Możesz zarówno wykonać trening przed pracą wcześnie rano lub późnym wieczorem, a i tak nadal będziesz mógł cieszyć się słońcem. Oprócz dodatkowej porcji światła dziennego, które zapewni ci bezpieczeństwo podczas treningu,  otrzymasz także dzienną dawkę witaminy D, którą można uzyskać w trakcie treningowej ekspozycji na słońce, a reguluje ona ilość wapnia i fosforanów w organizmie, które są potrzebne do utrzymania zdrowych kości, zębów i mięśni. Masz również swobodę w ustalaniu tempa i dystansu, ponieważ nie musisz się tak spieszyć, aby ukończyć bieg przed nadejściem nocy.

upal alicja k 0

Bieganie zimą jest dość trudne nawet w ciągu dnia i może zniechęcić również doświadczonego biegacza. Temperatura jest zbyt niska, ziemia pokryta śniegiem i lodem, dodatkowo szybko robi się ciemno i niebezpiecznie. W sezonie letnim bieganie nawet w nocy staje się przyjemne, ponieważ panuje mniejsza temperatura powietrza niż za dnia, ale na tyle wysoka, że nie trzeba zakładać kilku warstw ubrań.

Nieograniczone możliwości tras biegowych

W przeciwieństwie do chłodniejszych pór roku, kiedy to ścieżki i drogi pokryte są śniegiem, lodem lub pełne są błotnistych kałuży, lato pozwala na niekończące się odkrywanie nowych tras i poznawanie zupełnie nieznanych dotąd miejsc. Panujące warunki, pozwalają na swobodne dobiegnięcie do sąsiedniej wioski lub miasteczka, można zapuścić się w głąb lasu, bez strachu, że za chwilę zapadnie ciemność. Większy wybór tras oznacza również, że bieganie może być mniej nudne, ponieważ za każdym razem możesz wybrać inną ścieżkę.

Bieganie w sezonie letnim może również przyjąć formę wycieczek biegowych, które mają na celu zwiedzanie nowego miejsca, gdzie aktualnie przebywa się na urlopie. Niezależnie od tego, czy planujesz wyjechać pod namiot ze znajomymi, wynająć domek letniskowy, czy wybrać się podróż do największych miast świata, każde nowe i inne miejsce jest doskonałym miejscem do biegania. Ponadto dzięki tej aktywności możesz zobaczyć więcej, w krótszym czasie. Dodatkowo możesz na porannym treningu zaplanować trasę, którą później pokażesz swoim znajomym lub rodzinie, tyle że w formie spokojnego spaceru.

Poznasz piękno otaczającej przyrody

Treningi w sezonie letnim mogą być też doskonałą okazją do podziwiania walorów otaczającej nas natury.  Drzewa i krzewy są pełne intensywnej zieleni, podczas biegania na otwartych przestrzeniach po łąkach i polach, otaczają nas zewsząd kwitnące kwiaty, które oprócz walorów estetycznych niosą również ogrom przyjemnych zapachów. Kiedy wykonujemy treningi w letnie poranki, możemy również spotkać najrozmaitsze dzikie zwierzęta, a biegnąc w lesie (o każdej porze dnia) zamiast muzyki, możemy wsłuchać się w odgłosy ptaków. To wszystko sprawia, że po treningu czujemy się jeszcze bardziej zrelaksowani, a kolejne kilometry upływają zdecydowanie szybciej.

NB Trail S122 WTHIERG7 WaistDown 1

Połączenie spokojnego otoczenia, wypełnionego dźwiękami środowiska naturalnego i widoku kwitnących kwiatów,  zmotywuje cię do dalszego działania oraz przyniesie korzyści dla twojego zdrowia psychicznego. Bieganie w takich warunkach może pomóc ci kontrolować stres i pomóc twojemu ciału radzić sobie z istniejącymi napięciami psychicznymi.

Sezon imprez biegowy

Nawet jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z bieganiem, to z czasem przyjdzie taki moment, że będziesz chciał się sprawdzić. Sezon letni to okres, kiedy  odbywa się wiele zawodów sportowych. Wyścigi można znaleźć  bez względu na to, gdzie mieszkasz. Są one organizowane zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach oraz wioskach.  Zapisanie się na imprezę biegową będzie stanowiło dla ciebie dodatkową dawkę motywacji, a po przekroczeniu mety i otrzymaniu pamiątkowego medalu przekonasz się, o co tak naprawdę chodzi w bieganiu, i jak bardzo ten sport i panująca atmosfera może cię wciągnąć.

Perspektywa ekonomiczna

Letnie bieganie oznacza również mniejsze wydatki. Aby być dobrze przygotowanym do biegania w sezonie zimowym, należy zainwestować w odzież i bieliznę termiczną, czapki, rękawiczki, bluzy lub kurtki sportowe. Natomiast biegając w sezonie letnim, wystarczą nam szorty lub spodenki do biegania oraz koszulka do biegania. Dzięki czemu ilość naszych rzeczy do prania również zmaleje, a dzięki panującej temperaturze wyprane rzeczy będą szybciej schnąć.

Mniejsza ilość ubrań to nie tylko oszczędność dla naszego portfela, ale również większy komfort biegania. W chłodne dni często ubieramy się za ciepło i się przegrzewamy lub zakładamy zbyt małą ilość ubrań i się wychładzamy. Dodatkowo odzież często ogranicza nasze ruchy, przez co powoduje dyskomfort. Samo przygotowanie do biegania w letnie dni zajmuje o wiele mniej czasu.

Korzyści wynikające z biegania latem dla doświadczonych biegaczy

Korzyści z biegania latem, szczególnie w upalne dni mogą czerpać również doświadczeni biegacze. Trenowanie w wyższych temperaturach pozwala nam lepiej przygotować się do starów, które mogą wypaść w upalne dni. Podczas zawodów nie mamy wpływu na panujące warunki atmosferyczne oraz na godzinę rozpoczęcia się zawodów. Trenowanie w podobnych warunkach pozwala odpowiednio się zaadaptować i lepiej znieść trudy biegu.

Powrót do biegania

Podczas trenowania w wysokich temperaturach, zwiększamy produkcję osocza. Podczas treningu początkowo jego ilość się zmniejsza, ponieważ się intensywnie pocimy. Jednak dzięki temu stymulujemy nasz organizm do zwiększenia jego objętości, aby był gotowy na podobne przypadki w przyszłości. To ma jednocześnie wpływ na efektywność naszego chłodzenia w takcie wysiłku, ponieważ większa ilość osocza, sprawia, że krew łatwiej dociera do skóry i przyśpiesza proces pocenia się, czyli chłodzenia organizmu.

Bieganie w czasie upałów obciąża nasz układ sercowo-naczyniowy, jednocześnie wzmacniając serce. Zmniejsza również przepływ krwi do mięśni, ponieważ zamiast tego krew trafia do skóry, dzięki czemu trening przypomina aktywność na dużych wysokościach. Udowodnione jest również, że trening termiczny może poprawić VO2 max, odporność, obniżyć tętno przy danej intensywności wysiłku i poprawić wskaźnik postrzeganego wysiłku oraz zmęczenia. Dodatkowo sprawia, że ​​​​stajemy się bardziej odporni psychiczne. Kolejnym atutem jest fakt, że bieganie w ciepłe dni nieznacznie zwiększa podstawową przemianę materii, aby utrzymać ciało w chłodzie, czyli spalamy więcej kalorii.

Biegaj ostrożnie w upalne dni

Choć bieganie latem niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych biegaczy, to warto również zdawać sobie sprawę z zagrożeń. Bieganie w upale powoduje wzrost temperatury ciała, co może  jednocześnie prowadzić do odwodnienia i przegrzania organizmu. W skrajnych przypadkach trenowanie w czasie upałów może prowadzić do wyczerpania cieplnego, a nawet udaru cieplnego. Dlatego należy słuchać swojego organizmu i trenować mądrze.  Do najczęstszych objawów odwodnienia i przegrzania należą:

  • skurcze mięśni,
  • nadmierne pocenie,
  • bóle i zawroty głowy,
  • mdłości,
  • dezorientacja,
  • nadmierne zmęczenie.

Ludzkie ciało jest niezwykle elastyczne i można je odpowiednio wytrenować, aby było odporne na treningi w różnych warunkach. Oczywiście to, czy bieganie latem jest bezpieczne dla danej osoby, zależy od wielu czynników m.in. stanu zdrowia,  odpowiedniego ubioru, nawodnienia, tego, jak gorąco jest i jaka jest wilgotność powietrza. Ale przede wszystkim należy słuchać własnego organizmu i trenować odpowiedzialnie.

mloda sprawnosci fizycznej dziewczyna nalewa zimna wode na twarzy po jog 1

Bycie sprawnym i zdrowym jest jednym z celów życiowych każdego z nas. Bieganie to jedno z najłatwiejszych i najtańszych ćwiczeń, które można wykonać przy niewielkiej inwestycji w sprzęt. Początkowo nie wymaga również intensywnego szkolenia i ogromnej wiedzy. Teraz gdy dni są dłuższe i cieplejsze nadszedł czas, aby zrobić pierwszy krok do zdrowia. Lato to doskonały czas, aby zacząć swoją przygodę z bieganiem i ostatecznie rozprawić się ze wszystkimi wcześniejszymi wymówkami.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Łukasz Telejko
Łukasz Telejko

Z wykształcenia dziennikarz i humanista, z zamiłowania biegacz amator. Biegacz od 2012 roku, przemierzający kilometry po asfaltach, łąkach i lasach, jednak najlepiej czuje się na górskich trasach. Prosto z biegania najchętniej „zbiega” na Ring wystawowy jako właściciel dwóch utytułowanych psów (jack russell terrier). Zbieranie kolejnych kilometrów na biegowych trasach i psich championatów kolejnych krajów - to jego sposób na życie.