Redakcja Bieganie.pl
W dniach 6-7 listopada mieliśmy przyjemność przysłuchiwać się szkoleniu pt. „Trening siły i mocy” zorganizowanym w ramach projektu Akademia Trenerska. Projekt jest jednym z kluczowych elementów strategii Ministerstwa Sportu i Turystyki, dotyczy wspierania środowiska sportowego w przygotowaniach olimpijskich. Uczestnikami kursów są czołowi trenerzy prowadzący reprezentacje kraju w różnych dyscyplinach. Całe przedsięwzięcie, mające kształcić i doskonalić naszą kadrę trenerską, koordynowane jest przez Instytut Sportu w Warszawie. Głównym celem Akademii jest podnoszenie poziomu wykształcenia trenerów i rozwój ich umiejętności praktycznych, poprzez organizowanie kursów składających się z wykładów i zajęć praktycznych. Do prowadzenia których zapraszani są znani polscy, a także zagraniczni naukowcy i praktycy odnoszący sukcesy w swoich dziedzinach. Akademia w ramach projektu umożliwia trenerom indywidualne konsultacje oraz praktyki badawcze w zakładach naukowych Instytutu Sportu oraz zaopatrzą trenerów w najnowsze badania, publikacje, książki naukowo-metodyczne dotyczące treningu na najwyższym poziomie sportowym.
Seminarium rozpoczął prof. Jan Gajewski, który przedstawił ciekawy wykład na temat pracy mięśni w warunkach dynamicznych, skupiając się na biomechanice ruchów balistycznych. Przedstawił także zagadnienie energii sprężystej, o której w treningu często się zapomina, polega ona na wspólnym działaniu kompleksu ścięgno – mięsień. Ścięgna mające większą sztywność niż mięśnie są w stanie generować dużą ilość energii, która może być wykorzystana w momencie osiągnięcia pełnego skurczu mięśnia, co za tym idzie zawodnik może generować większą moc.
Zaproszeni goście z Finlandii prezentowali kwestie związane ze zmianami aktywności mięśni przy różnych prędkościach biegu oraz o zastosowaniu nowoczesnych technologii w szkoleniu sportowców. O ile pierwszy temat skupiał się na fizjologicznych i biomechanicznych aspektach treningu to drugi bardzo szeroko pokazał metody oraz sposoby monitorowania i analizowania techniki ruchu za pomocą programów komputerowych. Wykładowca mówił o zastosowaniu dwóch programów do analizy ruchu: znanym Dartfish i mało znanym Kinovea, plusem tego drugiego jest to że można go bezpłatnie pobrać z internetu. Pierwszy dzień zakończony był warsztatami w pracowni biomechanicznej, gdzie przedstawiono metody pomiaru siły i mocy przy pomocy, których można kontrolować efekty treningowe.
Poniżej – krótka fotorelacja.
Wykład Andrzeja Pokrywki na temat dopingu (na tym slajdzie prezentowane są środki zawierające Pseudoeferdynę, ich użycie przed zawodami może być z punktu widzenia dopingu ryzykowne).
Na siłowni z Profesorem Trzaskomą
Profesor Trzaskoma nie oszczędzał się, tutaj ćwiczy przy pomocy trenera Marka Adamka