7 lutego 2016 Redakcja Bieganie.pl Trening

Normy sprawnościowe w siłach specjalnych


Testy sprawnościowe w wojskowych jednostkach specjalnych są dosyć wystandaryzowane, choć nieco się różnią. Tak czy inaczej, wymogi, żeby dostać się do oddziałów uznawanych za elitarne  są dość wymagające. Chcielibyśmy wam przedstawić co musicie potrafić, żeby dostać się do jednostek specjalnych.

Testy sprawnościowe

Żeby służyć w wojskowych jednostkach specjalnych, takich jak GROM, Formoza, NIL czy Agat trzeba przejść proces kwalifikacyjny, który składa się z kilku etapów: z testów sprawnościowych, badań psychologicznych, wielodniowych testów w trudnych warunkach klimatyczno-terenowych. Testy sprawnościowe są to tylko wstępem do kolejnych etapów kwalifikacji. Nawet, jeżeli chcecie pracować „przy biurku”, w sztabie, logistyce musicie zdać testy sprawnościowe, a normy kwalifikacyjne są tylko nieco łagodniejsze.

Poniższa tabela pozornie może wskazywać na duże różnice w wymaganiach sprawnościowych. Oczywiście te różnice są i na przykład, żeby dostać się do Formozy czy NILu wymagania dotyczące pływania są bardziej wymagające. Ale poza tym, wymogi są bardzo podobne, różni się tylko sam sposób przeprowadzania testu.

Np w jednostkach NIL, test uznaje się za zaliczony, jeśli za pięć wybranych konkurencji otrzyma się minimalną określoną liczbę punktów. Tymczasem np. w przypadku Jednostki Wojskowej Komandosów, trzeba zaliczyć wszystkie konkurencje. W przypadku jednostki AGAT, trzeba zaliczyć wszystkie, ale zaprezentowane poniżej normy opatrzone są komentarzem: „ Idealny kandydat powinien spełniać poniższe standardy sprawnościowe” z czego można chyba wnioskować, że są akceptowane odstępstwa w przypadku niektórych konkurencji, pod warunkiem, że inne wykonane są bardzo dobrze.

W przypadku Formozy wymagane są jeszcze różne inne umiejętności związane z pływaniem, np. utrzymywanie się na powierzchni ze związanymi kostkami i nadgarstkami za plecami, zjazd po linie do wody, test na klaustrofobię.

Każda ze służb ma jakiś swój własny system dalszej selekcji, zazwyczaj jest to związane z wielodniową grą terenową, marszem w trudnych warunkach z obciążeniem (plecak 25 kg).

Wzorce były zazwyczaj zapożyczane ze szkolenia amerykańskich sił specjalnych. W przypadku np. jednostki Rangers wygląda to następująco (podajemy wartości minimum):

– pompki: 49 (2 minuty)
– brzuszki: 59 (2 minuty)
– podciągnięcia na drążku: 6
– bieg na 8 km w lekko pofalowanym terenie, czas na zaliczenie: 40 min

Dla tych, którzy przejdą test, zaczyna się wielotygodniowe szkolenie, które dopiero pokaże czy są oni w stanie przejść kolejne testy i wejść na wyższy poziom sprawności fizycznej niż te jednak nie takie bardzo wymagające minima.

Poniżej polskie normy (do GROM nie było publicznie dostępnych wymagań, jednak są one z pewnością bardzo podobne). Tylko w przypadku Jednostki Wojskowej Komandosów należy to traktować jako wartości minimalne, obowiązkowe na zaliczenie. W pozostałych przypadkach jest system punktowy. Trudno powiedzieć jak dokładnie jest to w przypadku jednostki AGAT, prawdopodobnie podlega to indywidualnej ocenie.

Formoza Agat (1) NIL(2) Jednostka Wojskowa Komandosów (wartości minimalne, na zaliczenie) Polskie Wojsko, jednostki desantowo-szturmowe (min – max)
3000m 12:30 12:00 12:00 13:00 12:15
100m 14 sek 13,8 sek (3)
Bieg wahadłowy 10m x 10 m 29,5 sek 28,6 29,2 (3) 29,2 sek-
Pływanie 50 m 45 sek 40 sek 50 sek
Pływanie 400m 400 m / 9 min 650 m / 12 min
Pływanie pod wodą 25 m 25 m 20 m
Podciąganie 14 18 18 16 14
Pompki na ławeczce (2 min) 74 60 (4)
Ugięcia ramion na poręczach (2 min) 20 18 16 (4)
„Brzuszki” (2 min) 70 80 75 65 70
Bieg po kopercie 3 m x 5 m 22,6 (3 obiegnięcia)
Wspięcie po linie 5m 11 sek 8 sek
(1) „ Idealny kandydat powinien spełniać poniższe standardy sprawnościowe”
(2) normy w których otrzymuje się najwyższą liczbę punktów dla najbardziej wymagającej grupy wiekowej (do 25 lat), pięć konkurencji do wyboru
(3) wymiennie
(4) wymiennie

– brzuszki zaliczone są wtedy, jeśli z leżąc na plecach z zaplecionymi za głową rękami i dotykając palcami podłogi, robimy skłon i dotykamy łokciami kolan. Kolana są ugięte ale stopy dotykają ziemi (mogą być zaczepione o drabinkę lub ktos może je przytrzymywać).

– podciąganie – z pełnego zwisu

marines liny
Photo By: Lance Cpl. Angelica I. Annastas

Polskie normy wydają się dużo bardziej wymagające niż te z Rangersów i może tak jest rzeczywiście, bo prawdopodobnie ze względu na mniejsze fundusze w Polsce, do dalszego szkolenia powinni przejść Ci najbardziej zdeterminowani i sprawni. Ale proste porównywanie norm może prowadzić do mylnych wniosków. Np do US Navy Seal dopuszczalne minima nie są bardzo wymagające, ale pokazane są też wartości sugerowane, optymalne, które w większości przypadków przewyższają polskie najwyższe normy.

Minimalne Optymalnie
1) Pływanie 500 jardów (457 m) 12 min 30 sek 9 min 00 sek
2) Pompki (2 minuty) 50 90
3) Brzuszki (2 minuty) 50 85
4) Podciągnięcia na drążku 10 18
5) Bieg 2,4 km 10:30 (odpowiednik to 13:19 na 3000m) 09:30 (odpowiednik to 12:00 na 3000m)
Powyższy test wykonywany jest wg pokazanej kolejności, po pierwszym etapie może być maks 10 minut przerwy, po drugim i trzecim po 2 minuty, po czwartym 10 minut.

marines stadion
Photo By: Sgt. Walter D. Marino II

W US Marine Corps, system minimów i maksimów także umożliwia pewne odpuszczenie w konkurencjach w których jesteśmy słabsi, ale np. w konkurencji biegowej na dystansie 3 mil (4827 m), maksymalną liczbę punktów otrzymuje się za czas 18 minut, co odpowiada: 10:51 na 3000m !

Tak jak już pisaliśmy to jest jednak zazwyczaj dopiero wstęp do wielotygodniowego szkolenia, będącego jednak wieloetapowym testem w trakcie którego może się okazać, że kandydat nie jest w stanie podołać jego trudom.

Ci z was, którzy chcą się sprawdzić ramię w ramię z komandosami, mogą wystartować 19 czerwca w organizowanym przez nich zawodach: Formoza Challenge.

Formoza Challenge

Sam bieg stanowi tu zaledwie fazę odpoczynku pomiędzy różnymi utrudnieniami atrakcjami głównymi jakie czekają na uczestnika.

Możliwe opcje:

10 km w tym ponad 50 przeszkód (limit czasu – 4h, limit uczestników – 1000 osób)
5 km w tym ponad 25 przeszkód (limit czasu – 2h, limit uczestników – 1000 osób)
1 km dla dzieci (limit czasu – 1h, limit uczestników – 100 osób)

Po limitach widać, że Runmageddon czy inne tego typu biegi to zaledwie zabawa dla grzecznych dzieci. 🙂

W biegach głównych mogą wziąć udział osoby, które w dniu zawodów mają ukończone 18 lat. W biegu dla dzieci mogą wziąć udział osoby, które w dniu zawodów mają ukończone 8 lat.

W zawodach wezmą udział żołnierze Morskiej Jednostki Sił Specjalnych FORMOZA. Ze względów oczywistych nie możemy podać danych osobowych komandosów.

GDZIE?
Tor motocrossowy w Obornikach. Jeden z najlepszych w Polsce, a także w Europie torów do ekstremalnej jazdy.

KIEDY?
Zawody odbędą się w dniu 19 czerwca 2016
Start do biegu na 10 km o godzinie 9:00.
Start do biegu na 5 km o godzinie 10:00
Zawodnicy startować będą falami w grupach 50-100 osobowych, w odstępach 10-15 minutowych
Start biegu dla dzieci o godzinie 12:00

JAK?
Czytając charakterystykę trasy, to chyba najczęściej wpław i po kolanach.
Tor przeszkód został zaprojektowany przez samych komandosów. To faceci od mokrej roboty. Będzie więc bagno, stawy i rzeka. Poza tym klasyka, czyli ściany, liny, trawersy, zasieki i inne ciężary.

O ile wpław i po kolanach będzie domeną komandosów, o tyle odcinki biegowe dają szansę na skuteczną rywalizację. Norma komandosów z Formozy na 3000m to 12:30, czyli wynik w zasięgu możliwości ambitnego biegacza.

Więcej, na FormozaChallenge>>>

Źródła:
http://agat.wp.mil.pl/pl/12.html
http://jw4724.wp.mil.pl/pl/37.html
http://www.cisiiskuteczni.pl/
http://szczecin.wku.wp.mil.pl/pl/4418.html
http://formoza.wp.mil.pl/pl/126.html

Zdjęcia pochodzą z ze strony US Marine Corps, zdjęcia które udostępniają są poprostu znacznie lepsze niż zdjęcia udostępniane przez polskie siły specjalne.

Możliwość komentowania została wyłączona.