Redakcja Bieganie.pl
Często zastanawiamy się nad przyczynami supremacji krajów afrykańskich w biegach długodystansowych. Niedawno pokazało się ciekawe badanie pokazujące jedno ze źródeł takiego stanu rzeczy.
Grupka naukowców z Kanady, Australii i Stanów Zjednoczonych przeprowadziła badanie porównujące sprawność dzieci z wielu krajów. Ci Badacze zajmują się badaniami nad otyłością ale wyniki ich badań są szczególnie ciekawa dla biegowego świata.
Na całym świecie znane są różne testy sprawnościowe, różne protokoły. Te testy wykonywane są w szkołach, w wojsku, powody są różne. Jednym z takich testów jest oczywiście test Coopera, ale popularnym testem jest także tak zwany Beep Test, lub 20m shuttle Test.
Polega on na tym, że ustawia się markery w odległości 20 metrów od siebie. Testowani zawodnicy muszą biegać pomiędzy tymi markerami. Tempo jakim należy biec dyktowane jest przez sygnalizator dźwiękowy (dlatego nazywa się to Beep test). W momencie usłyszenia sygnału dźwiękowego zawodnik powinien dotknąć markera (jeśli zrobił to za szybko musi poczekać, jeśli za wolno, to musi przyspieszyć, ale po trzech pod rząd opóźnieniach, odpada). Beeper ustawiony jest tak, żeby zawodnicy musieli na początku biec z prędkością 8,5 km /h. Co minutę prędkość rośnie o 0,5 km/h.
Na całym świecie takie testy są robione a ich wyniki publikowane, często w ogólnodostępnych bazach danych.
Badacze postanowili przeszukać te bazy aby wyselekcjonowac Beep testy z całego świata robione w szkołach na dzieciach w wieku 9-17 lat, z lat 2014-2015. Znaleźli 979 badań, ale po dokładnej analizie musieli odrzucić 802 (bo np. nieznana wersja Beep Testu, połączone wyniki chłopców i dziewcząt, nietypowa grupa badawcza np. dzieci szczególnie sprawne, zduplikowane dane, testowane grupy mniejsze niż 40 osób), aby osiągnąć grupę absolutnie jednorodnych badań, których wyniki da się porównywać. Tak czy inaczej w efekcie otrzymali 177 badań które objęły łącznie 1 142 026 dzieci z 50 krajów.
Naukowcy chcieli zbadać korelację wyników z różnymi parametrami rozwoju kraju ale to nas przede wszystkim interesuje to jaki był średni pokonywany przez dzieci dystans w tym teście.
Szkoda, że wśród testowanych krajów był tylko jeden uznawany za szczególnie biegowy, czyli Tanzania (nie było Kenii czy Etiopii) ale to badanie pokazuje jaki jest poziom sprawności dzieci Tanzańskich i reszty świata. Tanzańscy chłopcy w trakcie testu przebiegli średnio prawie 1600m, polscy nieco ponad 800 a meksykańscy około 400 ! Estonia i Islandia wypadają bardzo dobrze, można się tylko zastanawiać dlaczegonie przekłada się to na sukcesy w sporcie wyczynowym? Wytłumaczenie jest prawdopodobnie takie, że sprawność dzieci to tylko jedna z przyczyn. Konieczna ale nie wystarczająca.
Źródło: Justin J Lang, Mark S Tremblay, Luc Léger, Tim Olds, Grant R Tomkinson: International variability in 20 m shuttle run performance in children and youth: who are the fittest from a 50-country comparison? A systematic literature review with pooling of aggregate results,