AIV06818
25 marca 2024 Adam Stangreciak Sprzęt

Salomon Aero Blaze 2 – recenzja asfaltowej treningówki


Salomon Aero Blaze 2, czyli asfaltowy krążownik od francuskiego producenta biegowych butów terenowych. Od dekad rozpoznawalne logo z literą S kojarzy się z outdoorowymi aktywnościami w pozamiejskich terenach. Jakiś czas temu marka ta rozpoczęła również produkcję obuwia, które sprawdzi się również w nieco bardziej cywilizowanych warunkach. Zapraszam do przeczytania recenzji butów Salomon Aero Blaze 2.

Salomon Aero Blaze 2 – dane techniczne

Waga w rozmiarze 42: 236 g
Drop: 8 mm
Wysokość pięty/palców: 32 mm / 24 mm
Podeszwa: Road Contagrip®
System sznurowania: klasyczny, bez kieszonki na sznurówki
Nawierzchnia: utwardzona, optymalnie asfalt
Typ stopy: neutralna
Zastosowanie: treningowe

Pierwsze wrażenie

Przeglądając internetowe rankingi asfaltowych butów, próżno jest szukać tam butów marki Salomon, dlatego nie ukrywałem dość dużej ciekawości w momencie pierwszego otwierania pudełka z Aero Blaze’ami. Bardzo zauważalną charakterystyką jest sztywna podeszwa, jaką możemy spotkać w butach z płytką karbonową. W butach Salomon Aero Blaze 2 pomimo jej braku wygięcie podeszwy w dłoniach jest naprawdę ograniczone.

AIV06702

Kolejną z zauważalnych cech jest cholewka, sprawiająca wrażenie solidnej, lekko sztywnej w obrębie palców. Sugerowałoby to zwiększony poziom ochrony palców stóp w przypadku kontaktu z przypadkowym krawężnikiem lub niezauważonym kamieniem. Nie znajdziemy tutaj bardzo agresywnego profilu buta, a przednia część nie jest podniesiona. Wszystko to sprawia, że Aero Blaze 2 wygląda bardzo klasycznie.

Cholewka

W projektowaniu cholewki została wykorzystana technologia SensiFit™, która według producenta zapewnia optymalne trzymanie stopy w bucie. Opina całą stopę, dzięki czemu dopasowanie buta jest jeszcze dokładniejsze, co prowadzi do wysokiego komfortu użytkowania i dobrej stabilizacji. Materiał, z jakiego został wykonany Salomon Aero Blaze 2 jest solidny oraz sprawia wrażenie wytrzymałego. Zwłaszcza w obrębie palców wyczuwalna jest dodatkowa ochrona (możliwe, że to wynika bezpośrednio z terenowego dziedzictwa marki). Nie przeszkadza to jednak, żeby obuwie ściśle przylegało do stopy, gwarantowało naprawdę dobrą stabilność i duży komfort, wynikający z dość szerokiej podeszwy.

AIV06813

Wynika to również z budowy tylnej częścią cholewki, która bardzo dobrze opina piętę. Niestety solidny oraz wytrzymały materiał jest również mało przewiewny, co nieco obniża ochotę korzystania z butów w upalne letnie wieczory. Ciekawym dodatkiem są zainstalowane w przedniej części oraz za piętą elementy odblaskowe, które co prawda nie zastąpią odblaskowej kamizelki, lecz wpłyną pozytywnie na naszą widoczność w trakcie wieczornych/nocnych treningów.

Podeszwa

Salomon Aero Blaze 2 jest kolejnym z przykładów butów, gdzie projektowana podeszwa charakteryzuje się dość dużą sztywnością. Wiąże się to z całkiem sporą responsywnością buta, co nie przekreśla zadowalającego, umiarkowanego poziomu amortyzacji. W tym aspekcie wykorzystana została pianka Energy Foam.  Interesujący również jest fakt, iż podeszwa w obrębie pięty jest znacznie bardziej miękka aniżeli bliżej palców. Istnieje więc szansa, że dla biegaczy lądujących na pięcie poziom amortyzacji będzie nieco większy niż dla mnie – człowieka lądującego na śródstopiu.

AIV06970

Należy również zauważyć zainstalowaną wkładkę ortholite, która powinna wspomóc odprowadzanie wilgoci, a także dostosowuje się do nacisku naszych stóp, co zwiększy wygodę korzystania z butów. Dolna warstwa podeszwy posiada symboliczny bieżnik, zdecydowanie większy niż w przeciętnym asfaltowym bucie, zaś charakterystyczny wzdłużny rowek zwiększa poziom stabilizacji na nierównym podłożu. 

Przeznaczenie

Spośród gąszczu tysięcy modeli butów różnych producentów opisywany but Salomona ma naprawdę wiele zalet i jedną z nich byłoby naprawdę szerokie zastosowanie. Można go śmiało założyć na większość treningów, włączając również te, które wymagają lekkich przyspieszeń. Salomon Aero Blaze będzie sobie radził doskonale w trakcie długich treningów, względnie intensywnych rytmów, a także na codziennym niezobowiązującym truchtaniu.

432351211 713377231006723 8532523045354752957 n

Obuwie zostało zaprojektowane i jest sprzedawane jako przeznaczone na asfalt, natomiast wydaje mi się, że bóg biegania nie będzie ciskał w nas piorunami, jeżeli zdecydujemy się wykorzystać je na leśnych ścieżkach lub w niskich górach (w przypadku względnie suchych warunków terenowych). Nie jest to but, bardzo dynamiczny, dlatego też nie polecałbym traktować go jako but startowy, zwłaszcza że rynek butów startowych prezentuje się naprawdę okazale. Na leśny i terenowy start oczywistym wyborem będą dynamiczne asfaltowe buty, natomiast w warunkach o ograniczonej przyczepności buty typowo terenowe z głębszym bieżnikiem.

Podsumowanie

Po około 100 kilometrach przebiegniętych w butach Salomon Aero Blaze 2 mogę przyznać, że jest to niesamowicie wygodny but, który powinien trafić w gusta naprawdę szerokiego grona odbiorców. Umiarkowana amortyzacja pozwoli cieszyć się bieganiem przez wiele kilometrów, natomiast dobra stabilizacja pozwoli unikać kontuzji nawet w przypadku lekkich terenowych biegów.

AIV06887

KOMFORT – 9/10
STABILIZACJA – 9/10
UNIWERSALNOŚĆ – 8/10
AMORTYZACJA – 7/10
DYNAMIKA – 7/10
LEKKOŚĆ – 8/10

Recenzja zlecona przez markę Salomon, jednak jest w pełni rzetelną oceną testera.

Autor zdjęć – Zuza Balcerzak Photo

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Avatar photo
Adam Stangreciak

Pasjonat gór, przecierania szlaków, dużego kilometrażu i odludnych zakątków. Były tancerz, a obecnie ambitny biegacz amator, który chce mądrze łączyć szybkie bieganie asfaltowe z górskimi ultramaratonami. Więcej na Instagramie