ZANIM WYJDZIESZ NA TRENING… W bieganiu najtrudniejszą rzeczą jest podjęcie decyzji o rozpoczęciu treningów, a następnie wytrwanie w tej decyzji dłużej niż kilka dni. Jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy, wówczas nasze szanse na sukces zdecydowanie wzrosną. Jest kilka istotnych spraw, o które powinniśmy zadbać:
1. Cel Każdy z nas zaczyna biegać z określonego powodu. Dla jednych jest to chęć zrzucenia zbędnych kilogramów, dla innych chęć przedłużenia młodości, a dla jeszcze innych to sposób na odreagowanie stresu w pracy. Niezależnie od tego, jaki jest powód, dla którego zaczęliśmy biegać, należy pamiętać, by nigdy nie stracić go z oczu. W chwilach zwątpienia i zwykłego lenistwa należy go sobie przypomnieć. Najlepiej, by wyznaczony przez nas cel był pozytywny. W końcu bieganie ma być dla nas przyjemnością, a nie pokutą.
2. Zdrowie Twoje zdrowie powinno być zawsze na pierwszym miejscu. Dlatego nim zaczniesz biegać, warto, byś upewnił się, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Dotyczy to w szczególności osób, które prowadziły dotychczas siedzący tryb życia lub cierpią na choroby krążenia lub schorzenia kostno-stawowe. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do swojego stanu zdrowia, odwiedź najpierw specjalistę – lekarza medycyny sportowej, który przeprowadzi stosowne badania.
3. Sprzęt Dobór odpowiedniego sprzętu do biegania, a w szczególności obuwia, zapewni ci nie tylko komfort w trakcie treningu, ale również uchroni cię przed kontuzjami i nieprzyjemnymi obtarciami. Buty do biegania muszą być odpowiednio dobrane do twojej stopy. Twoja stopa może bowiem wykazywać skłonności do nadmiernej pronacji (płaskostopia) lub supinacji (wysokie sklepienie stopy). Odpowiednio dobrane obuwie zagwarantuje Ci właściwe dopasowanie i amortyzację. Podobnie jest z odzieżą. Markowa odzież do biegania uchroni Twój organizm przed przegrzaniem w lecie lub nadmiernym wychłodzeniem w zimie.
4. Dieta Wraz ze wzmożoną aktywnością fizyczną zmieniają się nasze potrzeby żywieniowe. Dlatego należy zadbać, by pożywienie dostarczało nam energii niezbędnej do biegania. Dieta sportowca powinna być bogata w węglowodany, witaminy oraz minerały i substancje odżywcze. W przeciwnym razie szybko zabraknie nam energii do dalszych ćwiczeń. Wraz z potem tracimy również całą masę istotnych dla funkcjonowania organizmu elektrolitów oraz soli takich jak: sód, potas, wapń i magnez. Dlatego należy dbać o właściwe nawadnianie organizmu. Sportowcom sama woda nie wystarczy. |