biegi ultra
10 września 2020 Redakcja Bieganie.pl Trening

AIR ZONE – Prawdziwa forma dzięki sztucznej hipoksji?


Zjawisko hipoksji jest wykorzystywane w treningu czołowych światowych biegaczy od lat. Jednak korzyści dla amatorów biegania mogą okazać się proporcjonalnie większe, a efekt treningowy osiągnąć można szybciej. W warszawskiej strefie AIR ZONE do dyspozycji wszystkich są sale ćwiczeń z indywidualnie regulowanym poziomem wysokości nad poziomem morza – w tzw. sztucznej hipoksji.

Trening wysokościowy od wielu dziesięcioleci jest podstawą przygotowań wyczynowych sportowców z konkurencji wytrzymałościowych. Bieganie w wymagających warunkach klimatycznych na znacznej wysokości nad poziomem morza wywołuje zjawisko hipoksji w organizmie – wymaga jednak adaptacji, rozważnego trenowania i przede wszystkim znakomitej znajomości własnego organizmu. Wyjazdy w góry są do tego dość kosztowne i często związane ze zmianą stref czasowych oraz długimi podróżami.

Warszawska strefa AIR ZONE oparta jest na najnowszych, popartych licznymi badaniami naukowymi technologii, które wytwarzają zjawisko sztucznej hipoksji. W 6 salach można korzystać ze sprzętu do treningu siłowego, ale też ergometrów, rowerów stacjonarnych i bieżni mechanicznych. Każda z sal może mieć regulowaną wysokość nad poziomem morza, zależnie od potrzeb i możliwości trenujących. Do dyspozycji gości AIR ZONE jest ponadto wykwalifikowana kadra, która może zaproponować indywidualnie dobrane, skuteczne protokoły treningowe.

To, co dla profesjonalnych biegaczy jest poszukiwaniem cennych sekund i rezerw, dla amatorów biegania może się okazać proporcjonalnie bardziej skuteczne. Już sam godzinny trening o ściśle dobranej intensywności i objętości – 2 do 3 razy w tygodniu – wywołuje bowiem szereg reakcji w organizmie, sprzyjających skutecznemu budowaniu formy.

airzonebiegwiosla 1

Wyniki badań wskazują, że treningi z wykorzystaniem przerywanej hipoksji (IHT) realizowane w takich miejscach, jak AIR ZONE przyczyniają się do centralnych i obwodowych zmian adaptacyjnych. Prowadzi to do poprawy możliwości wysiłkowych. Wśród głównych mechanizmów adaptacyjnych wymienia się wzrost kapilaryzacji włókien mięśniowych, poprawę zdolności buforowej mięśni, wzrost aktywności enzymów glikolitycznych i obniżenie kosztu energetycznego.

Dzięki dobraniu różnych formuł treningu można poprawiać wydolność tlenową, ale i beztlenową. Jednym z udowodnionych naukowo zjawisk jest zwiększanie wydajności podczas wysiłków długotrwałych – a efekt poprawy mierzony jest na poziomie 4-10%. Sztuczna hipoksja od niedawna jest też zalecana w powrocie do formy po różnego rodzaju urazach i polecana w fizjoterapii.

Trening w AIR ZONE pomaga więc w realizacji bardzo różnych celów. Jeśli nawet klient strefy nie ma pomysłu na własny trening, doświadczona kadra pomoże dobrać odpowiedni program obciążeń, który wpłynie na poprawę wybranych cech i zdolności. Pierwsze efekty można zaobserwować przy miesięcznym korzystaniu z AIR ZONE 2-3 razy w tygodniu.

AIRZONE map 02

AIR ZONE przy Alejach Jerozolimskich 181B (budynek ADGAR PARK WEST) jest miejscem nie tylko dla trenujących profesjonalistów. Indywidualni klienci mogą korzystać z AIR ZONE samodzielnie lub dołączając na zajęcia grupowe, realizujące różne protokoły treningowe. Zespół trenerów stanowią przedstawiciele rozmaitych dyscyplin, również lekkoatleci i wyczynowi sportowcy konkurencji wytrzymałościowych. Pomogą podnieść możliwości wysiłkowe biegaczom na różnym poziomie wytrenowania.

Więcej szczegółów, w tym informacje o karnetach i terminarz zajęć znaleźć można na stronie www.airzone.pl oraz na profilu AIR ZONE na FB

Możliwość komentowania została wyłączona.