11 stycznia 2011 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Saucony Progrid Razor


Jeden z najbardziej unikatowych butów ostatnich czasów. Przeznaczone dla biegaczy, którzy trenują w każdych warunkach, również w zimie, chcąc się wcześnie przygotować do wiosennych startów.

saucony 5

Model ten to but trailowy z Vibramową podeszwą i cholewką z membraną event. Produkt jest wodoodporny i oddychający. Wysoka cholewka zapobiega dostawaniu się błota, kamieni czy śniegu do wnętrza. Pozwala biegać w warunkach zimowych i mokrych. Wtedy, gdy mamy do czynienia z chlapą, większość biegaczy daje sobie spokój z treningiem, posiadacze razorów nie mają żadnego problemu, aby wyjść pobiegać. But zabezpiecza całkowicie przed wilgocią, noga pozostaje całkowicie sucha.

Wykonanie i estetyka

Ten aspekt jest chyba najtrudniejszy do oceny. O gustach się nie dyskutuje, zatem tylko kilka słów. Z zewnątrz but prezentuje się doskonale i robi bardzo pozytywne wrażenie. Wszystko wygląda na dopracowane i bardzo solidne. Wnętrze z kolei wygląda dość niedbale i sprawia wrażenie bylejakości. Po prostu – czego nie widać nie musi być ładne, bo nie o estetyczne doznania tu chodzi.

saucony 4

Podeszwa

Obuwie zbudowane jest na podeszwie buta Saucony Xodus ( vibram + system EBO, który chroni stopę przed kamieniami). Bieżnik nie jest nadmiernie agresywny, dzięki czemu bieganie po asfalcie nie jest bardzo uciążliwe. Jednak jego prawdziwy charakter poczujemy dopiero w terenie, a w szczególności na śniegu. Dość miękka mieszanka gumy sprawia, że najlepiej czujemy się w tym bucie na miękkiej nawierzchni, ściółce i śniegu. Nawet odcinki pokryte lodem nie powinny przysporzyć większych problemów. Trzyma się podłoża niczym opona zimowa w samochodzie

Profil buta jest dość wysoki i  wsparty systemem HRC Strobel Bard (wrażliwy materiał amortyzujący, używany do konstrukcji butów, który zwiększa amortyzację i komfort) oraz systemem SRC Xtra (system amortyzacji, zapewniający odpowiednie ułożenie wrażliwych palców). Dzięki niemu, nawet najbardziej wyboista i kamienista droga nie wyrządzi szkody naszym stopom. Niestety, nie ma nic za darmo. Przez wysoki profil buty tracą dość sporo na stabilizacji. Trzeba zatem zwiększyć czujność, aby nie powykręcać kostek. Szczególnie odczuwalne było to podczas nocnego biegania.

saucony 2

Trzeba tu jeszcze wspomnieć o technologii Heel ProGrid with Respon-Tek (jak podaje producent: Najnowsza technologia załamująca siłę nacisku, ProGrid pochłania wstrząsy i rozprasza je, ustawiając stopę w pozycji pozwalającej na jej delikatne przejście), która wsparta technologią SRC Impact Zone,  zapewnia neutralizację wstrząsów i ustawia stopę w pozycji gotowej do delikatnego przejścia. Wizualnie sprawa wygląda tak, że tylna część podeszwy jest dość mocno ścięta, co bardzo ułatwia przetaczanie stopy. Szczególnie przydatne jest to w lepkim, „zasysającym” błocie.

Cholewka

Cholewka pokryta botkiem z membraną event i zapewnia doskonałą ochronę przed wodą oraz śniegiem. But jest w 100% wodoodporny, a jednocześnie oddychający. Membrana zapewnia również bardzo dobry komfort cieplny. Jedyny problem, że przy temperaturach dodatnich, często jest w nich zbyt ciepło. Jednak to but głównie na warunki zimowe. Botek, który tworzy coś w rodzaju stuptuta, (kończy się nad kostką) sprawdza się świetnie w terenie. Dzięki zastosowaniu tak wysokiej i szczelnej cholewki do wnętrza nie dostają się żadne kamyki, patyki, liście, czy inne dobrodziejstwa natury.

saucony 3

Sznurowadła wyposażone są w system szybkiego zaciągania, łatwy w obsłudze nawet w rękawiczkach.

Wady

Jedyną wadą jaką stwierdziłem to już wyżej wspomniany problem ze stabilizacją. Mogę to jednak trochę zwalić na moje już wielokrotnie powykręcane kostki. Inni, którzy kostki mają bardziej stabilne, powinni mieć trochę mniejszy problem.

Jest jeszcze jeden problem. Już nie mam wymówki, że nie można iść pobiegać bo jest za mokro czy za zimno.

FORUM DYSKUSYJNE

Możliwość komentowania została wyłączona.