Redakcja Bieganie.pl
To nie żart. Bieganie tyłem jest dość unikalną formą ruchu, jednak dodanie do treningu uzupełniającego przebieżek tyłem niesie szereg korzyści. Naukowcy sprawdzili tę formę ruchu pod względem jej przydatności w treningu i okazało się, że stosowanie jej ma szereg właściwości zdrowotnych. Pomaga też unikać kontuzji i poprawiać wyniki.
Bieganie tyłem ma nawet swoje rekordy, mistrzostwa i skupia wielu entuzjastów. Jest to z pewnością wymagająca konkurencja, ale prężnie się rozwija.
Bieganie tyłem jest również przydatne w rozmaitych sportach. Obrońcy często poruszają się tyłem, aby obserwując rywali mogli wykonywać swoje zadania defensywne. Dlatego bieganie w tej formie od dawna stosuje się w treningu wielu dyscyplin. Okazało się jednak, że włączanie biegania tyłem w treningu ogólnym biegacza również może dać ciekawe efekty.Grupa naukowców pod kierownictwem Aarona Uthoffa z Intytutu Sportu w Nowej Zelandii sprawdziła bieganie tyłem zarówno pod kątem przeciwdziałania kontuzji, ale przede wszystkim poprawy ekonomii biegu, parametrów fizjologicznych i siły mięśniowej. Swój artykuł opublikowali w lutym 2019 r. w czasopiśmie Strenght and Conditioning.
Badacze wykazali, że unikalna fizjologiczna i biomechaniczna odpowiedź organizmu na bieg tyłem prowadzi do innego rodzaju stymulacji w porównaniu do biegu przodem, co może powodować redukowanie ryzyka kontuzji, poprawę funkcji metabolicznych i polepszenie możliwości mięśni. Dodatkowo, włączanie biegu tyłem do programu treningowego przy uwzględnieniu zasad różnorodności, specyficzności i unikania przeciążeń – może służyć jako dodatkowa metoda pozwalająca uniknąć treningowej monotonii.
Różnice w poszczególnych fazach biegu tyłem i przodem (Strenghth and Conditioning Journal)
Korzyści z biegania tyłem w kontekście unikania kontuzji:
Zalety biegania tyłem dla funkcji mięśniowych:
Stymulacja metaboliczna:
Jak planować bieganie tyłem w programie treningowym?
Biegania tyłem nie należy wykonywać w izolacji od innych środków treningowych albo zamiast szerszego treningu wzmacniającego i siłowego. Trening powinien zawierać różne rodzaje wzmacniania siłowego i biegi w różnych kierunkach (nie powinno się ograniczać tylko do biegania tyłem).
Bieg tyłem wygląda dziwnie, daje nietypowe wrażenia, jednak jak podają badania, pozwala nie tylko urozmaicić nasz trening, ale też wpłynąć na unikanie kontuzji i osiągnięcie kolejnych stopni sprawności i siły. A może też odnajdziecie swój talent do biegania w ten sposób? W bieganiu tyłem rozgrywane są w końcu oficjalne mistrzostwa świata, bite są również rekordy zapisywane w Księdze Guinnessa.
Źródło:
Aaron Uthoff, Jon Oliver, John Cronin, Paul Winwood, and
Craig Harrison. Backward running; the why and how to program for better
athleticism. Article in Strength and conditioning journal, February
2019 DOI: 10.1519/SSC.0000000000000459.
____________________
Jakub
Jelonek – absolwent AWF w Krakowie i doktorant tej uczelni. Pracownik
Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie. Współautor
książki „Trening mistrzów” oraz biografii najlepszych polskich biegaczy.
Ciągle aktywny chodziarz (mistrz Polski 2018 na 50 km), który
nieustannie dokądś zmierza. Dwukrotny olimpijczyk na 20 km (z Pekinu i
Rio) z ambicjami na Tokio. Trener i sędzia lekkoatletyczny, organizator
imprez, nie tylko sportowych. Uwielbia czytać, ale i pisać – nie tylko o
sporcie. Autor bloga www.jelon.blog